Notowania

eksport do rosji
27.06.2011 15:18

Wznawiamy eksport warzyw do Rosji

Pierwsze partie polskich pomidorów z unijnym certyfikatem gwarantującym ich bezpieczeństwo zostaną dziś wysłane za wschodnią granicę - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Przemysław Piątkowski)

Pierwsze partie polskich pomidorów z unijnym certyfikatem gwarantującym ich bezpieczeństwo zostaną dziś wysłane za wschodnią granicę - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Jak poinformował, Polska jest w grupie trzech państw, obok Holandii i Belgii, które mogą wznowić eksport do Rosji. Jednocześnie zaznaczył, że warunkiem eksportu jest monitorowanie warzyw na obecność bakterii E-coli. Bakteria ta wywołała groźną falę zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC w Europie. W jej wyniku zmarło ponad 40 osób.

W związku z tym Moskwa wprowadziła embargo na import warzyw 2 czerwca. Polityczne porozumienie o zniesieniu embarga strony osiągnęły podczas szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie (10 czerwca), jednak z powodu braku systemu certyfikatów Rosja zwlekała z wdrożeniem w życie tej decyzji. Państwa, które nadal chcą handlować z Rosją, muszą przygotować certyfikat potwierdzający, że monitorują swą produkcję rolną.

Sawicki powiedział w poniedziałek, że jednostką odpowiedzialną za wystawianie świadectw jest Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Badaniami będą się zajmować akredytowane laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARKA SAWICKIEGO:

(Źródło: IAR)

Minister przypomniał też, że Komisja Europejska w związki z pojawieniem się E-coli będzie wypłacała rekompensaty dla producentów warzyw, którzy z tego powodu ponieśli straty. Agencja Rynku Rolnego oszacowała, że w przypadku Polski wynoszą one około 56 mln euro. Wnioski o rekompensaty Agencja przyjmuje do 11 lipca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t40276.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;zniesie;embargo;na;warzywa;ale;nie;od;razu,194,0,859330.html) Rosja zniesie embargo na warzywa, ale nie od razu Polska będzie w grupie krajów, które jako pierwsze będą mogły eksportować swoje warzywa do Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t141145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;wysyla;misje;w;sprawie;warzyw,30,0,857118.html) Unia wysyła misję. W sprawie warzyw Komisja Europejska wyśle w najbliższych dniach do Moskwy delegację, której celem będzie przekonanie władz rosyjskich do zniesienia embarga nałożonego na import warzyw z UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t87446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;musi;natychmiast;zniesc;embargo,235,0,851435.html) Rosja musi natychmiast znieść embargo Komisja Europejska zażądała od Rosji, by ta bezwarunkowo zniosła zakaz importu warzyw i owoców z krajów Unii.
Tagi: eksport do rosji, warzywa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz