Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wypłaty dopłat bezpośrednich już ruszyły

0
Podziel się:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała 450 mln zł dopłat bezpośrednich w pierwszym dniu ich wypłat.

Wypłaty dopłat bezpośrednich już ruszyły
(greg801/iStockphoto)

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała 450 mln zł dopłat bezpośrednich w pierwszym dniu ich wypłat - poinformowała wczoraj ARiMR. Do końca tego tygodnia na konta rolników ma wpłynąć ponad 600 mln zł.

W najbliższym czasie wypłaty ma dostać ponad 108 tys. rolników. W tym roku wypłaty rozpoczęły się 3 grudnia. O dopłaty bezpośrednie za br. ubiega się ok. 1,36 mln rolników, w tym ok. 115 tys. dodatkowo ubiega się o płatności rolnośrodowiskowe. Jak zaznacza ARiMR, w Polsce o takie dopłaty ubiega się najwięcej rolników ze wszystkich państw członkowskich UE.

Na wypłatę dopłat bezpośrednich za 2012 r. przeznaczono ok. 14 mld zł, aż 90 proc. tej kwoty pochodzi z budżetu UE, a pozostałe 10 proc. z budżetu krajowego. Natomiast na tzw. płatności rolnośrodowiskowe za rok 2012 przeznaczono ok. 1,5 mld zł. Dopłaty bezpośrednie i płatności rolnośrodowiskowe mogą być wypłacone do końca czerwca 2013 r.

Agencja przypomniała, że od tego roku nie wysyła decyzji o przyznaniu dopłat do rolników, których wnioski pozytywnie zweryfikowano. Ponadto od połowy października są wypłacane tzw. dopłaty ONW, czyli z tytułu gospodarowania na niekorzystnych rolniczo terenach. Dotychczas ARiMR przekazała na ten cel ponad 860 mln zł, co stanowi 63,5 proc. tzw. koperty finansowej za br., płatności otrzymało ok. 70 proc. rolników ubiegających się o te płatności w roku 2012.

ARiMR zakłada, że do końca 2012 r. decyzje w sprawie przyznania płatności ONW zostaną wydane dla ponad 564 tys. rolników, a zrealizowana kwota płatności wyniesie ponad 1 mld zł, co stanowić będzie 80 proc. całej puli. O dopłaty ONW ubiega się 730 tys. rolników, w sumie na ten cel jest ponad 1,3 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Dopłaty dla rolników: "To dyskryminacja" Polscy europosłowie zarzucają rządowi brak inicjatywy w sprawie zwiększenia dopłat bezpośrednich w nowej perspektywie finansowej po 2014 roku.
Nowy pomysł na unijne dopłaty dla rolników Chodzi o projekt sprawozdania autorstwa portugalskiego eurodeputowanego Luisa Manuela Capoulasa Santosa
Pomogą rolnikom spłacić kredyty. Nowe środki Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostała dodatkowo 4 mln zł na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału - poinformowała ARiMR.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)