Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z rządowych gwarancji skorzystało już blisko 16,5 tys. firm

0
Podziel się:

Gwarancje de minimis dotyczą kredytów obrotowych udzielanych klientom w rachunku bieżącym, jako linia kredytowa lub jako zwykły kredyt do pokrycia jednorazowych wydatków.

Z rządowych gwarancji skorzystało już blisko 16,5 tys. firm
(arrakasta - Fotolia.com)

W ciągu niemal sześciu miesięcy funkcjonowania rządowego programu wspierania mikro, małych i średnich firm z gwarancji de minimis skorzystało ok. 16,5 tys. przedsiębiorców - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z danymi MF na koniec sierpnia 2013 r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił gwarancji na kwotę 3,34 mld zł, co przekłada się na ok. 5,76 mld zł kredytów zaciągniętych w bankach kredytujących. Średnia wielkość udzielonej gwarancji wynosi 197 tys. zł, a średnia wartość udzielonego kredytu to 340 tys. zł.

_ Tak duży sukces rządowego programu świadczy o tym, że przedsiębiorcy traktują go jako realne wsparcie dla swoich przedsięwzięć. Przedsiębiorców przekonują liczne korzyści, jakie oferuje gwarancja de minimis. Chodzi np. o udzielanie kredytów przy minimum formalności, dostęp do finansowania kredytem obrotowym dla osób z krótką historią kredytową lub nieposiadających wystarczającego majątku na zabezpieczenie kredytu czy brak opłaty za rozpatrzenie wniosku o udzielenie gwarancji _ - ocenił cytowany w komunikacie wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

MF zaznaczyło, że program rozwija się dynamicznie: w marcu, kiedy startował, umowy o współpracę z BGK podpisało pięć banków, a obecnie jest ich cztery razy więcej.

Gwarancje de minimis dotyczą kredytów obrotowych udzielanych klientom w rachunku bieżącym, jako linia kredytowa lub jako zwykły kredyt do pokrycia jednorazowych wydatków. Środki z kredytu obrotowego, przeznaczonego na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa, są wykorzystywane na zapłacenie faktur za zakupione towary i usługi.

Kredyt ten może być również wykorzystany do zapłaty podatków i składek ZUS czy innych zobowiązań, jakie powstały w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czytaj więcej w Money.pl
Sfinansowali wydatki za niemal 16 miliardów Jest łatwiej dostępny niż kredyt, dlatego cieszy się większym zainteresowaniem małych i średnich przedsiębiorców. Leasing, po miesiącach zastoju, staje się coraz popularniejszym środkiem finansowania inwestycji w firmach.
Spadek bezrobocia? Ujawnili, co czeka Polaków Eksperci z ManpowerGroup przepytali pracodawców. Zobacz, gdzie pracy będzie więcej, a gdzie grożą zwolnienia.
Jest szansa na własny dom niższym kosztem Można ubiegać się o uzyskanie dofinansowania do budowy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)