Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z polskiej giełdy w 5 lat z wyparowało 40 proc. kapitału. Jak zarobić w czasach niepewności?

13
Podziel się:

Podczas, gdy amerykańskie giełdy biją historyczne rekordy, warszawski parkiet może patrzeć za ocean z zazdrością

Z polskiej giełdy w 5 lat z wyparowało 40 proc. kapitału. Jak zarobić w czasach niepewności?
(Reporter Poland)

Podczas gdy amerykańskie giełdy biją historyczne rekordy, warszawski parkiet może patrzeć za ocean z zazdrością. Jednak zarówno hossa w USA, jak i stagnacja na GPW, stwarzają ciekawe okazje inwestycyjne.

Inwestorzy oczekują zysków. I nie ma znaczenia, że dopiero co Wielka Brytania wzięła rozwód z Brukselą, że Europa za sprawą Włoch znalazła się na skraju kryzysu bankowego i finansowego. Nie przeraża też fakt, że rentowności obligacji szorują po dnie, a ich cena idzie w górę, co mogłoby wskazywać – i wcześniej tak było – że inwestorzy przerzucają się z akcji na bezpieczne papiery rządowe.

W poniedziałek 11 lipca indeks S&P500 pobił historyczny poziom, wspinając się do 2,143 pkt. Co prawda jest to tylko nieznacznie lepszy wynik, bo tylko o 0,34 proc., niż w maju 2015 r., kiedy padł poprzedni rekord

Jakie są zatem źródła optymizmu w tak nieprzewidywanym i nerwowym otoczeniu rynkowym? Jeśli chodzi o rynek amerykański, to nastroje inwestorów od dawna są niezłe. Ostatnio zostały dodatkowo podbudowane przez dobre informacje z rynku pracy w czerwcu. Trzeba do tego dodać brak podwyżek stóp procentowych w USA i prognozy, że nie dojdzie do nich w tym roku.

Kolejny czynnik wspierający optymistów stanowią zapowiedzi Banku Anglii, który gotów jest sięgnąć po narzędzia luzowania monetarnego, żeby pomóc bankom i gospodarce w trudnym okresie po Brexicie. W Japonii wybory pewnie wygrała partia premiera Shinzo Abe, zwolennika ujemnych stóp i stymulowania gospodarki poprzez dostarczanie jej dodatkowej płynności. Jeśli chodzi o Włochy i UE, to inwestorzy zakładają, że Europejski Bank Centralny jeszcze mocniej zakręci maszyną do dodruku pieniędzy i problem kryzysu bankowego uda się zażegnać.

Pomimo optymistycznych nastrojów w USA, największe obawy inwestorów paradoksalnie dotyczą właśnie amerykańskiego rynku. Cieniem na giełdzie kładą się jesienne wybory
i obawy związane z możliwym zwycięstwem Donalda Trumpa. Nawet jeśli czarny scenariusz, bo tak większość analityków postrzega wygraną kontrowersyjnego multimilionera, nie ziści się, to zmiana władzy w Waszyngtonie może odbić się niekorzystnie na rynkach, co wynika z tzw. cyklu prezydenckiego.

Zgodnie z tą teorią pierwsze dwa lata prezydentury zbiegają się w czasie z najsłabszym okresem na amerykańskich giełdach, druga połowa jest zdecydowanie lepsza. Szczególnie mocno korelacja ta ma występować w momencie zmiany urzędującego prezydenta, a Barak Obama kończy właśnie drugą kadencję. Ponadto amerykańskie giełdy rosną nieprzerwanie od 2009 r., a obecna hossa jest jedną z najdłuższych w historii. Nietrudno zatem wywnioskować, że jesteśmy zdecydowanie bliżej jej końca niż początku.

**Polska na szarym końcu**

Tymczasem chociaż fundamenty polskiej gospodarki są solidne, nasza giełda jest lata świetlne od historycznych poziomów z 2007 r. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy GPW straciła ok 22,5 proc. i jest to jeden z najsłabszych wyników na Starym Kontynencie. Patrząc w dłuższej perspektywie, w ciągu 5 lat giełda skurczyła się o niemal 40 proc. Gorsze wyniki zanotowały jedynie parkiety w Moskwie i Atenach, czyli na rynkach funkcjonujących w warunkach wojny (Rosja – Krym, Syria) lub w warunkach krachu finansowego (Grecja).

W tym samym czasie S&P wzrósł o 55 proc. Podobnie zyskiwał japoński Nikkei. Giełda
w Nowej Zelandii zyskała ponad 100 proc., a w Argentynie aż 324 proc.!

Sytuacja jest złożona na większości rynków wschodzących. Z jednej strony aktywa są dość tanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę wskaźniki takie jak cena/zysk czy cena/wartość księgowa. Dodatkowo oddalająca się podwyżka stóp procentowych może przyczynić się do spadku wartości dolara, a to oznacza wzrost cen surowców i, co za tym idzie, wzrost cen akcji w krajach mocno uzależnionych od surowców, jak Rosja czy Brazylia.

Jeśli amerykańska hossa miałaby mieć się ku końcowi, to historyczne dane pokazują, że rynki wschodzące mogę wejść w cykl koniunktury. Tak było w latach 1988-1993 oraz 1999-2007, kiedy rosły w imponującym tempie, podczas gdy giełda amerykańska w tym czasie zachowywała się dużo spokojniej. Z kolei w latach 1994-1998 i 2008-2016 rynki wschodzące traciły, podczas gdy indeksy w USA biły kolejne rekordy. Jeżeli ta prawidłowość się utrzyma, to najbliższe lata będą stały pod znakiem dominacji rynków wschodzących.

Tu jednak wracamy do ryzyk, jakie czyhają na głównych rynkach. Wielkość kapitalizacji giełdy nowojorskiej rzutuje na pozostałe parkiety na świecie. Od 1988 r. nie zdarzyło się, aby bessie na rynku amerykańskim towarzyszyła hossa na rynkach wschodzących. Jeżeli zatem USA podtrzymają wzrosty, emerging markets mogą być ciekawym kierunkiem inwestycyjnym. Jeżeli jednak nastaną na niej spadki, pociągną one za sobą spadki także na pozostałych rynkach.

Czynnikiem ryzyka wciąż pozostaje Brexit, który wywołał dużą niepewność na giełdach. Istnieje ryzyko, że wystąpi efekt domina i kolejne kraje będą chciały pójść w ślady Brytyjczyków, tym samym utrzymując rynki stale w niepewności. Tę dodatkowo wzmaga w ostatnich dniach sytuacja w Turcji, z której kapitał wycofuje się w dramatycznych okolicznościach nieudanego puczu i stanu wyjątkowego. W efekcie w ciągu tygodnia stambulska giełda straciła blisko 13 proc., a turecka lira osłabiła się do dolara o ponad 5 proc. i jest najtańsza w swojej historii. Sytuacji nie poprawiło obniżenie ratingu Turcji przez agencję S&P. Mocno przecenione aktywa tureckie mogą, po uspokojeniu sytuacji w tym kraju, stanowić ciekawą okazję inwestycyjną, przeznaczona ona jednak będzie jedynie dla inwestorów o bardzo mocnych nerwach.

**Czas na fundusze**

Jak w tej złożonej sytuacji może znaleźć się inwestor? Różna dynamika na poszczególnych rynkach sprzyja inwestowaniu na giełdach poprzez fundusze inwestycyjne. Niskie wyceny w Polsce zarówno akcji, jak jednostek funduszy inwestycyjnych stwarzają okazję do kupna aktywów po bardzo niskiej cenie. Nadzieję na atrakcyjne zwroty dają też fundusze inwestujące w zagraniczne indeksy. Być może jest to czas, żeby przemyśleć strategię inwestycyjną i większą część pieniędzy przenieść z funduszy ochrony kapitału, funduszy obligacji na fundusze z nieco bardziej agresywną strategią inwestycyjną.

fundusze
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
HETMAN POLNY
7 lat temu
WYCENA INDEXÓW W WARSZAWIE POTWIERDZA TEZĘ, ŻE JESTEŚMY KOLONIĄ KARNĄ, TRAKTUJE SIĘ POLSKICH INWESTORÓW JAK BYDŁO I JESTEŚMY DAWCAMI KAPITAŁÓW A PAŃTWO I JEJ INSTYTUCJE SĄ DOBRZE UMOCZONE, ŻE NIE REAGUJĄ NA TAKIE WYPROWADZANIE KAPITAŁÓW. JUŻ W BUDAPESZCIE OSIĄGANE SĄ POZIOMY INDEXU BUX Z 2008 ROKU A WIG 20 ZAMIAST 3800 MA 2200 PUNKTÓW I TO W STYLU KONWULSJI DENATA Z KTÓREGO WYZIONĄŁ DUCH.
PRAWDA416
8 lat temu
NIESTETY KIEDYS ZAINWESTOWALEM W POLSKIE JADLO ALE ZLODZIEJ JAN KOSWCIUSZKO WRAZ ZE SWOIM SYNEM MICHALEM MAJA SIE DOBRZE I BAWIA SIE ZA MOJE PIENIADZE.KAZDEMU TLUMACZE OD "GIELDY" (SZULERNI)Z DALEKA JAK OD DŻUMY.
Jan
8 lat temu
Wyparowanie miliardów złotych z polskiej giełdy( gdzie gospodarka rozwija się normalnie i wdrażane są programy pobudzające rozwój a nie transferujące przez fundusze, czy zawyżone opłaty bankowe, marże handlowe pieniądze do firm zachodnich) i historyczne wzrosty giełd zwłaszcza amerykańskich ( w czasach dużego bezrobocia i historycznego długu państwa) jest dowodem na to, że giełda jest miejscem spekulacji gdzie kapitał zachodni z bilionami dolarów gra z biedakami dysponującymi po kilka milionów. Nikt o zdrowych zmysłach nie ma szans na wygraną w dłuższym okresie czasu.
buhaha
8 lat temu
przecież całe państwo traktowane jest jak kolonia z dojnymi krowami !! tak przez obcych jak tubylczych cwaniaków ~!!!!
Kamil
8 lat temu
Dlaczego zarabiaja mniej? Bo sa glupsze - logiczne, ze glupsi zarabiaja mniej niz madrzy.