Notowania

ceny żywności
13.07.2012 19:36

Wzrost cen żywności. Najnowsze prognozy

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prognozuje, że w tym roku żywność podrożeje około 4 proc. - poinformował dyrektor instytutu Andrzej Kowalski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(billyfoto/iStockphoto)

*W 2011 r. ceny żywności wzrosły o 4,6 proc. *

Kowalski zaznaczył, że już na początku roku eksperci Instytutu prognozowali, że tegoroczny wzrost cen żywności wyniesie 4 proc. _ - Przyjmując różne scenariusze zakładaliśmy, że może to być nieco mniej, niż 4 proc., a przy katastrofalnej pogodzie czy sytuacji na rynkach światowych, może być więcej, ale nawet przy najbardziej czarnym scenariuszu nie więcej niż 6 proc. _ - powiedział. Dodał, _ podtrzymujemy prognozę 4-proc. wzrostu cen. _

Przypomniał, że na początku roku większość ekspertów, poza Instytutem, twierdziła, że w tym roku w naszym kraju zboża będzie mało, a ziarno będzie drogie, bo uprawy wymarzły. IERiGŻ wskazywał natomiast, że nawet, jeżeli 30-40 proc. upraw zniszczyły mrozy, to nie znaczy, że pola te nie zostaną zagospodarowane. Faktycznie prawie wszyscy rolnicy wykonali ponowne zasiewy - zauważył. Zaznaczył, że co prawda zboża jare plonują gorzej niż ozime, ale obecnie już wiadomo, że plony te zapowiadają się dobrze - podkreślił.

Jak zauważył dyrektor, tańsze niż w ubiegłym roku są nowalijki, ale ostatecznie o cenach będzie decydował główny zbiór. Dodał, że także tańsze są owoce._ - Nie spodziewam się, aby mleko i przetwory mleczne zdrożały _ - powiedział Kowalski. Wyjaśnił, że od dłuższego czasu obserwowany jest gwałtowny spadek cen tych produktów na rynkach światowych. Np. mleko w proszku staniało o prawie 30 proc. Jego zdaniem produkty mleczny potaniały z powodu spadku popytu. Część niewyeksportowanych tych produktów zostanie w naszym kraju, a to może doprowadzić do obniżenia cen przetworów mlecznych.

Może natomiast podrożeć mięso, głównie wieprzowina i niewiele drób. Podkreślił, że o krajowych cenach żywności w dużym stopniu decyduje też sytuacja na rynkach światowych. Według piątkowych danych GUS, w czerwcu w stosunku do maja żywność podrożała o 0,7 proc., natomiast w ujęciu rocznym było to 5,4 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, jak sklepy pracują w długi weekend W dużych sklepach nie zrobimy dziś zakupów.
Bez GMO czekają nas podwyżki cen żywności Utrzymanie zakazu używania pasz GMO nas nie ochroni. Importowane mięso nadal będzie takie samo.
Amerykanie zaskoczyli. Kupowali na potęgę Sezon zakupów kończy się wynikami lepszymi od przewidywanych.
Tagi: ceny żywności, żywność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz