Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydobycie gazu. Dzieki nowej kopalni Polska bezpieczniejsza energetycznie?

0
Podziel się:

- Nie ma lepszego lekarstwa na kryzys i na zwątpienie niż przykłady takie jak tu, w Lubiatowie - powiedział Donald Tusk.

Wydobycie gazu. Dzieki nowej kopalni Polska bezpieczniejsza energetycznie?
(PAP/Lech Muszyński)

Kopalnia ropy i gazu w Lubiatowie jest elementem sieci instalacji, zakładów przetwórczych, portów i kopalni, który powinien czynić Polskę coraz bezpieczniejszą, jeśli chodzi o ropę i gaz - powiedział premier Donald Tusk, który otworzył uroczyście tę kopalnię.

Aktualizacja 14:18

- _ Tak nowoczesne zakłady jak ta kopalnia ropy i gazu - jedna z najnowocześniejszych w Europie - to bardzo ważne uzupełnienie naszej energetycznej mieszanki, w której mamy do czynienia z surowcami importowanymi, a także coraz częściej surowcami krajowymi _ - powiedział.

Premier chce, aby kopalnia stała się symbolem coraz wyraźniejszej samodzielności energetycznej Polski. - _ Budujemy nowoczesne zakłady mimo poważnych problemów, jakie przeżywa Europa i świat. Nie ma lepszego lekarstwa na kryzys i na zwątpienie niż przykłady takie jak tu, w Lubiatowie. Przykłady, że można budować, można przełamywać pesymizm, niewiarę ludzi _ - powiedział Tusk.

Wyraził także nadzieję, że polskiej ropy i polskiego gazu będzie wydobywanych coraz więcej. - _ Będziemy poszukiwali i eksplorowali nasze złoża wszędzie, gdzie będzie to opłacalne _ - zapowiedział premier.

Kopalnia w Lubiatowie należy do PGNiG. Wartość całej inwestycji wyniosła 1,7 mld zł. LMG - to skrót nazw miejscowości, w pobliżu których jest usytuowana: Lubiatów-Miedzychód-Grotów. Inwestycja należy do najważniejszych i największych w historii inwestycji polskiego górnictwa ropy i gazu ziemnego.

Udokumentowane zasoby wydobywalne ropy wynoszą około 7,25 mln ton, a udokumentowane gazu ziemnego - około 7,3 mld m sześc.

Jak podkreśla inwestor, spółka PGNiG, projekt spełnia wszystkie prawne wymagania, w tym również środowiskowe.

Jerzy Kurella, p.o. prezesa PGNiG ocenił, że dzięki tej inwestycji PGNiG znacznie zwiększy wydobycie ropy naftowej, _ co korzystnie wpłynie na wyniki finansowe spółki _. - _ Jednym z priorytetów PGNiG jest zintensyfikowanie wydobycia węglowodorów ze złóż krajowych. Aby zrealizować ten cel, musimy zdynamizować prace, których efektem będą takie inwestycje, jak ta kopalnia _ - dodał.

Wyjaśnił, że w Polsce jest około 90 mld m sześc. udokumentowanych, konwencjonalnych zasobów gazu ziemnego i prawie 24 mln ton ropy.

Dzięki zagospodarowaniu złóż LMG, znacząco zwiększy się wydobycie krajowej ropy i konwencjonalnego gazu ziemnego. Krajowe wydobycie ropy i kondensatu z obecnych około 500 tys. ton wzrośnie do około 800 tys. ton rocznie. Przy okazji eksploatacji ropy wydobywany gaz ziemny (rocznie około 100 mln m sześc.) będzie wykorzystany m.in. do zasilania elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim.

Kopalnia, która zatrudnia 100 osób, będzie czerpała ropę i gaz z 14 odwiertów. W ramach inwestycji wybudowano też instalacje przyodwiertowe, rurociągi kopalniane łączące poszczególne odwierty z Ośrodkiem Centralnym Lubiatów oraz rurociągi do terminalu Wierzbno.

Pierwsze prace przy inwestycji rozpoczęły się w roku 2008. Odbiór techniczny inwestycji odbył się w grudniu 2012 r., a pozytywny ruch testowy instalacji w lutym 2013 r.

W kopalni oprócz ropy i gazu ziemnego, uzyskiwane będą też produkty wynikające z separacji ropy - LPG (propan-butan) oraz kondensat (węglowodory ciężkie), a także płynna siarka.

Na początku lat 80. XX w. geolodzy badali obszar, na którym znajduje się LMG. Wtedy jednak okazało się, że w złożach występuje bardzo duża zawartość siarkowodoru i mało węglowodorów. Dlatego odstąpiono od dalszego badania terenów między Gorzowem Wielkopolskim a Poznaniem. Geolodzy podejrzewali jednak, że niedaleko miejscowości Międzychód biegnie platforma węglanowa, gdzie mogą występować spore ilości węglowodorów. Okazało się, że przypuszczenia te są słuszne i tamtejsze złoża ropy naftowej i gazu należą do największych w kraju.

Złoża ropy i gazu zalegają na poziomie około 3 km pod ziemią.

Czytaj więcej w Money.pl
Przestrzegają nas przed gazem łupkowym Jeden z francuskich polityków powtórzył, że jego kraj podtrzymuje obowiązywanie zakazu stosowania głównej metody służącej do pozyskiwania tego gazu.
System podatkowy w Polce działa jak straszak Druzgocący raport Deloitte w sprawie przemysłu wydobywczego. Brak przepisów, nieprzejrzysty system podatkowy, słaby stan infrastruktury.
Unimot Gaz cieszy się z decyzji resortu gospodarki Teraz spółka _ będzie mogła rozwijać działania zmierzające do rozpoczęcia importu gazu z innych kierunków, między innymi z krajów Unii Europejskiej _ - cieszy się prezes.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)