Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zadłużenie Polaków stale rośnie

0
Podziel się:

Tempo wzrostu nie ulega zmianom i wynosi około 1,5-2 mld zł co trzy miesiące.

Zadłużenie Polaków stale rośnie
(flyfloor/iStockphoto)

Prawie 2,1 mln osób w Polsce ma problemy ze spłatą zobowiązań - wynika z najnowszego, 18. raportu InfoDług, przygotowanego przez BIG InfoMonitor. Rekordzista, mieszkaniec województwa mazowieckiego, ma do spłacenia ponad 95 mln zł.

Z zaprezentowanego dzisiaj raportu wynika, że rośnie łączna kwota przeterminowanych zobowiązań. W sumie Polacy zadłużeni są na 34,35 mld zł. Tempo wzrostu nie ulega zmianom i wynosi około 1,5-2 mld zł co trzy miesiące.

_ - Stały przyrost ogólnej kwoty zaległych zobowiązań jest niepokojący. Oznacza bowiem, że średnia wysokość długu przypadająca na jednego dłużnika stale rośnie. Mimo że większość przeterminowanych płatności to kwoty poniżej 5 tysięcy złotych, to średnia ze wszystkich długów wynosi już ponad 16 tysięcy złotych. Tylko w ciągu ostatniego roku wzrosła o 4 tysiące złotych _ - powiedział wiceprezes BIG InfoMonitor Marcin Ledworowski.

Statystyczny dłużnik to mężczyzna w wieku 30-39 lat, mieszkający w województwie śląskim lub mazowieckim. Jego zadłużenie wobec m.in. banków sięga niemal 16,5 tys. zł - wynika z raportu InfoDług.

Autorzy opracowania wskazali, że mimo niepewnej sytuacji gospodarczej i zapowiadanej kolejnej fali kryzysu, liczba osób z zaległymi płatnościami nie rośnie jednak już tak dynamicznie, jak jeszcze rok temu. W ostatnich 9 miesiącach niemal 430 tys. osób zostało wykreślonych z list dłużników.

Prezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand podkreślił, że w wielu przypadkach nie wynika to jednak ze spłaty zobowiązań. - _ Przyczyna leży po stronie wierzycieli, najczęściej instytucji finansowych, które sprzedały portfele zaległych płatności. Oznacza to, że prawdopodobnie część tych osób w niedługim czasie ponownie zostanie wpisana na listy osób zalegających ze spłatą zobowiązań _ - powiedział.

_ - Niewątpliwie jednak są osoby, którym udało się spłacić zaległości. Mamy nadzieję, że ta grupa osób będzie rosła, chociaż ze względu na trudną sytuację gospodarczą może to okazać się w najbliższych miesiącach niemożliwe _ - dodał prezes BIG InfoMonitor.

Z najnowszej edycji raportu InfoDług wynika, że zdecydowana większość zaległych płatności to głównie małe kwoty. Długi poniżej 5 tys. zł stanowią ponad 60 proc. wszystkich zaległych zobowiązań. Aż 35 proc. wszystkich długów to płatności poniżej 2 tys. zł. Przedstawiciele InfoMonitora zwrócili uwagę, że są to stosunkowo niewielkie kwoty, stanowiące niewiele ponad połowę średniej pensji krajowej. Daje to więc realne nadzieje, że dłużnicy będą w stanie je uregulować lub przynajmniej stopniowo zmniejszać.

W raporcie czytamy, że dziesięciu największych dłużników jest winnych w sumie 280 mln zł. Rekordzista, mieszkaniec województwa mazowieckiego, zadłużył się na ponad 95 mln zł. W ciągu ostatnich 3 miesięcy jego dług wzrósł o ponad 1 mln zł. Kolejny na niechlubnej liście jest również mieszkaniec Mazowsza, z długiem sięgającym 37,4 mln zł. Pierwszą trójkę zamyka osoba z województwa lubelskiego, która jest winna wierzycielom 36,3 mln zł.

Zdaniem głównego ekonomisty Biura Informacji Kredytowej Andrzeja Topińskiego, nic nie wskazuje jednak na to, by wzrost złych długów obserwowanych w Polsce w ostatnich latach mógł uruchomić podobny mechanizm powstawania strat w bankach, które przeniosą się później do całej gospodarki. - _ Polskie banki tworzą rezerwy na złe długi. W ostatnich latach pomniejszyły one z tego swe potencjalne zyski o około 10 mld zł rocznie, nie naruszając swych kapitałów _ - stwierdził.

Dowiedz się więcej o długach Polaków
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t86753.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/az;co;dziesiaty;polak;nie;jest;w;stanie;splacac;dlugow,252,0,967932.html) Aż co dziesiąty Polak nie jest już w stanie... Przeciętna wysokość zadłużenia Polaków wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem o 100 złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krd;zadluzenie;polakow;wciaz;rosnie,37,0,848165.html) KRD: Zadłużenie Polaków wciąż rośnie 2 mln osób nie reguluje płatności na bieżąco, a 80 tys. nie radzi sobie ze spłacaniem zaciągniętych kredytów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t141081.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/przybywa;niewyplacalnych;polakow;to;uderzy;w;gospodarke,139,0,843403.html) Przybywa niewypłacalnych Polaków Kredyty, pożyczki i rachunki niespłacane w terminie warte są już blisko 31 mld złotych. Problemy ma ponad 2,1 miliona Polaków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)