Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyjazd za granicę na zakupy na Białorusi będzie płatny?

0
Podziel się:

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaproponował wprowadzenie opłaty od osób fizycznych za wyjazd za granicę na zakupy.

Wyjazd za granicę na zakupy na Białorusi będzie płatny?
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)
bEsfKiPV

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaproponował wprowadzenie opłaty od osób fizycznych za wyjazd za granicę na zakupy. Jego zdaniem może to powstrzymać rodaków przed robieniem zakupów w UE, gdzie wiele towarów jest tańszych.

_ - Krytykują nas, że jesteśmy biednym, żebrackim krajem, ale nasi ludzie wywożą za granicę do Unii Europejskiej nawet 3 mld dol. rocznie i przywożą towary, które my też produkujemy _ - oświadczył Łukaszenka, którego cytuje agencja Interfax-Zapad.

Oznajmił, że już dawno proponował wprowadzenie _ opłaty wyjazdowej _. _ - To będzie tak: jeśli obsługujemy cię na granicy, to płać 100 dolarów od głowy i jedź za granicę _ - powiedział szef państwa.

bEsfKiPX

Skutkiem takich opłat będzie według niego wzrost sprzedaży białoruskich towarów. - _ Wtedy on (człowiek, który chce robić zakupy za granicą - PAP) przyjdzie do naszego sklepu i kupi naszą lodówkę, a nie będzie taszczyć z Unii Europejskiej barachło nie wiadomo jakiej produkcji. (Inaczej) będą tam (w UE) siedzieć i zacierać ręce - wwieziono im 3 mld dol., rozwija się u nich handel, produkcja, a my się tu szamoczemy jak idioci _ - powiedział prezydent.

Ministerstwo Handlu Białorusi wyraziło niedawno zaniepokojenie spadkiem sprzedaży krajowych towarów. Według danych resortu w ciągu 7 pierwszych miesięcy tego roku odsetek towarów produkcji białoruskiej w sprzedaży detalicznej spadł o 3,3 pkt proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku i wyniósł 71,7 proc.

Białorusini przekraczali w ubiegłym roku granicę 8,43 mln razy - o 11,7 proc. więcej niż rok wcześniej. 61,1 proc. wyjazdów przypadało na kraje nazywane na Białorusi daleką zagranicą, a więc nienależące do poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) - wynika z danych Państwowego Komitetu Granicznego. Spośród 5,1 mln wyjazdów do krajów dalekiej zagranicy zdecydowana większość - 3,33 mln - przypadła na Polskę. Na drugim miejscu znalazła się Litwa z 1,3 mln wyjazdów.

Zarówno Polska, jak i Litwa są państwami, do których Białorusini często wyjeżdżają na zakupy. Ceny wielu towarów - spożywczych, ale też przemysłowych - są tam w wielu wypadkach dużo niższe niż na Białorusi.

bEsfKiQd
Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zatwierdził listę płatnych dróg Odcinki autostrad z Mińska do Witebska i do Grodna są na zatwierdzonej przez rząd Białorusi liście dróg, za przejazd którymi trzeba będzie od 1 lipca płacić.
Watykan wspiera dyktatora na Białorusi? Białoruskie władze uczynią dla Kościoła katolickiego na Białorusi wszystko, co możliwe, a może nawet to, co niemożliwe.
Łukaszenka nie reaguje na ustępstwa Na Białorusi istnieje odpowiedzialność karna za działanie w niezarejestrowanych organizacjach, a przy tym zarejestrowanie organizacji prodemokratycznej, jest zupełnie niemożliwe.
bEsfKiQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)