Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wywiad USA: Janukowycz będzie zastraszał

0
Podziel się:

Szef wywiadu James Clapper wystąpił przed komisją Senatu USA ostrzegając, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz będzie walczył o zachowanie władzy.

Szef wywiadu USA James Clapper
Szef wywiadu USA James Clapper (defense.gov)

Szef wywiadu James Clapper wystąpił przed komisją Senatu USA ds. wywiadu, ostrzegając, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz będzie walczył o zachowanie władzy, Syria może produkować broń biologiczną, a terroryści chcą zaatakować USA.

Clapper, koordynator 16 amerykańskich agencji wywiadowczych, poinformował senacką komisję, że prezydent Ukrainy _ ma zamiar utrzymać się u władzy _ i zapewne sięgnie po metody zastraszania oraz środki wykraczające poza ramy prawa", by zapewnić sobie reelekcję w 2015 roku.

Ukrainie w opinii wywiadu USA grozi _ dalsza erozja demokracji _. Pierwsza transza wartego 15 mld dol. kredytu, jakiego udzieliła jej Rosja, _ pozwoli jej na krótką metę uniknąć kryzysu budżetowego _, ale ugruntuje to zależność gospodarczą Kijowa od Moskwy - ostrzegł Clapper. Według ustaleń amerykańskiego wywiadu syryjski reżim _ jest bez wątpienia w stanie produkować w ograniczonym zakresie _ broń biologiczną - głosi też raport, który Clapper przedłożył też komisji senackiej.

_ Sądzimy, że pewne elementy programu (produkcji) broni biologicznej przeszły ze stadium badawczego w etap rozwoju _ - poinformował szef wywiadu. AFP podkreśla, że po raz pierwszy wysokiej rangi przedstawiciel amerykańskich służb specjalnych ostrzega otwarcie przed ryzykiem, jakie może stanowić broń biologiczna produkowana przez syryjski reżim.

Wszystkie 16 agencji wywiadu USA uznaje, że choć Syria nie dysponuje rakietami bądź pociskami, które mogłyby przenosić czynniki biologiczne, to jednak _ posiada broń konwencjonalną, która po modyfikacji może razić czynnikami biologicznymi _.

Raport Clappera ostrzega też, że powiązany z Al-Kaidą, działający w Syrii Front al-Nusra chce zaatakować USA. Ugrupowanie to, tak jak inne powiązane z Al-Kaidą organizacje, tworzy obozy szkoleniowe, w których przygotowuje przybyłych do Syrii cudzoziemców do tego, by wrócili do swych krajów i organizowali tam zamachy terrorystyczne.

Około 26 tys. walczących w Syrii rebeliantów to islamscy ekstremiści, a blisko 7 tys. spośród nich to cudzoziemcy z 50 krajów, również europejskich i USA. Według raportu wywiadu _ inkubatorem _ grup terrorystycznych stała się Afryka subsaharyjska, a w szczególności takie kraje jak Czad, Niger, Mali i Mauretania. Ugrupowania dżihadystów z tamtego regionu są w stanie _ przeprowadzać coraz bardziej śmiercionośne ataki _.

Clapper poinformował też, że Korea Północna rozbudowuje swój główny ośrodek nuklearny w Jongbion; potwierdzają to też raporty think tanków, które monitorują północnokoreański program nuklearny badając zdjęcia satelitarne. W kwietniu 2013 roku, w okresie rosnącego napięcia między Koreą Północną a USA, władze w Pjongjangu zapowiedziały wznowienie pracy przez Jongbion. Został on zamknięty w 2007 roku na mocy międzynarodowego porozumienia.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)