Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za 25 lat świat będzie zużywał o 1/3 energii więcej

0
Podziel się:

Takie są najnowsze szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Za 25 lat świat będzie zużywał o 1/3 energii więcej
(Martin33/Dreamstime)

Zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, światowy popyt na energię wzrośnie o 36 proc. do 2035 roku. Spośród paliw kopalnych najbardziej wzrośnie popyt na gaz, głównie za sprawą Chin i krajów Bliskiego Wschodu - powiedział główny ekonomista MAE dr Fatih Birol.

Scenariusz MAE zakłada ostrożne podejście we wdrażaniu polityki klimatycznej.

Podczas prezentacji raportu w siedzibie resortu gospodarki Birol zaznaczył, że rośnie produkcja ropy i gazu w rejonie Morza Kaspijskiego, zwłaszcza gazu. - _ Do 2035 roku produkcja gazu w regionie kaspijskim może przekroczyć 310 mld m sześc. (rocznie - PAP), co równa się trzem nowym Norwegiom na globalnym rynku gazu _ - powiedział Birol. Podkreślił, że Europa musi być świadoma, że w przyszłości Chiny mogą z nią konkurować o zasoby tego regionu.

_ - Sądzimy, że udział gazu niekonwencjonalnego będzie rósł w produkcji gazu ogółem, zwłaszcza w USA i Kanadzie. Mamy też bardzo dobre sygnały z Australii, Chin. Są prowadzone prace poszukiwawcze w Europie, włączając Polskę _ - wymienił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t45933.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/za;prad;mozemy;placic;srednio;o;20;euro;mniej,229,0,710629.html) Za prąd możemy płacić średnio o 20 euro mniej

Główny ekonomista MAE podkreślił jednocześnie, że w ocenie jego Agencji przez najbliższe 10 lat będziemy obserwować nadwyżkę gazu na światowym rynku. _ Nadwyżka ta może być mniejsza niż dziś, ale będzie to znacznie więcej niż zapotrzebowanie rynku _ - ocenił.

Dodał, że zmienia to relację między importerami a eksporterami gazu. _ Kilku nabywców gazu w Europie z sukcesem renegocjowało kontrakty długoterminowe. - Co ważniejsze, ceny w nowych kontraktach długoterminowych będą nieco inne i mogą nie być indeksowane cenami ropy, będzie więcej kreatywnych rozwiązań _ - dodał.

Zdaniem Birola, niższe ceny gazu zwiększą popyt na to paliwo, co może stanowić dodatkową presję na konkurencyjność odnawialnych źródeł energii. _ - To samo dotyczy węgla. Spodziewane nowe technologie, takie jak wychwytywanie i składowanie CO2, mogą także odczuć negatywne implikacje niższych cen gazu _ - zauważył.

Birol za czynniki zwiększające zużycie energii na świecie uznał rosnące gospodarki i populacje ludzkie, a także subsydiowanie cen energii m.in. w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Rosji, w Indiach, Chinach, Egipcie i Wenezueli

_ - W wielu tych krajach gaz, ropa, węgiel są silnie subsydiowane i zgodnie z naszą analizą, subsydia konsumpcyjne wyniosły ponad 300 mld dolarów (w 2009 r. - PAP) _ - powiedział. Jego zdaniem, redukcja subsydiów przyniosłaby ograniczenie emisji CO2. _ Po drugie, wielu krajom coraz trudniej będzie wygospodarować subsydia z rządowych budżetów _ - zauważył.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t83944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/miliardy;zlotych;na;sieci;energetyczne;w;polsce,203,0,686027.html) Miliardy złotych na sieci energetyczne w Polsce

Poinformował, że nastąpiła duża zmiana strukturalna w sektorze naftowym. _ - Cały wzrost popytu na ropę pochodzi z sektora transportowego. We wszystkich innych sektorach są alternatywy dla produktów naftowych np. do ogrzewania domu można używać gazu lub elektryczności, w przemyśle można używać gazu lub węgla, a w elektrowniach gazu, węgla lub paliwa jądrowego. W transporcie jest mało możliwości, żeby zastąpić ropę _ - powiedział Birol. Dodał, że motorem wzrostu popytu na ropę są Chiny, gdzie rośnie liczba samochodów.

_ - Chiny powodują duży wzrost popytu na ropę i węgiel i mają dużą emisję CO2, ale Chiny mają też drugą rolę _ - powiedział Birol. _ - Gdy spojrzymy na nasze prognozy, największy wzrost w zielonych technologiach, a nawet w zawansowanych technologiach w motoryzacji będzie pochodzić z Chin (w perspektywie 2035 r. - PAP) _ - dodał.

Odnosząc się do odnawialnych źródeł energii (OZE), powiedział, że nie ma kraju na świecie, który nie chciałby zwiększyć udziału energii odnawialnej w swoim bilansie. _ - OZE stają się jednym z ważniejszych źródeł energii _ - powiedział.

Zauważył jednak, że wzrost udziału OZE w ogólnym bilansie energetycznym świata będzie zależeć od rządowego wsparcia. - _ Subsydia na energię odnawialną wynoszą obecnie 57 mld dol. (w 2009 r. - PAP) i będą musiały wzrosnąć w przyszłości do ponad 200 mld dol. w 2035 r. _ - powiedział Birol.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t94598.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/buzek;musimy;modernizowac;polska;energetyke,0,0,681472.html) Buzek: Musimy modernizować polską energetykę _ - W Polsce trzeba wymienić nawet połowę bloków energetycznych _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t97787.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/tauron;chce;zrealizowac;miliardowe;projekty,27,0,667163.html) Tauron chce zrealizować miliardowe projekty Grupa energetyczna, planuje zrealizować 8 projektów inwestycyjnych za ok. 11,6 mld zł do 2016 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pierwsza;elektrownia;jadrowa;opozniona,116,0,654964.html) Pierwsza elektrownia jądrowa opóźniona Rząd wstępnie zakładał, że będzie to w 2020 r. Nastąpi to dwa lata później.
energia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)