Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Z łupków Polska dostanie grosze

0
Podziel się:

Wszystko przez to, że wciąż nie zmieniono prawa określającego wysokość opłat, jakie ponoszą firmy wydobywcze.

Z łupków Polska dostanie grosze
(Seesea/Dreamstime)

Nasz kraj może bardzo mało zyskać na eksploatacji przez firmy wydobywcze złóż gazu łupkowego. Wszystko przez to, że wciąż nie zmieniono prawa określającego wysokość opłat, jakie ponoszą firmy wydobywcze.

Zagraniczne koncerny mogą żądać, aby objąć je stawką, jaką wynegocjowało sobie PGNiG w przypadku gazu konwencjonalnego - 2,5 procent wartości wydobywanego paliwa. Oznacza to, że zagraniczne koncerny płaciłyby Polsce dziesięciokrotnie mniej za możliwość wydobycia narodowych zasobów, niż na przykład Norwegii. Jeśli przepisy pozostaną niezmienione, firmy będą negocjowały wysokość opłat bezpośrednio z ministrem gospodarki, a to tworzy okazję do korupcji i stawia Polskę w trudnej sytuacji prawnej - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

Jak donosi gazeta, prawnicy jednej z kancelarii na zlecenie rządu przygotowują już ustawę określającą opłaty za korzystanie ze złóż. Podobną ustawę przygotowało już Prawo i Sprawiedliwość i złoży ją na pierwszym roboczym posiedzeniu Sejmu.

Zgodnie z projektami ma powstać fundusz, zbierający pieniądze z opłat górniczych. Oba projekty zakładają udział państwowej firmy w każdej koncesji. Różnią się wysokością opłat. PiS chce 40 procent wartości wydobycia surowca, PO chce niższej.

Czytaj więcej o gazie łupkowym
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t135907.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;zmniejszy;bezrobocie,73,0,949577.html) Wielka nadzieja kraju. Pierwsi już mają pracę W Polsce w branży gazu łupkowego może pracować łącznie około stu tysięcy ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t46382.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/do;wydobycia;gazu;lupkowego;uzywamy;zlych;substancji,102,0,937574.html) Wydobycie gazu łupkowego jest nielegalne? Chemikalia stosowane w tym procesie nie są najprawdopodobniej zarejestrowane w tym celu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;trafi;na;rynek;juz;za;trzy;lata,222,0,918750.html) Gaz łupkowy już na rynku. Dobre wiadomości Paliwo będzie pochodzić z odwiertów PGNiG w Wejherowie na Pomorzu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)