Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Arkadiusz Braumberger
|

Grupa wyłudzająca VAT rozbita przez CBŚP. Udawali, że sprzedają drogie zegarki

2
Podziel się:
Grupa wyłudzająca VAT rozbita przez CBŚP. Udawali, że sprzedają drogie zegarki
(PAP/Tytus Żmijewski)

Przestępcy zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT z fikcyjnej sprzedaży dóbr luksusowych na Ukrainę. Zatrzymano 15 osób, w tym dwóch liderów grupy - poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

Przestępcy wykorzystywali legalnie działające firmy. - Proceder polegał na sfingowanym wielokrotnym eksporcie tej samej partii towaru na Ukrainę. Ta sama przesyłka była bowiem wysyłana przez różne firmy - wyjaśniła rzeczniczka. Dodała, że rzekome luksusowe zegarki w rzeczywistości były tanimi podróbkami.

Według dotychczasowych ustaleń szefowie grupy na nielegalnym procederze mogli wyłudzić ze Skarbu Państwa nawet milion zł nienależnego podatku. W tej działalności pomagać im mieli przedsiębiorcy z województw: dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, którzy w dokumentacji wykazywali eksport zegarków za granicę. Za taką przysługę mieli otrzymywać od 5 do 10 proc. z wyłudzonego podatku.

Po fikcyjnym wysłaniu towaru, podejrzani składali deklaracje VAT, na podstawie których otrzymywali zwrot podatku. Według ustaleń śledczych dzięki tej działalności podejrzani wyłudzili ze Skarbu Państwa w okresie od 2014 do końca 2016 roku milion złotych.

Na trop zorganizowanej grupy przestępczej wpadli funkcjonariusze rzeszowskiego CBŚP wraz z przedstawicielami tamtejszego Urzędu Kontroli Skarbowej.

Wśród zatrzymanych 15 osób jest dwóch liderów grupy. To obywatele Polski i Ukrainy. Pozostali to przedsiębiorcy, którzy pomagali w procederze.

Hamelusz poinformowała, że wszystkim Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, nadzorująca śledztwo, postawiła zarzuty dotyczące przestępstw karno-skarbowych. Ponadto liderom zarzuciła kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a pozostałym - udział w tej grupie. Liderom grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a członkom grupy do 5 lat. Śledztwo ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
masera
6 lat temu
Antoni ! Antoni !! i jeszcze raz Antoni !!! tak krzyczał Kaczyński do naiwnych moherów z drabinki. Niech Macierewicz zamówi długopisy i latarki z nożem dla pisowskiej armii.
qeqweqewq
6 lat temu
Jak Kowalski chce otrzymać zwrot, to najpierw budżet musi otrzymać kasę. Jak oszust chce otrzymać zwrot to nagle otrzymuję kasę od razu a budżet ma stratę ;F