Notowania

kryzys w usa
03.07.2012 19:12

Wzrost podatków, cięcia wydatków. MFW ostrzega USA

Ustawodawca amerykański musi działać szybko, żeby uniknąć wysokich podwyżek podatków i ostrych cięć wydatków - przestrzega MFW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(oder345nn/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Ustawodawca amerykański musi działać szybko, żeby uniknąć wysokich podwyżek podatków i ostrych cięć wydatków, które mogłyby pogrążyć w przyszłym roku gospodarkę USA w recesji - podkreślił dzisiaj Międzynarodowy Fundusz Walutowy w dorocznym raporcie.

MFW ostrzegł też, że europejski kryzys zadłużenia może spowolnić wzrost gospodarczy w USA. Recesja w Europie zmniejszyłaby zyski wielkich korporacji amerykańskich, powodując spadek kursu ich akcji.

Prognoza MFW dla Stanów Zjednoczonych mówi o wzroście gospodarczym na poziomie 2 proc. w tym roku i 2,3 proc. w przyszłym roku. W raporcie zaakcentowano jednak, że jeśli Kongres USA nie zapobiegnie podwyżkom podatków i cięciom wydatków na początku przyszłego roku, może dojść do spadku tempa wzrostu gospodarczego o 4 punkty procentowe, co oznaczałoby recesję.

Szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła, że miałoby to poważne konsekwencje dla Stanów Zjednoczonych i dla reszty świata. Lagarde wyraziła opinię, że Kongres USA i administracja powinny dążyć do redukcji deficytu, ale że cięcia powinny być rozłożone w czasie. Uznała też, że w USA należy podnieść ustawowy limit zadłużenia, ponieważ zostanie on osiągnięty na początku 2013 roku.

MFW nie przewiduje większych zmian stopy bezrobocia w USA, która w maju br. wynosiła 8,2 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Do walki z kryzysem chcą drukować pieniądze Uczestnicy szczytu G20 zadeklarowali 456 miliardów dolarów na rzecz tak zwanej zapory ogniowej. Skąd je wezmą?
Spełnili wymogi EBC i MFW. Dostaną pomoc? Nowelizacja ustawy o banku centralnym ma zapewnić Węgrom możliwość skorzystania z dalszej zagranicznej pomocy kredytowej w wysokości 15 mld euro.
30 mld złotych odda Polska na walkę z kryzysem Cała strefa euro obiecała Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 150 mld dolarów.
Tagi: kryzys w usa, kryzys, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz