Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wypłata emerytur na nowych zasadach? Ministerstwo ujawnia

0
Podziel się:

Władysław Kosiniak-Kamysz chce zmienić sposób waloryzacji świadczeń. - To okradanie Polaków - alarmują związkowcy.

Wypłata emerytur na nowych zasadach? Ministerstwo ujawnia
(Matloch/Reporter)

Czy emerytury i renty będą waloryzowane po nowemu? Ustalenie nowych zasad rozważa minister pracy.

Obecnie świadczenia rosną o wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac. W efekcie osoby najbiedniejsze otrzymują podwyżkę wynoszącą na przykład, tak jak w tym roku około 30 złotych a najbogatsi 140 złotych.

Zgodnie z propozycją ministra Władysława Kosiniaka Kamysza świadczenia waloryzowane byłyby wszystkim o inflację a tylko najbiedniejszym dodatkowo o realny wzrost płac. Pomysł ten minister chce skonsultować z pracodawcami i związkowcami.

O ile pracodawcy uważają, że pomysł jest godny rozważenia, to związkowcy mocno go krytykują. Jak powiedziała wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska, najniższe świadczenia trzeba podnieść ale nie kosztem innych emerytów. _ - Jest to okradanie tych, którzy wypracowali sobie wyższą emeryturę, a teraz nie będzie ona w pełni waloryzowana. To bardzo zły pomysł - _przekonuje.

Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan mówi natomiast, że na podniesienie najniższych świadczeń skądś trzeba wziąć pieniądze. Dodaje, że z pewnością nie można powtórzyć sytuacji z 2012 roku, kiedy emerytury i renty waloryzowane były kwotowo, czyli każdemu po równo.

_ - Nie można też dodatkowo opodatkować tych, którzy pracują. Pomysł ministra Kosiniaka Kamysza jest więc całkiem sensowny - _ocenia Jeremi Mordasewicz. _ - Już teraz 20 procent tego co zarabiamy oddajemy w postaci składek emerytalnych. Możemy zmienić sposób waloryzacji, w ten sposób, że pozostaniemy tylko przy podnoszeniu świadczeń o poziom inflacji - _postuluje.

Jeremi Mordasewicz zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku zebrano 110 miliardów składek emerytalnych. Na świadczenia emerytalno rentowe trzeba było wydać aż 190 miliardów. Do emerytur i rent trzeba więc było dołożyć 80 miliardów złotych. _ - To kwota monstrualna. Trzeba pamiętać, że wpływy z CIT sięgają rocznie zaledwie 30 mld złotych. Trzeba zmienić system i ograniczyć waloryzacje świadczeń - _ postuluje. -_ Trzeba przy tym pamiętać, że ta waloryzacja musi pokrywać co najmniej inflację - _ dodaje Jeremi Mordasewicz.

Najniższe świadczenie wypłacane przez ZUS wynosi obecnie 831 złotych. Taką kwotę co miesiąc pobiera około 470 tysięcy emerytów i rencistów.

Waloryzacja rent i emerytur odbywa się z automatu

Wysokość podwyżek świadczeń zależy m.in. od inflacji. Od 1 marca 2014 roku wzrosną świadczenia dla rencistów i emerytów, bo będzie kolejna waloryzacja - o około 2,14 proc. Jest to minimalny poziom, jaki nakazują przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zatem podwyżka świadczeń nie będzie zbyt wysoka.

Świadczenia z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i najniższa renta rodzinna tzw. wypadkowa wynoszą: 1018,72 zł (obecnie 997,38 zł).

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku np. z chorobą zawodową wzrosła do 781,88 zł (z obecnych 765,50 zł). Wzrosło świadczenie przedemerytalne do 996,66 zł (o ponad 20 zł, z obecnych 975,78 zł).

Renta socjalna została podwyższona do kwoty 713,11 zł (obecnie to 698,17 zł). W ramach marcowej waloryzacji podwyższone zostaną też kwoty dodatków do świadczeń, m.in. dodatek pielęgnacyjny. Ten ostatni wzrośnie z 203,50 zł miesięcznie obecnie, do 207,85 zł w 2014 roku.

Zmiany w rentach, świadczeniach przedemerytalnych i dodatkach pielęgnacyjnych w 2014 roku
Źródło: ZUS
Miesięczne świadczenia z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i najniższa renta rodzinna tzw. wypadkowa 1018,72 zł
Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku np. z chorobą zawodową 781,88 zł
Miesięczne świadczenie przedemerytalne 996,66 zł
Renta socjalna 713,11 zł
Miesięczny dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty 207,85 zł

Podstawą prawną jest rozporządzenie Rady Ministrów z 16.07.2013 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2014 r. (DzU z 2013 r. poz. 816).

Niektóre osoby prowadzące własne firmy i zatrudniające pracowników, od 1 stycznia płacą wyższe składki do ZUS. Dotyczy to tych pracodawców, którzy płacą pracownikom minimalne wynagrodzenie. Ponieważ ono rośnie, wzrastają też składki.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)