Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
solidarność
30.06.2011 11:36

Żądania, kibice i Piersi. Solidarność protestuje

Miało być nawet 60 tysięcy ludzi, a jak na razie w centrum Warszawy zebrało się kilka tysięcy związkowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(archiwum Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności")

Kilka tysięcy osób zebrało się na pl. Piłsudskiego w Warszawie, skąd po południu ma wyruszyć pod Sejm i kancelarię premiera ogólnopolska manifestacja NSZZ Solidarność. Organizatorzy szacują, że weźmie w niej udział nawet 60 tysięcy osób.

Manifestację mają poprzedzić koncerty m.in. Pawła Kukiza z zespołem Piersi. Później demonstranci przejdą ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Wiejską przed gmach Sejmu. Stamtąd przemaszerują przed Kancelarię Premiera, gdzie manifestacja ma się zakończyć.

Na placu - według szacunków służb porządkowych - jest obecnie kilka tysięcy osób. Cały czas dojeżdżają kolejni uczestnicy demonstracji. Organizatorzy, witając pierwszych jej uczestników, podkreślali, że będzie to _ największa od lat demonstracja Solidarności _, w której weźmie udział nawet 60 tys. osób.

Przewodniczący NSZZ _ Solidarność _ Piotr Duda powiedział, że _ związek domaga się m.in. podniesienia płacy minimalnej, czasowego obniżenia akcyzy na paliwa, przekazania środków na Fundusz Pracy, zwiększenia liczby osób upoważnionych do korzystania z pomocy społecznej _.

Duda dodał, że Solidarność chce zawieszenia i renegocjacji pakietu klimatyczno-energetycznego oraz prowadzenia aktywnej polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia stabilnych warunków zatrudniania ludzi młodych.

_ - Przyjechaliśmy jeszcze w nocy. Jesteśmy zmęczeni, ale warto było. Chcemy zwrócić uwagę na problem rosnącego bezrobocia i trudnej sytuacji pracowników w zakładach pracy _ - powiedział związkowiec z Katowic. Zapewnił, że on i jego koledzy chcą manifestować pokojowo. Także organizatorzy zapewniają, że protest będzie _ barwny i kolorowy _.

Gromadzący się mają ze sobą m.in. białe flagi z czerwonymi napisami _ Solidarność _ oraz wuwuzele - trąbki używane przez kibiców. Na placu rozstawione zostały też stoliki, przy których zbierane są podpisy pod petycją o zwiększenie płacy minimalnej. W gotowości czeka czerwony autobus z nagłośnieniem.

Protest ma wyruszyć z Pl. Piłsudskiego ok. godziny 13.30. Wtedy też kierowcy powinni spodziewać się utrudnień w ruchu w centrum Warszawy. Jak powiedział w rozmowie z PAP rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński, ulice, którymi będzie przechodzić manifestacja, będą czasowo wyłączane z ruchu. _ Natychmiast po jej przejściu ruch będzie przywracany _ - dodał.

Stołeczna policja uruchomiła specjalną infolinię, która będzie działać do godz. 18. Dzwoniąc pod nr tel. 22 603 80 38, można na bieżąco otrzymać informacje o utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t109189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/duda;nie;bedzie;palenia;opon;w;warszawie,15,0,846351.html) Duda: Nie będzie palenia opon w Warszawie Demonstracja Solidarności 30 czerwca w Warszawie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t132538.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/sniadek;greckie;zwiazki;robia;to;co;do;nich;nalezy,18,0,861970.html) Śniadek: Greckie związki robią to, co do nich należy Grecja na pewno nie jest krajem o wysokich standardach socjalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t46450.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/rostowski;solidarnosc;jest;skrajnie;bezczelna,25,0,838425.html) Rostowski: Solidarność jest skrajnie bezczelna Tak minister finansów komentuje postulat podniesienia płacy minimalnej. W całym kraju protestują związkowcy. Są oburzeni na szybki wzrost cen.
Tagi: solidarność, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz