Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podwyżki w kwietniu. Wynagrodzenia rosną szybciej niż prognozowali ekonomiści

Podwyżki w kwietniu. Wynagrodzenia rosną szybciej niż prognozowali ekonomiści

Podwyżki płac przyspieszyły. Fot. Bartosz KRUPA/East News
Podwyżki płac przyspieszyły.

W średnich i dużych firmach w kwietniu przeciętna płaca wyniosła 4 840,44 zł brutto, a więc na rękę prawie 3 500 zł - podał właśnie Główny Urząd Statystyczny. To oznacza spore podwyżki w skali roku, choć w porównaniu z marcem wynagrodzenia lekko spadły.

Po sporym skoku statystyk zarobków w marcu, w kwietniu średnia płaca miesiąc do miesiąca spadła o 46 zł brutto. Ze względu na sezonowość porównuje się wynagrodzenia z tymi sprzed roku. Na tym tle nowe dane GUS wypadają bardzo dobrze. Średnie podwyżki wyniosły 7,8 proc. - więcej niż w ostatnich miesiącach.

Publikacja GUS pozytywnie zaskoczyła ekspertów. Analitycy spodziewali się wzrostu wynagrodzeń średnio o 7,1 proc.

"W naszej ocenie, dynamikę wynagrodzeń podbiły pozytywny efekt liczby dni roboczych i podwyżki w górnictwie. Sądzimy, że dalsze przyśpieszenie tempa wzrostu płac jest możliwe w kolejnych miesiącach, co będzie niespodzianką dla prezesa NBP Adama Glapińskiego, który podkreślał ostatnio, że w marcu płace zaskoczyły w dół i że w krajowej gospodarce nie ma presji płacowej" - czytamy w komentarzu ekonomistów BZ WBK.

Warto zwrócić uwagę, że projekcja NBP zakładała, że w tym roku średni wzrost płac będzie na poziomie 7 proc.

Średnie wynagrodzenie w Polsce

Kwota 4 840,44 zł to wartość brutto wynagrodzenia. Oczywiście na konto pracownika wpływa znacznie mniejsza kwota. Na rękę zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce dokładnie 3 439 zł.

Co z resztą pieniędzy? 663,63 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 375,91 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 362 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego. Szczegółowe wyliczenia można zrobić samemu, korzystając z kalkulatora płac money.pl.

Płaca minimalna w górę. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo

 

 

Podwyżki płac odnotowywane przez GUS wynikają m.in. z coraz lepszej pozycji na rynku pracowników. Widać, że w firmach ciągle brakuje rąk do pracy, co pokazują statystyki dotyczące zatrudnienia. W kwietniu, podobnie jak w marcu, było wyższe o 3,7 proc. niż rok wcześniej.

W sektorze przedsiębiorstw, a więc w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób, pracę ma 6 mln 212,3 tys. osób. To na podstawie ich wypłat GUS wylicza średnie wynagrodzenie.

Rosną płace, zwiększa się zatrudnienie i maleje bezrobocie w kraju. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w kwietniu bez pracy było 6,3 proc. Polaków, a więc około 1,04 mln. Tak dobrych statystyk nie było od 1991 roku.

płace, wynagrodzenia, gus, zarobki
GUS
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
merlo
2018-05-26 18:39
Mieszkając w Polsce, lecz pracując w Berlinie, zauważam od 6 lat jedno. Nie mam pośredników w postaci śmiesznych kierowniczków i dyrektorków rządzących w obecej korporacji osiedlonej w Polsce. Ponadto zauważam drugie, że wiele rzeczy mogę kupić tam taniej, zawsze tańsza jest chemia, natomiast inne rzeczy nie zawsze, jednak w odpowiednim czasie też udaje się je taniej kupić, 19% VAT, a takie jeden rudy kosmopolita obecnie z Brukseli, jak podniósł w Polsce VAT, do dzisiaj zapomniał go obniżyć.
irek
2018-05-20 20:55
I jak się to ma do czarnowidzenia ekonomistów POwskich !! A miało być tak źle!!!! za rządów PiS . I gdzie te przepowiednie specjalistów EKONOMI PO!!
rf5tr
2018-05-20 18:10
Nie ma czym sioe zachlystywac-to swiadczy ze bieda tuz!,tuz!.Juz mielismy w nieodleglej przeszlosci pensje w milionach(co?-nie pamietacie)i nid dbrego nie wyszlo.Po prostu inflacja i zadluzenie nac zabija.
Pokaż wszystkie komentarze (109)