Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Wzrost gospodarczy Polski nabierze rozpędu? Nadzwyczajnie dobre dane

10
Podziel się:

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w marcu 2017 r. odnotował mocny, bo o blisko 1,7 pkt, wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wskaźnik szybko rośnie już trzeci miesiąc z rzędu. To efekt tego, że Polacy w końcu zaczęli wydawać pieniądze, to jednak nie może potrwać zbyt długo.

Wzrost gospodarczy Polski nabierze rozpędu? Nadzwyczajnie dobre dane
(ANDRZEJ WAWOK/REPORTER)

BIEC podało, że w styczniu 2017 roku WWK wyniósł 165,6 pkt, a miesiąc później 167,4 pkt. Eksperci BIEC zaznaczyli, że po trwającym ponad rok marazmie marzec był już trzecim z rzędu miesiącem "nadzwyczajnego wzrostu wskaźnika".

"Wiele przemawia za tym, że wzrost gospodarczy jest konsekwencją zwiększonego spożycia gospodarstw domowych. Według badań NBP dochody gospodarstw wzrosły do końca III kwartału ub. roku o blisko 6 proc., zaś ponad połowa tego wzrostu była konsekwencją zwiększonych transferów socjalnych. Kolejne miesiące zapewne przyniosły utrwalenie i wzmocnienie tej tendencji. Towarzyszył jej spadek wpływów dochodów pochodzących z pracy na rzecz zwiększania znaczenia transferów socjalnych" - czytamy w komunikacie BIEC.

Zdaniem ekspertów dane na temat sprzedaży detalicznej od wczesnej jesieni ub. roku potwierdzają zwiększoną konsumpcję.

"Jej wzrost z pewnością ożywia gospodarkę, jednak w dłuższej perspektywie nie zapewni stabilnego i trwałego rozwoju. Rosnąca inflacja stopniowo będzie redukowała wielkość spożycia indywidualnego, a niskie stopy procentowe zniechęcą do oszczędzania. Nadzieje na rychły wzrost inwestycji wyłącznie w oparciu o środki unijne okazać się mogą nadmierne" - napisano.

Jak podkreślono, spośród ośmiu składowych wskaźnika, w marcu br. cztery poprawiły się, zaś cztery pozostały na poziomie z miesiąca poprzedniego. Zdaniem ekspertów ostatnie miesiące były wyjątkowo korzystne dla inwestorów giełdowych.

Jak podkreślili, do producentów sektora przetwórczego szerszym strumieniem napływały zamówienia. Jednak dynamika tego wzrostu była nieco słabsza niż w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Ponadto, przyspieszenie w zamówieniach odczuwalne było głównie wśród przedsiębiorstw największych - zatrudniających powyżej 250 pracowników. Wśród firm małych, zatrudniających poniżej 50 pracowników, w dalszym ciągu dominował odsetek tych, którym portfel zamówień kurczył się.

Głównymi beneficjentami zwiększonego portfela zamówień byli producenci mebli i urządzeń elektronicznych oraz branża motoryzacyjna. Niewielką pozytywną zmianę można było zaobserwować również wśród producentów dóbr inwestycyjnych, jednak na razie nie przekroczyła ona zmian o charakterze sezonowym, typowych dla tej pory roku, a ponadto dotyczyła głównie zamówień realizowanych na eksport.

Eksperci wskazali, że delikatnie poprawiła się w stosunku do poprzedniego miesiąca ocena ogólnej sytuacji w firmach. Nie zmieniły się natomiast oceny menadżerów na temat sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach. Podobnie jak w poprzednim miesiącu dominowała kilkuprocentowa przewaga przedsiębiorstw odczuwających pogarszający się stan finansów.

"Podaż pieniądza i zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów, po usunięciu wpływu czynników sezonowych oraz zmian cen, ukształtowały się na poziomie zbliżonym do miesiąca poprzedniego. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy wielkości te nie ulegają istotnej zmianie" - czytamy.

Z informacji BIEC wynika, że nie zmieniła się również wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych. Poprawa obserwowana pod koniec ubiegłego roku była krótkotrwała.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
ja
7 lat temu
Niezależnie od tego jak prężna jest gospodarka, to i tak o wszystkim decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Słyszeliście o książce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
Zaklęty w Mar...
7 lat temu
A co w tym dziwnego, że Pis krótkoterminowo nakręcił konsumpcję kosztem inwestycji. Właśnie Robinson zjada ryby zaoszczędzone wcześniej na zrobienie sieci.
fds
7 lat temu
Woohoo! Już zatrudniam nowych ludzi! Będą siedzieć i czekać na zlecenia ;-)
Genia
7 lat temu
To teraz co zrobi opozycja? Może niech lecą w kosmos?
podatnik
7 lat temu
Nie jest to budujące dla platformy odsuniętych