Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wydobycie gazu na Morzu Barentsa. Gazprom zacznie w 2030 r.

0
Podziel się:

Złoże Sztokman znajduje się w centrum szelfu rosyjskiej strefy Morza Barentsa i jest jednym z największych na świecie podmorskich pól gazowych.

Wydobycie gazu na Morzu Barentsa. Gazprom zacznie w 2030 r.
(Paweł Skraba/Reporter)

Gazprom poinformował, że wydobycie gazu ze złoża szelfowego Sztokman może się rozpocząć w 2030 roku - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Gazprom przygotował długoterminowy plan wydobywczy, z którego wynika, że wydobycie gazu ze złoża Sztokman może się rozpocząć w 2030 roku. Plan zakłada dwa warianty dotyczące ogólnej wielkości wydobycia w 2030 roku. Ma to być około 600 mld metrów sześć. albo 700 mld metrów sześć. gazu. Przyjęty plan uwzględnia wydobycie surowca w ramach projektu Sztokman.

Złoże Sztokman znajduje się w centrum szelfu rosyjskiej strefy Morza Barentsa i jest jednym z największych na świecie podmorskich pól gazowych. Jego potwierdzone zasoby wynoszą 3,9 bilionów metrów sześć. gazu i około 56,1 mln ton kondensatu gazowego.

Początkowo zagospodarowaniem tego złoża zajmowała się spółka Sztokman Development AG z francuskim Total (25 proc.) i norweskim StatoilHydro (24 proc.). Jednak w lipcu 2012 r. z udziału w projekcie wycofał się Statoil, zwracając Gazpromowi swoje akcje Sztokman Development AG i spisując na straty 340 mln dolarów, które początkowo zainwestował.

Czytaj więcej w Money.pl
Potentat zmniejsza wydobycie. O ile? W kolejnych latach wydobycie błękitnego paliwa ma wzrastać, by w 2015 przekroczyć 518 miliardów metrów sześciennych.
Minister zapowiada zmiany. Oto, kogo dotkną Będziemy dawać jedną koncesję na rozpoznanie i wydobycie. Nowe przepisy znajdą się prawdopodobnie w projektowanej ustawie węglowodorowej - powiedział wiceminister środowiska Piotr Woźniak.
PGNiG rozpoczęła wydobycie gazu konwencjonalnego Zasoby wydobywalne złoża to ok. 200 mln m sześc. Wydobywany gaz przesyłany jest do kopalni gazu Radlin znajdującej się ok. 10 km od złoża.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)