Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wyższe opłaty w bankach. Czy prezesi oszukali posłów?

Wyższe opłaty w bankach. Czy prezesi oszukali posłów?

 

 

- Nie chciałbym żeby widzowie stwierdzili, że wszystkie instytucje finansowe w Polsce kłamią. Okłamują obywateli, klientów - mówił w programie #dziejesienazywo Andrzej Jaworski o wtorkowym spotkaniu posłów z prezesami banków.

Jak wynika z wyliczeń money.pl jeszcze w sierpniu 2015 roku marża hipotecznego kredytu dla rodziny wynosiła średnio 1,86 proc. Dziś jest to już 2,26 proc., czyli równo 0,4 punktu procentowego więcej. Podatek bankowym obowiązujący od początku lutego wynosi 0,44 proc. aktywów, czyli w uproszczeniu od wszystkich udzielonych kredytów.

Wyższe marże to realne koszty. W przypadku kredytu na 300 tys. zł zaciąganego na 30 lat, jest to ok. 21 tys zł więcej przez cały okres kredytowania. Każda rata jest przez to o ok. 60 zł wyższa.

Tymczasem na wtorkowym spotkaniu prezesów banków i parlamentarzystów zapewniano, że podwyżki nie są związane z wprowadzenie podatku. Czy tak jest rzeczywiście sprawdzić ma jeszcze KNF i UOKiK.

kredyt, rata, hipotek, podwyżka opłat
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
mmm2133
83.10.235.* 2016-02-16 22:39
a jak tam ludzie co tych urzędników liczą i dług publiczny ? co ? ilu nowych urzędników dojdzie żeby te całe cyrki gospodarcze obsłużyć, 500zł dziecko, nowi urzędnicy do podatku bankowego, podatku od sklepów i innych programów stymulująco okradających. Pieniądze z aukcji LTE przeksięgowali na ten rok żeby wyglądało że to PO taki deficyt miało a oni sobie trochę pomniejszą. Ciekawy jestem jak będą wyglądać w tym roku pozyskane środki z UE, koszty obsługi długu. Zabierzcie kasę wszystkim bogatym i dajcie biednym o tym zagranicznym korporacjom co te biurowce stawiają to to trzeba zabrać i dać biednym, zaraz wszyscy będą stać pod urzędem pracy bo jak bogaci sobie pójdą to ciekawy jestem kto da prace. A swoją drogą pamiętacie jak to miał być zniesiony podatek od kopalin? E nie bo po co, lepszy podatek od kopalin i beznadziejny zysk niż dywidenda tak to to można sobie skubnąć od wszystkich. O to 23% vatu to szkoda gadać, obniża vatu o 1% to przynajmniej 10mld zł w plecy licząc już nawet to że gospodarka trochę przyśpieszy a najgorsze jest to że dopiero po czasie. Niby mieli uszczelniać system podatkowy ale tego nie robią, wyszła jakaś ustawa? może przegapiłem? koniec końców przy takich wydatkach i z takim deficytem to może i wschodnia wieś gdzie nikt nie widział od wieków umowy o pracę a jakoś żyją będą tańczyć z dodatkowymi 500-1000zł ale całe państwo skończy gorzej niż Grecja. Tylko my w przeciwieństwie do Grecji zwyczajnie zbankrutujemy.
antybankster
188.146.70.* 2016-02-16 12:56
Łapy precz od Polski i Polaków !!!!

Eurokołchoz nie odpuszcza wkładają swoje brudne łapska w nasze sprawy, Polska podnosi sie z kolan i nit nas nie będzie zmuszał do płącenia jakiejś franczyzy dla francuskiego żyda wysysającego z nas całe pieniadze. tak trzymać nich oni zapłaca jakis podatek bo zyja jak pączuchy w maśle !!!!
tadziu203
79.191.35.* 2016-02-11 10:34
Oj naiwny narodzie.Gdyby PiS wierzył w te swoje brednie o nie przerzuceniu kosztów na klienta podniósł by ryczałt np.o 1% dla księży i biskupów.Efekt ekonomiczny byłby ten sam.Niestety usługi kościelne też by zdrożały i to dużo więcej niż o 1%.
To robienie z Polaków idiotów.Państwo każe komuś z nas dać np.300zł a potem kontrolerzy bedą jeździć do mnie do domu i sprawdzać czy komuś (dzieciom,żonie,mnie ) pogorszył się byt.Przecież jak będę miał nakaz zapłaty to zapłacę to żeby nie popaść w spiralę długów.Państwo uczciwemu nie podaruje nawet 1 grosza długu.Złodzieja rozgrzeszy z milionów i jeszcze posadzi na szczycie władzy.Przecież to aż w oczy kole gdy się patrzy na tych przekrętów.Oni uważają że są prawymi i sprawiedliwymi bo wroga już sobie dawno wybrali i jemu przypisali swoje przekręty.Przecież każdy Polak to wie i widzi na co dzień jak na dłoni.Po co więc przysłanianie wszystkiego sztuczną mgłą????Katolicy tak lubią.Żeby im się zwoje mózgowe nie wyprostowały jak pomyślą że kula ziemska jest okrągła-a gdzie niebo,gdzie piekło?????!!!!!!-tak w podstawówce krzyczał na nas ksiądz mówiąc żebyśmy nie słuchali tych p****** których uczą nas w szkole-o okrągłej Ziemi (koniec lat '60).
Zobacz więcej komentarzy (26)