Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z hiszpańską gospodarką wciąż źle, ale...

0
Podziel się:

Banco de Espania oceniając stan hiszpańskiej gospodarki twierdzi, że mimo iż dane nie są jeszcze optymistyczne, świadczą o jej poprawie.

Z hiszpańską gospodarką wciąż źle, ale...
(imago stock&people/EAST NEWS)

Produkt Krajowy Brutto Hiszpanii wciąż maleje. W drugim kwartale zmniejszył się o 0,1 proc. a w ciągu roku o 1,8 proc. - informuje Banco de Espania, odpowiednik NBP.

Na zdjęciu premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

Autorzy raportu oceniającego stan hiszpańskiej gospodarki twierdzą, że mimo iż dane nie są jeszcze optymistyczne, świadczą o jej poprawie.

W pierwszym kwartale hiszpański PKB spadł o 0,5 proc., w drugim o 0,4 proc. mniej. Zahamowanie spadku ma być efektem wzrostu eskportu i to dzięki niemu - ocenia Banco de Espania - poprawiają się wyniki hiszpańskiej ekonomii.

Na razie można się pochwalić jedynie eksportem. Wciąż wzrasta bezrobocie, choć w nieco w wolniejszym niż dotychczas tempie. Również zmniejsza się inflacja, w ciągu kwartału o 0,4 proc. Od początku roku, poniżej zera utrzymuje się konsumpcja wewnętrza.

Hiszpania nie może wyjść z recesji od końca 2008 roku. Zdaniem ekonomistów, najlepszą formą pomocy dla rodzin i firm byłaby większa liczba udzielanych kredytów. Banki jednak wciąż ich odmawiają. W ciągu roku przyznano o 30 procent mniej pożyczek.

Czytaj więcej w Money.pl
Plajta najwyższego w Europie drapacza chmur Jego architekci porzucili projekt, bo - jak uzasadnili - _ nad jakością budynku i jego bezpieczeństwem górę wzięły oszczędności _.
Z Hiszpanią jesteśmy zgodni co do unii bankowej Premier Hiszpanii podkreślał na wspólnej konferencji prasowej z Tuskiem, że tania energia jest kluczowa dla unijnej gospodarki.
Afera finansowa, ale premier nie odpuszcza Zaznaczył, że skandal nie powstrzyma programu reform mającego na celu walkę z głęboką recesją i olbrzymią dziurą budżetową.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)