Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wzrost PKB sięgnie 1,3 proc., a inflacja spadnie

0
Podziel się:

Raport przedstawia prognozowany rozwój sytuacji w gospodarce przy założeniu stałych stóp procentowych.

Wzrost PKB sięgnie 1,3 proc., a inflacja spadnie
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce w 2013 r. ulegnie dalszemu obniżeniu do 1,3 proc. - wynika z opublikowanej dziś przez Narodowy Bank Polski projekcji inflacji i wzrostu PKB. Inflacja ma się trwale obniżyć do poziomu ok. 1,5 proc.

Aktualizacja: 13:15

W najbliższych latach Polakom nie grozi drożyzna - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. NBP przedstawił marcową projekcję inflacji i wzrostu PKB. Eksperci banku centralnego spodziewają się, że ceny będą rosły w tempie około półtora procent rocznie. Gorsza wiadomość dotyczy wzrostu gospodarczego, który będzie niższy od tego, jaki Polska mogłaby osiągnąć - mówi Jacek Kotłowski z NBP. _ - Mamy prognozę dosyć pesymistyczną czy wzrost na poziomie 1,3 PKB w skali roku. Nie jest to recesja, ale poziom znacznie poniżej naszego potencjału - _tłumaczył przedstawiciel banku centralnego.

Stan polskiej gospodarki zależy w dużym stopniu od tego, co będzie się działo w dużych krajach europejskich, a tam sytuacja jest niepewna. _ - Wydaje się, że strefa euro osiągnęła już dołek. Otwarte pozostaje pytanie - w jakim tempie strefa będzie odbijała - _powiedział Kotłowski.

Projekcja została opracowana w Instytucie Ekonomicznym (IE) Narodowego Banku Polskiego i przedstawia prognozowany rozwój sytuacji w gospodarce przy założeniu stałych stóp procentowych NBP. Projekcja marcowa z modelu makroekonomicznego NECMOD, który wykorzystano do jej opracowania, obejmuje okres od I kwartału 2013 r. do IV kwartału 2015 r.; punktem startowym projekcji jest IV kwartał 2012 r. Projekcja nie uwzględnia ostatniej decyzji RPP o obniżce stóp procentowych o 0,5 pkt proc.

W dokumencie przytoczono dane GUS, z których wynika, iż w 2012 r. dynamika wzrostu PKB obniżyła się do 2,0 proc. z 4,3 proc. w 2011 r. _ - Spowolnienie to wynika w dużej mierze z niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych polskiej gospodarki. _

_ _

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/24/m259864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/kryzys;zobacz;o;ile;wiecej;bedziemy;zarabiac,99,0,1265507.html) *Kryzys? Zobacz, o ile więcej będziemy zarabiać * Mimo hamowania w gospodarce, pracodawcy ujawniają zaskakujące plany.

_ Strefa euro od IV kwartału 2011 r. ponownie znajduje się w fazie recesji, do czego przyczyniają się problemy zadłużeniowe i utrata konkurencyjności niektórych krajów strefy. Spowolnieniu za granicą towarzyszy stopniowe wygasanie wpływu pozytywnych czynników podtrzymujących do I kw. ub.r. krajowy wzrost gospodarczy na względnie wysokim poziomie _ - czytamy w projekcji.

Jak wskazano, kończą się pieniądze unijne na lata 2007-2013, więc współfinansowane z nich inwestycje też ulegają wyhamowaniu, natomiast osłabienie handlu światowego pogorszyła sytuacja w gospodarce niemieckiej, będącej głównym odbiorcą polskiego eksportu. W dokumencie napisano jednak, że w 2015 r. dynamika PKB powinna przyspieszyć.

Projekcja PKB
PKB (r/r, %) 2012 2013 2014
Źródło: NBP
III 2013 2,1 1,3 2,6
XI 2012 2,3 1,5 2,3

Inflacja - jak wskazano - ma się trwale obniżyć do poziomu zbliżonego do 1,5 proc. _ - Zmniejszenie presji inflacyjnej będzie wynikiem osłabienia krajowego wzrostu gospodarczego, które wpłynie negatywnie również na rynek pracy i w konsekwencji przyczyni się do obniżenia tempa wzrostu jednostkowych kosztów pracy _ - napisano w dokumencie.

Projekcja inflacji
Inflacja CPI (r/r, %) 2012 2013 2014
Źródło: NBP
III 2013 3,7 1,6 1,6
XI 2012 3,8 2,5 1,5

_ - W horyzoncie projekcji oczekiwany jest spadek cen ropy naftowej i surowców rolnych na rynkach światowych, do czego będzie przyczyniać się słaba koniunktura w gospodarce światowej i prognozowany wzrost podaży tych surowców _ - napisano.

Z dokumentu wynika, że na spadek inflacji w 2013 roku wpłyną także obniżki cen gazu ziemnego dla gospodarstw domowych, jako efekt renegocjacji kontraktu pomiędzy PGNiG a Gazpromem.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyraźny spadek inflacji. Zobacz dane GUS Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące cen towarów i usług.
Wbrew Rostowskiemu, to będzie ostatnia obniżka stóp procentowych? Będzie cięcie? Tym razem analitycy są podzieleni.
Inflacja w górę? Zobacz, jakie są oczekiwania Styczniowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że większość osób spodziewa się zahamowania inflacji - podał w komunikacie Ipsos.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)