Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Fundusze emerytalne zarobiły w 2017 r. prawie 19 proc. Tak dobrze jeszcze nie było

90
Podziel się:

Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych były w 2017 roku najlepsze w historii. Okazały się znacznie lepsze od funduszy inwestycyjnych.

Od 1999 roku najlepsze OFE zyskały nawet 360 proc.
Od 1999 roku najlepsze OFE zyskały nawet 360 proc. (REPORTER)

Wyniki Otwartych Funduszy Emerytalnych były w 2017 roku najlepsze w historii. OFE zostawiły daleko w tyle fundusze inwestycyjne.

W 2017 roku wśród funduszy emerytalnych najwięcej zarobiły PZU Złota Jesień (20,94 proc.), Aviva (19,75 proc.) i Nationale-Nederlanden (19,37 proc.). Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła 18,7 proc., czyli znacznie więcej niż w przypadku funduszy akcji (średnio 13, 8 proc.) - wynika z danych prezentowanych w czwartek przez "Rzeczpospolitą".

Zobacz także: Polacy się bogacą. Zobacz, na co odkładają

Jak tłumaczy gazecie Krzysztof Zawiła z zarządu Generali PTE, OFE zdystansowały fundusze akcyjne dzięki koncentracji na największych i najbardziej płynnych spółkach.

Fundusze emerytalne wypadają lepiej od funduszy akcyjnych także w dłuższej perspektywie. Od 1999 roku, czyli od kiedy powstały, OFE zyskały średnio 328,2 proc. Tymczasem, jak zauważa "Rz", fundusze akcji polskich uniwersalne zarobiły 220,1 proc., fundusze polskie stabilnego wzrostu 185,4 proc. a polskie zrównoważone - "zaledwie" 164,5 proc.

W tym czasie najlepsze stopy zwrotu uzyskało Nationale-Nederlanden OFE (prawie 361 proc.), PZU Złota Jesień (346,6 proc.) i MetLife (341,1 proc.). Jak tłumaczy gazecie Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden, zyski wypracowane przez fundusze emerytalne w długim okresie są tak wysokie dzięki efektywności inwestowania w akcje giełdowych spółek, których wartość rosła przez ostatnich 16 lat średnio o ponad 10 proc. rocznie. Jego zdaniem w najbliższym czasie wyniki OFE będą zależały przede wszystkim od zyskowności spółek, a także od czynników zewnętrznych - np. tempa, w jakim podnoszone będą stopy procentowe w krajach rozwiniętych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(90)
fdsf
6 lat temu
nie zarobiły tylko ich kapitalizacja o tyle wzrosła.
gtred
6 lat temu
Jak im Tusk skubnął kasę, to zaczęli pokazywać, że potrafią zarabiać nie tylko na prowizji.
czaka
6 lat temu
AVIVA po 17 latach płacenia dostałem mniej niż wpłaciłem. Życzę sukcesów tym naiwnym którzy jeszcze płacą.
&%#@
6 lat temu
Tylko za poprzedniego rządu PO było kiepsko z tym funduszem. Wiemy dlaczego TOTALNA OPOZYCJA marzy o powrocie dowładzy. Owe fundusze dla niej były dojną krową. Dotyczy to także prof. Balcerowicza. Teraz widać jak były one poprzednio "gospodarowane". Także ich zagraniczni pobratyńcy także "boleją". Jest lepiej, będzie jeszcze lepiej. Widzimy jakie to były poprzednie rządy. Trzeba być skrajnie głupi lub mało rozgarniętym, by tego nie widzieć. Wraz z totalną opozycją zwaną SZKODLIWĄ , tracą także byłe ELITY, którym także sromotnie się urwało.Stąd są one także za powrotem do STAREGO.
emeryt
6 lat temu
Za rządów PO tak to było ustawione, że OFE ledwie zarabiały na wynagrodzenie Zarządu i pracowników.
...
Następna strona