Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Kot
|

Za prąd możemy płacić średnio o 20 euro mniej

0
Podziel się:

Polacy nie decydują się jednak na zmianę operatora i taryfy.

Za prąd możemy płacić średnio o 20 euro mniej
(Rennett Stowe/CC/Flickr)

Tylko co dziesiąty Polak próbuje porównywać ceny prądu - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

KE podała, że w ciągu ostatnich dwóch lat tylko 0,2 proc. konsumentów w Polsce zmieniło dostawcę energii elektrycznej - wszyscy dlatego, że zmienili miejsce zamieszkania. Ogółem próbowało to zrobić 0,8 proc., ale większość uznała, że jest to zbyt trudne albo praktycznie niemożliwe. Wynika to z tego, że w niektórych regionach Polski po prostu nie ma alternatywnych dostawców - tłumaczy KE.

Wskazują zresztą na to sami Polacy: według raportu, obok Rumunów, Portugalczyków i Estończyków, należą do najmniej zadowolonych z wyboru dostawców energii.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t83944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/miliardy;zlotych;na;sieci;energetyczne;w;polsce,203,0,686027.html) Miliardy złotych na sieci energetyczne w Polsce
Lepiej Polacy oceniają dostępność różnych taryf. Stąd też częściej je zmieniają: w ciągu ostatnich dwóch zdecydowało się na to 4 proc. dla porównania - w UE zdecydowało się na to 9 proc. Niewiele mniej obywateli UE (6,2 proc.) wybrało tańsze dostawy prądu dzięki zmianie dostawcy.

Nic dziwnego, skoro - jak podliczyła KE - na przemyślanym wyborze taryfy można zaoszczędzić w UE średnio 107 euro, w Belgii, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii - ponad 150 euro, a w Niemczech - 200 rocznie. W Polsce to ok. 20 euro - potencjalne oszczędności wynikające z wyboru najkorzystniejszej oferty są w naszym kraju najniższe, obok Hiszpanii i Słowenii.

Nie przypadkiem mieszkańcy krajów, gdzie korzyści ze zmiany dostawcy albo taryfy są największe, są też najbardziej zadowoleni z możliwości przebierania między ofertami na rynku. Panuje tam największa konkurencja. Ponadto są najbardziej aktywnymi konsumentami: w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Holandii co drugi obywatel zadał sobie trud porównywania ofert.

Ogólnie KE uważa, że mieszkańcy UE nie są świadomi możliwości zmiany dostawcy energii elektrycznej, jaką dają im unijne przepisy. W związku z tym nie korzystają z nich i tracą okazję do znacznych oszczędności, w całej UE szacowanych na 13 mld euro rocznie. Aż połowa Europejczyków nie wie, ile energii zużywa w domu. 40 proc. nie wie, czy może znaleźć tańszą taryfę. Dlatego KE zapowiada kampanie uświadamiające obywatelom UE, jakie mają prawa.

_ - Liberalizacja rynku przyniosła ogromne potencjalne korzyści dla konsumentów, jeśli chodzi o ceny, wybór, innowacje i jakość świadczonych usług. Ale z tego potencjału można skorzystać jedynie wtedy, kiedy konsumenci będą mieli świadomość, że mają prawo zrobić dobry interes i że jest to łatwe _ - powiedział komisarz ds. konsumentów John Dalli.

Dla Polaków jest to o tyle ważne, że - jak podał w maju Eurostat - energia elektryczna drożeje w naszym kraju najbardziej w całej Unii Europejskiej. W latach 2008-2009 ceny w Polsce wzrosły o 17,9 proc., podczas gdy w UE spadły średnio o 1,5 proc.

Z zestawienia unijnego urzędu statystycznego wynika, że w przeliczeniu na euro energia elektryczna jest najtańsza w Bułgarii, Estonii i na Litwie (ok. 8-9 euro za 100 kWh). Najdroższa jest natomiast w Danii, Niemczech i Włoszech (20-25). Średnia cena prądu w UE to 16,5 euro za 100 kWh, a w Polsce - niecałe 13 euro. Ceny w Polsce należą jednak do najwyższych w Europie, jeśli uwzględni się siłę nabywczą złotego (relatywnie drożej jest tylko na Węgrzech).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t94598.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/buzek;musimy;modernizowac;polska;energetyke,0,0,681472.html) Buzek: Musimy modernizować polską energetykę _ - W Polsce trzeba wymienić nawet połowę bloków energetycznych _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t97787.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/tauron;chce;zrealizowac;miliardowe;projekty,27,0,667163.html) Tauron chce zrealizować miliardowe projekty Grupa energetyczna, planuje zrealizować 8 projektów inwestycyjnych za ok. 11,6 mld zł do 2016 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pierwsza;elektrownia;jadrowa;opozniona,116,0,654964.html) Pierwsza elektrownia jądrowa opóźniona Rząd wstępnie zakładał, że będzie to w 2020 r. Nastąpi to dwa lata później.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)