Notowania

gus
18.05.2018 10:08

Podwyżki w kwietniu. Wynagrodzenia rosną szybciej niż prognozowali ekonomiści

W średnich i dużych firmach w kwietniu przeciętna płaca wyniosła 4 840,44 zł brutto, a więc na rękę niecałe 3 500 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)
Podwyżki płac przyspieszyły.

W średnich i dużych firmach w kwietniu przeciętna płaca wyniosła 4 840,44 zł brutto, a więc na rękę prawie 3 500 zł - podał właśnie Główny Urząd Statystyczny. To oznacza spore podwyżki w skali roku, choć w porównaniu z marcem wynagrodzenia lekko spadły.

Po sporym skoku statystyk zarobków w marcu, w kwietniu średnia płaca miesiąc do miesiąca spadła o 46 zł brutto. Ze względu na sezonowość porównuje się wynagrodzenia z tymi sprzed roku. Na tym tle nowe dane GUS wypadają bardzo dobrze. Średnie podwyżki wyniosły 7,8 proc. - więcej niż w ostatnich miesiącach.

Publikacja GUS pozytywnie zaskoczyła ekspertów. Analitycy spodziewali się wzrostu wynagrodzeń średnio o 7,1 proc.

"W naszej ocenie, dynamikę wynagrodzeń podbiły pozytywny efekt liczby dni roboczych i podwyżki w górnictwie. Sądzimy, że dalsze przyśpieszenie tempa wzrostu płac jest możliwe w kolejnych miesiącach, co będzie niespodzianką dla prezesa NBP Adama Glapińskiego, który podkreślał ostatnio, że w marcu płace zaskoczyły w dół i że w krajowej gospodarce nie ma presji płacowej" - czytamy w komentarzu ekonomistów BZ WBK.

Warto zwrócić uwagę, że projekcja NBP zakładała, że w tym roku średni wzrost płac będzie na poziomie 7 proc.

Średnie wynagrodzenie w Polsce

Kwota 4 840,44 zł to wartość brutto wynagrodzenia. Oczywiście na konto pracownika wpływa znacznie mniejsza kwota. Na rękę zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce dokładnie 3 439 zł.

Co z resztą pieniędzy? 663,63 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 375,91 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 362 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego. Szczegółowe wyliczenia można zrobić samemu, korzystając z kalkulatora płac money.pl.

Płaca minimalna w górę. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo

Podwyżki płac odnotowywane przez GUS wynikają m.in. z coraz lepszej pozycji na rynku pracowników. Widać, że w firmach ciągle brakuje rąk do pracy, co pokazują statystyki dotyczące zatrudnienia. W kwietniu, podobnie jak w marcu, było wyższe o 3,7 proc. niż rok wcześniej.

W sektorze przedsiębiorstw, a więc w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób, pracę ma 6 mln 212,3 tys. osób. To na podstawie ich wypłat GUS wylicza średnie wynagrodzenie.

Rosną płace, zwiększa się zatrudnienie i maleje bezrobocie w kraju. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w kwietniu bez pracy było 6,3 proc. Polaków, a więc około 1,04 mln. Tak dobrych statystyk nie było od 1991 roku.

Tagi: gus, wynagrodzenia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-05-2018

AgaProblem w tym, że przy tak solidnie rozbudowanym socjalu nie ma chęci do pracy. Po studiach zaczęłam pracę za 900 zł, to była najniższa. Dziś mam … Czytaj całość

18-05-2018

xxxx1600 za mało, 2000 za mało, 3500 za mało - to ile w końcu będzie wystarczająco? może milion bez wychodzenia z domu? A co za ten milion jesteście dać w … Czytaj całość

18-05-2018

Ala"Na ręce dwóch zatrudnionych na umowy o pracę wychodzi przy takiej stawce dokładnie 3 439 zł." . Czy ten GUS w końcu przestanie się mylić? Czy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (109)