Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Morawiecki: wzrost gospodarczy przyspieszy w II kw. 2017 r.

34
Podziel się

Przyznał, że w 2016 roku będzie "nieco niższy wynik, niż zakładany", ale nie przełoży się to na realizację budżetu.

Morawiecki: wzrost gospodarczy przyspieszy w II kw. 2017 r.
(Andrzej Hulimka/Reporter)
bDAUemEl

Jest duża szansa na to, że w drugim, a najpóźniej w trzecim kwartale wzrost gospodarczy znowu przyspieszy - powiedział w środę w radiowych "Sygnałach dnia" wicepremier Mateusz Morawiecki. Zaapelował do samorządów, by z inwestycjami nie czekały do 2018 roku.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki pytany był w Polskim Radiu o niższy niż planowano wzrost PKB w trzecim kwartale.

Odpowiadał, że "Komisja Europejska nie uchodzi za jakąś instytucję, która kocha nas nadmierną miłością, a jednak planuje na przyszły rok wzrost gospodarczy w wysokości takiej, że jesteśmy w ścisłej czołówce w UE, na trzecim lub czwartym miejscu co do wysokości wzrostu gospodarczego".

bDAUemEn

- Uważam, że jest bardzo duża szansa na to, że już w drugim kwartale (2017 roku), a najpóźniej w trzecim kwartale wzrost gospodarczy znowu przyspieszy, zresztą wczorajsze dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży były bardzo pozytywne - powiedział wicepremier.

Przyznał, że w 2016 roku będzie "nieco niższy wynik, niż zakładany", ale nie przełoży się to na realizację budżetu.

Pytany o spadek inwestycji w ciągu 2016 roku zwracał uwagę, że inwestycje prywatne, według danych za III kwartał 2016 r., "urosły o 2 procent rok do roku". Najgorzej, zdaniem wicepremiera, jest z inwestycjami samorządowymi, które "tąpnęły o ponad 30 procent" i to miało największy wpływ na generalny spadek inwestycji.

- Mogę tylko zaapelować do samorządów, bo mamy niezależność samorządową, żeby nie czekały na rok wyborczy 2018, tylko zaczęły już teraz inwestować - mówił. - Zastosowaliśmy szereg ułatwień w wydatkach inwestycyjnych i tych unijnych, i tych krajowych - dodał.

bDAUemEt

Szczególnie cenne, podkreślił, byłyby inwestycje w infrastrukturę lub edukację, a nie "w stadiony czy opery".

Zaznaczył, że wzrost inwestycji rządowych przy wykorzystaniu środków unijnych na pewno będzie niebawem zauważalny, bo po objęciu władzy przez obecny rząd kontraktacja środków unijnych została podniesiona "60-70 razy".

oprac.: Katarzyna Kalus

bDAUemEO
gospodarka
media
Źródło:
KOMENTARZE
(34)
czytelnik
4 lata temu
O jo joj;. Kto jeszcze straci? Suplementy mają to do siebie, że nie pomagają i nie szkodzą chociaż tutaj nie byłbym tak do końca pewny. Przynajmniej będą tańsze
rrr
4 lata temu
podobnie, jak jest duża szansa, że pod koniec 2017 zima będzie słaba, a lato 2017 będzie upalne, szansa jest....:)) ale co to wnosi do zarządzania państwem? NIC ...kompletnie NIC...bicie piany
Krzysztof137
4 lata temu
Kolejna bajka ministra z mchu i paproci...
bDAUemEP
hehehe
4 lata temu
ahaha ahaha ahaha - ale się uśmiałem, jak widać nawet v-ce premier stwierdza, że inwestycje sektora prywatnego rosną, a pikują inwestycje samorządowe, dlaczego, ano dlatego, że samorządy w celu dokonywania inwestycji i maksymalnego wykorzystania środków UE zadłużyły na lata, a teraz brak im zdolności do dalszego kredytowania wkładów własnych i 6 miesięcy tego nie zmieni...!! kolejną kwestią jest Wasza wspaniała propozycja - podziękujcie minister Zalewskiej - gro wydatków budżetowych samorządu to są środki na oświatę (subwencja nie wystarcza), a narobienie cyrku ze szkołami powoduje sytuację, w której samorządy muszą się finansowo na to przygotować więc bajdorzysz Panie Morawiecki, bajdorzysz
johny
4 lata temu
Jest szansa ze PKB wzrośnie w II kwartale 2017 ale do tego momentu na pewno spadnie.
...
Następna strona