Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost PKB w 2012 roku w Polsce może spaść poniżej 2 procent

0
Podziel się:

Zdaniem banku inwestycyjnego, ryzyka do tej prognozy wydają się poważne.

Wzrost PKB w 2012 roku w Polsce może spaść poniżej 2 procent
(Sławomir Kłak/ZA Puławy)

Espirito Santo Investment Bank w Polsce (BESI) prognozuje dwuprocentową dynamikę wzrostu PKB Polski w 2012 roku w scenariuszu bazowym przy dużych ryzykach dla tej prognozy. Bank ocenia również, że pierwsza połowa 2012 roku może przynieść wzrosty na giełdach, jednak trend ten odróci się w drugiej połowie 2012, kiedy największe gospodarki mogą wówczas wejść w recesję, uważa szef Działu Analiz instytucji Szymon Ożóg.

Scenariusz bazowy BESI zakłada 2-proc. wzrost PKB w 2012 r., jednak ryzyka do tej prognozy wydają się poważne. _ - Wbrew powszechnemu przekonaniu nie postrzegamy Polski jako kraju o wyjątkowej odporności, w porównaniu z innymi rynkami wschodzącymi. Wzrost polskiego PKB jest o wiele bardziej podatny na spowolnienie gospodarcze w Europie, niż to miało miejsce w trakcie kryzysu roku 2009 _ - powiedział Ożóg, cytowany w komunikacie.

Dodał, że Polska weszła w okres stopniowego delewarowania sektora publicznego, przy braku możliwości wykorzystania polityki fiskalnej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo, pomimo słabego złotego mało prawdopodobne wydaje się dostosowanie eksportu netto, na skalę, którą można było zaobserwować w 2009 r.

Według zespołu analiz BESI, kolejna zła wiadomość jest taka, że w tym roku konsumenci w Polsce powinni liczyć się ze spadkiem dochodu rozporządzalnego w ujęciu realnym, a wzrost w obszarze kredytów konsumenckich będzie prawdopodobnie wolniejszy. Z drugiej strony, sektor przedsiębiorstw zaczął inwestować i ta sytuacja może potrwać jeszcze przez pewien czas.

Na rynkach akcji powinna się utrzymać wzmożona zmienność obserwowana od połowy 2011 r. i nie można wykluczyć możliwości krótkotrwałych trendów wzrostowych (np. wywołanych przez lepsze dane gospodarcze) – uważają w swoim raporcie analitycy BESI. _ - Nasze aktualne prognozy dla spółek wskazują, że WIG20 jest notowany z dyskontem około 10 procent w stosunku do swojej wartości godziwej _ - dodał Ożóg.

Uważa on, że pierwsza połowa 2012 roku może przynieść pozytywne stopy zwrotu dla rynków akcji. To może być efekt pozytywnych danych gospodarczych w Stanach Zjednoczonych i niedawnych działań EBC. Jednak trend ten odwróci się w drugiej połowie roku. Największe gospodarki mogą wówczas wejść w recesję, powodując odwrócenie trendu.

_ - Obawiamy się, że niekorzystne informacje z Europy mogą zaszkodzić Polsce. Naszym zdaniem wzrost gospodarczy w Polsce w 2012 r. poważnie zwolni, szczególnie w drugim półroczu, wywierając presję na wyniki spółek _ - zaznaczył szef Działu Analiz BESI.

Czytaj o danych z polskiej gospodarki w Money.pl
Pawlak: Polska gospodarka nie zwalnia Zdaniem wicepremiera wzrost PKB w 2012 roku może być wyższy niż założony w ustawie budżetowej.
Zaskakujące dane o PKB w USA. To dzięki nim W czwartym kwartale 2011 roku tempo wzrostu gospodarczego za Oceanem wyniosło 2,8 procent.
Zaskakująca prognoza dla polskiej gospodarki Na ocenę Bank of America wpłynęła między innymi korekta prognoz dla Niemiec.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)