Notowania

bank światowy
13.06.2013 08:37

Wzrost globalnej gospodarki w 2013-14 r. Bank Światowy obniżył prognozy

Ekonomiści banku rysują obraz gospodarki globalnej w 2014 r. raczej w ciemnych barwach. Tylko jeden kraj się wybije.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Bank spodziewa się w 2013 wzrostu PKB w globalnej gospodarce o 2,2 proc., podczas gdy z styczniu stawiał na 2,4 proc.

Na 2014 r. BŚ szacuje globalny wzrost na 3,0 proc. wobec 3,1 proc. w styczniowych prognozach. Dla USA BŚ zakłada na 2013 r. wzrost PKB o 2,0 proc., wyżej niż w styczniowej prognozie, gdzie szacował go na 1,9 proc.

Ekonomiści BŚ prognozują na ten rok dla strefy euro spadek PKB o 0,6 proc. wobec spadku o 0,1 proc. w styczniowych szacunkach.

Z kolei Japoński PKB wzrośnie w 2013 r. o 1,4 proc. - wynika z prognoz BŚ. W styczniu oceniano wzrost na 0,8 proc. Dla Chin bank obniżył prognozę tegorocznego wzrostu do 7,7 proc. z 8,4 proc. szacowanych w styczniowym raporcie banku.

Bank Światowy ocenił, że ożywienie w globalnej gospodarce pozostaje _ niepewne i nierówne _. Dodał, że presja inflacyjna na świecie jest _ łagodna _.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dalej z polską gospodarką? Opublikowano nowe prognozy Sprawdź, kiedy eksperci spodziewają się ożywienia i jakie ma być jego tempo.
Wyższe PKB, ale VAT bez zmian. To prognozy na 2014 r. - _ Wzrost nie powinien być jakoś dramatycznie zły _- twierdzi premier. Zobacz, jak ma wyglądać przyszłoroczny budżet.
Chcą ożywić gospodarkę Eurolandu. Jest plan - _ Chciałbym przestrzec przed wrażeniem, że najgorsze jest już za nami _ - powiedział Jean-Claude Juncker
Tagi: bank światowy, prognozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz