Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnicy
15.12.2013 13:28

Wypadek w kopalni. Stan górników ciężki, ale stabilny

W kopalni Sośnica trwa akcja gaszenia pożaru. Wszyscy trzej górnicy doznali oparzeń dróg oddechowych i skóry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alexander Tarasov - Fotolia.com)

Stan trzech górników, poparzonych w wyniku zapalenia metanu w kopalni Sośnica w Gliwicach jest ciężki, ale stabilny - poinformowała dziś rzeczniczka Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich dr Justyna Glik.

Wszyscy doznali oparzeń dróg oddechowych i skóry. _ Są przytomni, przechodzą tlenową terapię hiperbaryczną, mają też wsparcie psychologiczne. Nie przechodzili dotąd zabiegów chirurgicznych _ - powiedziała dr Glik.

W kopalni Sośnica trwa akcja gaszenia pożaru.

W zakładzie obowiązuje czwarta, najwyższa kategoria zagrożenia metanowego. W drugiej połowie listopada przez tydzień płonął tam metan. Niegroźnie poparzeni zostali wówczas dwaj górnicy. W trudnej i kosztownej akcji pożarowej 950 m pod ziemią każdego dnia uczestniczyło kilkudziesięciu ratowników. Na pewien czas trzeba było unieruchomić jedną ze ścian wydobywczych.

Jak wskazują eksperci, wydzielający się ze złóż metan nigdy nie zapala się sam; coś musi zainicjować zapłon. Może to być iskra np. z używanych pod ziemią urządzeń lub ogień z papierosa (choć palenie pod ziemią jest absolutnie zakazane), ale też tlący się w wyrobiskach pożar (tzw. endogeniczny), spowodowany samozapłonem węgla.

W kwietniu 2008 r. w kopalni Sośnica doszło do nagłego wypływu olbrzymiej ilości metanu w wyrobisku 840 m pod ziemią. Nikomu nic się nie stało, zjawisko było jednak analizowane przez naukowców. Wypływ metanu był długotrwały - w ciągu kilku dni do wyrobiska wypłynęła rekordowa ilość blisko 350 tys. m sześc. gazu. Trzeba było zamknąć ścianę wydobywczą w tym rejonie. Ówczesne badania potwierdziły, że kopalnia Sośnica należy do szczególnie narażonych na takie zjawiska.

W polskich kopalniach z pokładów metanowych wydobywa się ok. 80 proc. węgla. Znacząca część wydobycia pochodzi z miejsc zaliczanych do najwyższej kategorii zagrożenia metanowego. Za najbardziej narażone w tym zakresie uznaje się, oprócz Sośnicy, także kopalnię Knurów-Szczygłowice i zakłady Jastrzębskiej Spółki Węglowej. (

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: górnicy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz