Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z Portugalii codziennie wyjeżdża w poszukiwaniu pracy 350 obywateli

0
Podziel się:

Wśród emigrantów zarobkowych z tego iberyjskiego kraju dominuje młodzież.

Z Portugalii codziennie wyjeżdża w poszukiwaniu pracy 350 obywateli
(Włodzimierz Wasyluk/Reporter)

Jak poinformował w komunikacie Krajowy Instytut Statystyki w Lizbonie (INE) w ciągu ostatniego roku z Portugalii wyemigrowała rekordowa liczba mieszkańców - ponad 128 tys. ludzi.

_ - Mimo dużej liczby obywateli, którzy w ostatnich latach udali się na emigrację zarobkową, zjawisko to nie słabnie. Biorąc pod uwagę dane z pierwszych pięciu miesięcy br. należy się spodziewać kolejnego rekordowego (pod względem emigracji)roku. Od stycznia do maja br. z kraju wyjechało już 60 tys. ludzi _ - poinformował INE.

Zdaniem ekspertów fala wyjazdów zarobkowych miała wpływ na obniżenie w ostatnim roku poziomu bezrobocia w Portugalii, które w maju br. szacowane było na 14,6 proc., podczas gdy w czwartym kwartale ub.r. wynosiło jeszcze 15,3 proc. Przypominają oni, że w tym ponad 10-milionowym kraju w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowało się na emigrację 250 tys. obywateli.

_ - Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że zdecydowaną większość osób opuszczających Portugalię w poszukiwaniu pracy stanowią młodzi, dobrze wykształceni ludzie. Kraj traci w ten sposób wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą _ - powiedziała PAP Ana Silva z lizbońskiej centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Według przedstawicielki portugalskiego ZUS w efekcie negatywnego bilansu migracyjnego oraz niskiego przyrostu naturalnego ten iberyjski kraj coraz szybciej się starzeje. - _ Na 100 młodych ludzi przypada dziś już 136 osób w wieku emerytalnym _ - dodała Silva.

Głównym kierunkiem emigracji Portugalczyków jest Europa. Ponad 65 proc. wyjeżdżających w poszukiwaniu pracy udaje się do Szwajcarii oraz państw Unii Europejskiej - głównie do Francji, Niemiec, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.

Spośród państw spoza Europy najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów zarobkowych są dla Portugalczyków: Brazylia, Stany Zjednoczone oraz Angola.

- _ Po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat zdecydowałem się na wyjazd do Angoli. Perspektywy znalezienia pracy na rodzimym rynku są słabe, tymczasem ten afrykański kraj rozwija się i potrzebuje coraz więcej wykwalifikowanych pracowników. Minusem jest rozłąka z rodziną i warunki życia znacznie odbiegające od portugalskich realiów. Zaletą z kolei - ten sam język co w kraju i nieco lepsze zarobki _- wyjaśnił Manuel Rito, portugalski technik branży maszynowej, pracujący w Luandzie.

Z szacunków INE wynika, że tylko w ub.r. z Portugalii wyjechało około 100 tys. młodzieży. Szacuje się, że wśród osób pomiędzy 16 a 24 rokiem życia bezrobocie wynosi już ponad 40 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest praca. Przedsiębiorcy chcą zwiększać zatrudnienie Pozytywny trend widać w branżach: transport/logistyka/komunikacja oraz handel detaliczny i hurtowy. Gdzie jeszcze?
Kolejne, dobre informacje o bezrobociu Minister pracy poinformował, że liczba bezrobotnych spadła poniżej dwóch milionów.
Wkrótce "będzie brakowało pracowników" Nieco ponad 3 procent bezrobocia za 6 lat? To możliwe. Gość Polskiego Radia 24 twierdzi, że polskie firmy muszą przygotować się na trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy.
Bezrobocie nie chce spadać. Nowe wyniki Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 14,0 proc., czyli tyle samo co w styczniu
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)