Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wiceminister zakłada, że polski eksport będzie rosnąć

Wiceminister zakłada, że polski eksport będzie rosnąć

Fot. MBWA PR/flickr (CC BY 2.0)

Można oczekiwać wzrostu dynamiki eksportu, co powinno sprawiać, że wzrost gospodarczy będzie przyspieszał - poinformował w Sejmie Leszek Skiba, wiceminister finansów. Jego zdaniem, prognozy zawarte w aktualizacji programu konwergencji są korzystne od strony dochodowej.

- Motor wzrostu, jakim jest konsumpcja, spożycie indywidualne, nadal stabilnie funkcjonuje. Widzimy rosnące inwestycje, które w kolejnych latach będą wspierać wzrost gospodarczy. To się wiąże z wykorzystaniem środków unijnych i rosnącą aktywnością przedsiębiorstw - powiedział Skiba.

- Jednocześnie otoczenie zewnętrze - mimo ryzyka jakie widzimy - jest stabilne. Perspektywy dla polskiego eksportu pozostają stabilne, pozytywne. Możemy oczekiwać wzrostu dynamiki eksportu. To podstawa, na której można oczekiwać, że wzrost gospodarczy będzie przyspieszał - dodał.

- Od strony dochodowej mamy korzystne prognozy - ostrożne, jeśli chodzi o część wynikającą ze wzrostu gospodarczego i realistyczne, jeśli chodzi o dochody wynikające ze ściągalności podatków. W roku bieżącym będzie to 10 mld zł, w 2018 r. około 8 mld zł, w 2019 r. ok 6 mld zł i w 2020 r. ok. 4 mld zł. To są założenia, które są wpisane w tym programie konwergencji - powiedział.

Skiba powiedział, że najnowsza aktualizacja programu konwergencji jest oparta na realistycznych, a nie optymistycznych założeniach, dotyczących m.in. przewidywalnego kursu złotego. - Wcześniej w programie była zakładana aprecjacja kursu, ale to się nigdy nie stało. Teraz założyliśmy, że kurs się nie zmieni. Ta aktualizacja jest przedstawiona realistycznie, bez nadmiernie optymistycznych założeń - zaznaczył wiceminister

- Wczoraj Komitet Stały przyjął ten dokument, który we wtorek zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów, a 28 kwietnia zostanie przekazany do Komisji Europejskiej - powiedział Skiba.

Aktualizacja programu konwergencji jest częścią Wieloletniego Planu Finansowego Państwa (WPFP). Plan ten jest uchwalany przez rząd do końca kwietnia danego roku i stanowi podstawę przygotowywania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy. Od 2014 r. WPFP obejmuje dwie części: program konwergencji oraz cele głównych funkcji państwa wraz z miernikami stopnia ich realizacji.

Co roku państwa UE przesyłają Komisji Europejskiej i Radzie Ecofin aktualizacje programów stabilności lub konwergencji. Na podstawie analizy tych dokumentów Ecofin wydaje zalecenia dla polityk gospodarczych państw członkowskich, które należy uwzględnić przy projektowaniu budżetów na kolejny rok.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Realista.
2017-04-23 11:28
No, no, ten "wybitny ekonomista" z PiSu pomylił funkcje. Powinien pisać bajki skoro wierzy w krasnoludki i w cuda.
cvb
2017-04-23 11:15
Ropa na rynkach światowych spadła do 52 USD/ za baryłkę w nas dalej okrada ten parszywy rząd i jego Orlen i Lotos !!!!!!
Emerytka
2017-04-21 13:54
Bzdury!!!!!!! Jak zwykle! Polski Export bedzie rosnac. Od chcenia do zrobienia DALEKA droga. Najpierw sie chwala/jak zwykle/, a potem UPS./nie wyszlo/.