Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Za giełdowe resztówki budżet weźmie miliardy

0
Podziel się

Gdyby Skarb Państwa już wczoraj sprzedał na GPW udziały w spółkach, których ma mniej niż 10 procent, zarobiłby 3 miliardy.

Za giełdowe resztówki budżet weźmie miliardy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bCZfcXmJ

Resort skarbu zapowiedział, że do końca roku zamierza pozbyć się wszystkich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, w których jego udział nie przekracza 10 procent. Gdyby Skarb Państwa sprzedał wczoraj na GPW wszystkie akcje tych spółek pozyskałby z tego tytułu 2,96 mld złotych.

Wczoraj na pierwszy ogień poszły tylko najcenniejsze akcje Pekao SA. Dochód ze sprzedaży ponad 8 mln w wyniósł prawie 1,1 mld złotych. Przed tą operacją w gestii państwa pozostawały tzw. resztówki w spółkach notowanych na GPW na kwotę nieco ponad 2,96 mld zł (licząc po kursach zamknięcia z 5 sierpnia).

Z tego co zostało najwięcej wart jest pakiet ponad 4 procent akcji w TPSA. Ze sprzedaży akcji narodowego telekomu do budżetu wpłynęłoby około 800 mln złotych. Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało jednak, że na razie nie zamierza się pozbywać tych akcji. Główną przyczyną jest zapewne rekordowo niska cena. Gdyby do sprzedaży doszło parę tygodni temu, a więc jeszcze nawet przed ostatnią falą wzrostów na GPW, można było pozyskać prawie 170 mln zł więcej niż obecnie.

bCZfcXmL

Na ponad 300 mln zł wyceniane są pozostałe 0,9 proc. akcji Pekao SA. Ponad 180 mln zł skarb państwa uzyskałby ze sprzedaży niemal 2,5 proc. udziałów w Banku Handlowym. Więcej niż 100 mln złotych warte są także pakiety w BZ WBK (168 mln zł za 1,93 proc. udziałów) oraz w producencie papieru Mondi Świecie SA (115 mln zł za 5 procent udziałów).

Jeszcze tylko za swój pakiet akcji w Kogeneracji, Kopexie, Kętach, Cersanicie, Elektrobudowie i tarnowskich Azotach skarb państwa mógłby uzyskać więcej ni 10 mln złotych.

Natomiast akcje aż 11 z 31 wszystkich spółek notowanych na GPW, w których państwo ma udziały poniżej 10 procent są warte mniej niż 1 mln złotych. Najmniej 1288 walorów Pol-Mot Warfama SA, które kosztowałyby na zakończenie środowej sesji jedynie 2,6 tys. złotych.

źródło: MSP

bCZfcXmR

| Komentarz Money.pl |
| --- |
| **Marek Knitter

Money.pl** Szkoda, że MSP dopiero teraz zdecydowało się na sprzedaż resztówek kiedy wycena wszystkich tych spółek jest dużo niższa niż przed rokiem. Wiadomo, że z ekonomią zawsze wygrywa polityka. Kiedy jednak pojawia się kryzys to rządzący nagle potrafią podejmować racjonalne decyzję. O ile ze sprzedażą małych pakietów przez giełdę nie powinno być problemów o tyle z firmami nie notowanymi na GPW będzie znacznie trudniej. W obecnej sytuacji gospodarczej MSP nie ma jednak większego pola manewru. Prawie 3 mld zł dodatkowych wpływów do kasy państwowej z tytułu sprzedania resztek akcji jest z pewnością nie do pogardzenia. Firmy, których działania nie blokują urzędnicy działają znacznie sprawniej. |

ZOBACZ TAKŻE:

bCZfcXnm
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)