Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
18.10.2018 12:46

Wyłudzenia VAT to nie napad dla kiosk. Ćwiąkalski: Prokuratura nie ma własnych agentów

Były szef MS Zbigniew Ćwiąkalski stanął przed komisją ds. VAT. Tłumaczył, że trzecia część pieniędzy z luki VAT pochodzi z przestępstw. Składają się na nią i inne czynniki, jak szara strefa czy ściągalność podatków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan BIELECKI/East News)

Dziura w VAT to nie tylko problem Polski, ale występujący w wielu krajach UE, tłumaczył podczas posiedzenia komisji do spraw VAT były szef MS Zbigniew Ćwiąkalski.

- Prokuratura to nie jest jednostka, która ma własnych agentów, którzy krążą po firmach i szukają, gdzie kto popełnił VAT-owskie przestępstwo – przytacza słowa Ćwiąkalskiego Polska Agencja Prasowa.

Jak tłumaczył, by prokuratura mogła wszcząć śledztwo, musi dostać informacje zewnątrz. Dociera za pośrednictwem administracji skarbowej, dociera często w wyniku działań policji. Poza tym czasami jest tak, że te zawiadomienia pochodzą od pracowników poszczególnych firm, czasami od wspólników, którzy się pokłócą – wylicza były minister sprawiedliwości.

- Te przestępstwa są bardzo skomplikowane. To nie jest napad na kiosk Ruchu, gdzie od razu widać, że zamki zostały wyłamane i towar zabrany – przekonywał cytowany przez PAP.

- Zazwyczaj są to przestępstwa, które się ujawnia po dłuższym okresie czasu, dlatego że sama procedura doprowadzenia do oszustw VAT-owskich musi trwać w czasie, a więc praktycznie rzecz biorąc w 2008 r. prokuratura mogłaby się zajmować przestępstwami z lat poprzednich, jeżeli takie sygnały były, i prokuratura takimi przestępstwami się zajmowała - mówił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, podatki, wiadomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2018

Jan inz. nie ekonomista.To uszczelnienie VAT, przez Morawieckiego, jest tak samo prawdziwe jak Milion samochodów elektrycznych, budowa w Szczecinie "ogromniastego" promu, czy … Czytaj całość

18-10-2018

SZACUNCwiąkalski najlepszy merytoryczny minister sprawiedliwości

18-10-2018

ZuzannaJeśli chodzi o przekręty i przestępstwa to mam propozycję . Sejm powinien uchwalić nową ustawę . Wysokość kar za wszelkie przewinienia popełniana … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)