Notowania

gaz łupkowy w polsce
15.03.2012 09:15

Wydobycie gazu łupkowego w Polsce. Kiedy najwcześniej?

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski ocenia, że realnym terminem jest przełom 2014 i 2015 roku. Wydobycie miałoby wówczas sięgnąć 0,5-1 mld metrów sześciennych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski ocenia, że realnym terminem jest przełom 2014 i 2015 roku. Wydobycie miałoby wówczas sięgnąć 0,5-1 mld metrów sześciennych.

- _ Obecność gazu łupkowego w Polsce została potwierdzona. Kluczowym zadaniem dla polskich geologów i firm sektora paliwowego jest określenie, jaka jest zasobność w gaz łupkowy skał _ - powiedział dziś Budzanowski w radiu TOK FM. Dodał, że obecne szacunki oparte są o wiedzę teoretyczną.

- _ Żeby tak naprawdę stwierdzić, jakie te zasoby są, musimy przeprowadzić dużą ilość odwiertów, co najmniej kilkadziesiąt, które powinny być przeprowadzane do końca tego roku. Wtedy będziemy mogli powiedzieć precyzyjnie, czy mówimy o ilości 1 czy 2 bln m sześc. Nawet jednak gdyby było to 1 czy 2 bln m sześc., wystarczyłoby nam to na kilkadziesiąt lat naszego zużycia gazu _ - poinformował.

Jego zdaniem na przełomie 2014 i 2015 roku _ powinno nastąpić pierwsze wydobycie gazu z łupków _. _ - Trudno powiedzieć, czy to będzie pół miliarda, czy 1 mld m sześc. To zależy od zasobności tych skał. Ale myślę, że to cel, który powinien być osiągalny _ - powiedział.

Dodał, że _ w kolejnych latach powinniśmy dojść do ilości od 5 do 10 mld m sześc. gazu, który byłby dystrybuowany na polskim rynku _. - _ Jednocześnie powinniśmy przygotować naszą infrastrukturę, która tworzy się wokół wydobycia gazu z łupków, jak budowa nowych gazociągów, nowego terminalu gazu skraplającego, by wydobyty gaz wysyłać na rynki światowe _ - stwierdził. Dodał, że _ tu mówimy o wielomiliardowych inwestycjach _.

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej oszacowała, że polskie zasoby gazu łupkowego wynoszą 5,3 bln m sześc. Państwowy Instytut Geologiczny wstępnie ocenia, że zasoby są wyraźnie niższe. Pełny raport na temat szacunków PIG opublikuje 21 marca.

Więcej na temat gazu łupkowego - czytaj w Money.pl
Gaz łupkowy i prywatyzacja. Oto cele ministra Gaz łupkowy będzie priorytetem ministerstwa skarbu na najbliższe 5 lat. Resort postawi też na prywatyzację, powiedział jego szef Mikołaj Budzanowski.
Podejrzewają, że mamy duże złoża ropy Technologia wydobycia ropy łupkowej jest podobna do technologii eksploatacji gazu z łupków.
Wielka nadzieja kraju. Pierwsi już mają pracę W Polsce w branży gazu łupkowego może pracować łącznie około stu tysięcy ludzi.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, budzanowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz