Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Wynagrodzenia Polaków. Dochody rolników rosły najszybciej w kraju

27
Podziel się:

Poprawia się sytuacja finansowa Polaków. Jednak w przypadku rolników można powiedzieć o kolosalnym skoku. W ciągu roku ich dochody wzrosły o prawie 37 proc. Takich danych nie zanotowano od lat.

GUS wyjaśnia, że wpływ na tak duży skok miał przede wszystkim wzrost dochodów z indywidualnego gospodarstwa rolnego
GUS wyjaśnia, że wpływ na tak duży skok miał przede wszystkim wzrost dochodów z indywidualnego gospodarstwa rolnego (PublicDomainImages / Pixabay (CC0 Public Domain))

Jak pisze "Rzeczpospolita" na podstawie najnowszych danych GUS, ok. 1576 zł w przeliczeniu na jedną osobę wynosiły dochody w rodzinach rolników indywidualnych w 2017 r. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosły aż o 424 zł, czyli o prawie 37 proc., a po uwzględnieniu inflacji o 34 proc.

Z czego może wynikać ta zaskakująca zmiana? GUS wyjaśnia, że wpływ na to miał przede wszystkim wzrost dochodów z indywidualnego gospodarstwa rolnego – aż o 50 proc. rok do roku (co odpowiadało za ok. 85 proc. wzrostu dochodu na osobę).

- Sytuacja rynkowa mogła sprzyjać rolnikom - komentuje dla dziennika Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole Bank Polska. - Ceny i sprzedaż żywności mocno rosły, a przy niezmienionych kosztach zyski były większe - dodaje.

Zobacz także: Robert Biedroń: nie narzekam na swoją pensję

Według Wiktora Wojciechowskiego, głównego ekonomisty Plus Banku, wyjaśnieniem zagadki mogą być też zmiany społeczne na wsi. - W rolnictwie pracuje coraz mniej osób, w tym także pomagających członków rodzin, a ten odpływ był szczególnie silny w 2017 r. - mówi cytowany przez dziennik ekonomista.

Drugą grupą, która najbardziej zyskała w 2017 r., były gospodarstwa domowe... rencistów. Ich dochód rozporządzalny na osobę był o 11 proc. wyższy niż w 2016 r. - Może to wynikać z wprowadzonej w ub.r. podwyżki najniższej emerytury i renty do 1000 zł - wyjaśnia dziennikowi Wojciechowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
Właściciel zi...
6 lat temu
Obecnie wszystko samo się robi a rolnik tylko kasę liczy. Skoro tak słodko jest na wsi to czemu ci ekonomości nadal w mieście na śmieciówkach siedxą. Zapraszamy. Niech się wykarzą.
Kaja
6 lat temu
Pora aby zlikwidować KRUS . Niech płacą pełen ZUS jak każdy przedsiębiorca w Polsce.
zx
6 lat temu
Myślałem że chodzi o kler i grabarzy bo tam interes kwitnie !!!!!
Inżynier roln...
6 lat temu
Wzrost wynika z porównania roku 2015 w którym była z normalnym 2016 i to jest cały sekret żeby rzetelnie określić rozwój rolnictwa należało by porównać min 5 lat.
realista
6 lat temu
Mam radę dla autorki artykułu:PROSZĘ NIECH PANI ZMIENI LEKARZA,BO TEN CO PANIĄ LECZY TO PANIĄ OSZUKUJE.
...
Następna strona