Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bezrobocie w dół, pensje w górę. Zapowiada się dobry rok

Bezrobocie w dół, pensje w górę. Zapowiada się dobry rok

Stopa bezrobocia poniżej 6 proc. i wzrost wynagrodzeń tej samej wysokości - tego możemy się spodziewać w tym roku. Fot. LESZEK ZYCH/REPORTER
Stopa bezrobocia poniżej 6 proc. i wzrost wynagrodzeń tej samej wysokości - tego możemy się spodziewać w tym roku.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w 2018 r. będzie jednocyfrowa we wszystkich województwach, a w skali kraju możemy odnotowywać wyniki poniżej poziomu 6 proc. - wynika z szacunków firmy Work Service.

- Przed nami rok zapowiadanych wielkich inwestycji, które mają być motorem dla rozwoju gospodarczego. Dla ich powodzenia kluczowa będzie dostępność odpowiednich kadr. Dlatego to czynniki związane z rynkiem pracy mogą odpowiadać w 2018 roku za podtrzymanie wzrostu PKB przekraczającego 4 proc. - mówi prezes Work Service Maciej Witucki.

- Poza dużym popytem na pracowników spodziewamy się również dalszych spadków bezrobocia, które jednak będą wolniejsze niż w ostatnich latach. Mimo to zakładamy, że w 2018 roku ujrzymy wyniki poniżej 6 proc., a przy tym we wszystkich województwach stopa rejestrowanego bezrobocia będzie już jednocyfrowa - dodaje Witucki.

Zobacz też: Ukraińcy o życiu i pracy w Polsce:

 

 

Z badań Work Service wynika, że 53 proc. Polaków oczekuje podwyżek wynagrodzeń, w związku z czym w ciągu 12 m-cy oczekiwane jest przyspieszenie wzrostu średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w granicach 6-7 proc. rok do roku, a w niektórych branżach i specjalizacjach nawet na poziomach dwucyfrowych.

- Od początku stycznia mamy do czynienia ze wzrostem płacy minimalnej o 5 proc. rok do roku. Jednak w tym roku to nie zmiany legislacyjne w największym stopniu będą wpływać na poziomy wynagrodzeń. Już w ostatnim kwartale 2017 roku dynamika płac przyspieszyła i należy spodziewać się kontynuacji tego trendu. Firmy coraz częściej muszą walczyć z rotacją pracowniczą, a także, chcąc przyciągać nowych kandydatów, są zmuszone do poprawy warunków zatrudnienia. Dlatego w nadchodzących 12 miesiącach można oczekiwać przyspieszenia wzrostu średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w granicach 6-7 proc. rok do roku, a w niektórych branżach i specjalizacjach nawet na poziomach dwucyfrowych - mówi dyrektor ds. Analiz Work Service Andrzej Kubisiak.

Kubisiak podkreśla również, że kluczową zmianą wpływającą na przyszłość całego rynku pracy będzie powstanie nowego Kodeksu pracy.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
MM
2018-01-05 21:15
Rejestrowane ... Godnej pracy dla Polaków brak o czym świadczy ogromna migracja (z konieczności) Za to ułatwienia i otwarte drzwi głównie dla Ukraińców i marginalnie Białorusinów, Rosjan, Gruzinów, na zachodzie najpierw zadbali o swoich, potem przyjęli (na gorszych warunkach) nas. Gdzie w tym sens ?
Mahogantowyn
2018-01-05 10:06
artykuł pisany przez samego gebelsa
Emi
2018-01-05 07:47
Ceny w górę ! Emerytury w dół !
Pokaż wszystkie komentarze (20)