Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zagraniczne podróże urzędników ZUS także w 2016 r. MSZ kontynuuje współpracę

Zagraniczne podróże urzędników ZUS także w 2016 r. MSZ kontynuuje współpracę

Polska Ambasada w Rzymie Fot. Isee1/Wikimedia (CC BY-SA 4.0)
Polska Ambasada w Rzymie

Ateny, Palermo, Paryż, a także Pompano Beach i Clearwater na Florydzie. To tylko niektóre z 22 zagranicznych miast, w których w 2015 roku odbyły się "Dni Poradnictwa" zorganizowane przez ZUS we współpracy z MSZ. Wyjazdy zagraniczne, na których urzędnicy tłumaczą między innymi, jak kontaktować się z ZUS-em przez Skype'a, będą kontynuowane w tym roku.

"Zasady dostępu do indywidualnych kont w ZUS przez internet (pue.zus.pl), nowe sposoby komunikacji z ZUS (internet, e-mail, Skype, Centrum Obsługi Telefonicznej)" - takie zagadnienia znalazły się w programie spotkań ekspertami ZUS, które odbyły się w Polskiej Misji Katolickiej w Pompano Beach oraz w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater 13 i 15 czerwca 2015 roku.

Założeniem prowadzonych od 2012 roku we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych "Dni Poradnictwa" jest prowadzenie "działań informacyjnych w dziedzinie zabezpieczenia społecznego dla obywateli RP przebywających za granicą". Od zeszłego roku w spotkaniach uczestniczą także przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak tłumaczy NFZ, organizacja "Dni Poradnictwa" stanowi "realizację obowiązku informowania polskich obywateli przebywających, zamieszkujących lub pracujących na terenie danego państwa członkowskiego UE i EFTA, o zasadach korzystania z transgranicznej opieki zdrowotnej oraz wynikających z tego prawach i obowiązkach".

- Można się zastanawiać, czy w dobie internetu nie istnieją tańsze sposoby poinformowania w tej kwestii Polaków, mieszkających za granicą, niż ok. 50 zł za 1 osobę w ramach „Dni Poradnictwa - komentuje dla money.pl ekonomista Rafał Trzeciakowski, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). - Jeżeli jednak chodzi o osoby w wieku emerytalnym, to być może osobiste spotkania są dobrą drogą - stwierdza.

W 2015 roku w 22 miastach w 11 państwach Europy i Ameryki Północnej odbyło się 27 spotkań w ramach "Dni Poradnictwa", w których według rzecznika ZUS-u miało wziąć udział 32 pracowników Zakładu i 1673 ubezpieczonych. Warto zaznaczyć, że jest to jednak najprawdopodobniej tylko szacunkowa liczba, ponieważ frekwencja niemal wszystkich spotkań jest wyrażona w pełnych dziesiątkach: 30, 50, 70, etc.

Nie mamy informacji, jak takie spotkania wyglądają w praktyce - ani ZUS, ani MSZ nie publikują żadnych relacji ani zdjęć z zagranicznych "Dni Poradnictwa" poza oficjalnymi komunikatami. Czy wiedzą taką mogą podzielić się pracownicy ZUS-u? Money.pl zwrócił się z takim pytaniem do przewodniczącej działającego od 1992 roku Związku Zawodowego Pracowników ZUS, Beaty Wójcik. - Nie mamy na ten temat żadnych informacji, żaden z naszych członków nie brał udziału w tych wyjazdach - odpowiada krótko.

- Wbrew pozorom, nie jest oczywiste, czy "Dni Poradnictwa" ZUS, np. w kurortach Pompano Beach i Clearwater na Florydzie, są nieuzasadnione - zastanawia się Rafał Trzeciakowski. - Jakkolwiek nie znam aktualnych danych o liczbie Polaków w tych miastach, to w Pompano Beach są odprawiane msze polskie dwa razy w tygodniu, Clearwater podlega pod polską parafię w St.Petersburgu, a Floryda jest generalnie stanem o dużej populacji emerytów - zwraca uwagę ekonomista.

Według ZUS-u, łączny koszt tych spotkań zamknął się kwotą 147 056 zł, a MSZ oszacował swoje koszty na 9 tys. zł. W przypadku NFZ zaangażowany był jeden pracownik, który uczestniczył w spotkaniach tylko we Francji, Belgii i Austrii - Fundusz nie przedstawił swoich kosztów uczestnictwa w programie.

Rafał Trzeciakowski zwraca uwagę, że "środki na wypłaty emerytur pochodzą z indywidualnych składek i są niezależne od kosztów administracyjnych ponoszonych przez ZUS". - Koszty funkcjonowania ZUS, 4,2 mld zł w 2014 roku, trzeba rozpatrywać w perspektywie wartości wypłacanych rent i emerytur, 167,4 mld zł - podkreśla ekspert FOR.

Lp Kraj Miasta Data
Uczestnicy
1. UKRAINA Lwów 24 stycznia 75
Iwano-Frankiwsk 25 stycznia
2. NIEMCY Berlin 14 marca 148
15 marca
3. SZWECJA Goteborg 14 marca 40
Sztokholm 15 marca 50
4. BELGIA Bruksela 27 marca 90
Bruksela 28 marca 80
Antwerpia 30 marca 60
5. GRECJA Ateny 28 marca 70
29 marca 70
6. WŁOCHY Rzym 16 maja 50
Palermo 17 maja 30
7. KANADA Ottawa 6 czerwca 100
Montreal 7 czerwca 90
8. USA Nowy Jork 9 czerwca 90
New Britain 10 czerwca 100
Garpield 11 czerwca 30
Pompano Beach 13 czerwca 60
Clearwater 15 czerwca 60
9. DANIA Aalborg 13 czerwca 50
Esbjerg 14 czerwca 20
10. FRANCJA Paryż 20 listopada 90
21 listopada 50
22 listopada 30
11. AUSTRIA Wiedeń 28 listopada 90
Linz 29 listopada 50
Razem 11 państw 22 miast 27 spotkania 1673 osób

Źródło: ZUS

Jak zapewnia rzecznik ZUS Wojciech Andrusewicz, wyjazdy w ramach "Dni Poradnictwa" nie mają nic wspólnego z wypoczynkiem i przekonuje, że zabiega o nie Polonia, która kieruje do Zakładu za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych prośby o organizację spotkań. Dlatego ZUS zamierza kontynuować ten program w tym roku i zapowiada, że spotkania zostaną powtórzone w tych krajach, w których odbyły się w 2015 roku.

Lista krajów, które odwiedzą eksperci ZUS ma się powiększyć o Hiszpanię, ale jak zaznacza Andrisewicz, "szczegółowy harmonogram na 2016 rok powstanie w uzgodnieniu z polskimi placówkami dyplomatycznymi". ZUS rozważa też organizację "Dni Poradnictwa" w niektórych krajach co dwa lata. W programie spotkań nadal nie ma Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Norwegii - popularnych kierunków emigracji Polaków.

Kontynuowanie współpracy z ZUS-em przy organizacji "Dni Poradnictwa" potwierdza Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które w przesłanym money.pl komunikacie zapewnia, że "urzędy dyplomatyczno-konsularne w ramach posiadanych możliwości będą udzielać wsparcia organizacyjnego i logistycznego ekspertom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, m.in. poprzez rozpowszechnianie informacji o spotkaniach wśród Polonii i Polaków przebywających za granicą, dystrybucję zaproszeń, zapewnienie sal, zorganizowanie transportu oraz zakwaterowania ekspertów".

MSZ deklaruje także pomoc "w lepszym rozpoznawaniu profilu i potrzeb Polonii w poszczególnych krajach", co ma ułatwić ZUS-owi co "precyzyjniejszy dobór ekspertów".

 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Nowosc
173.169.192.* 2016-03-15 00:52
przyjezdzaja do Usa zeby uczyc Polakow rozmawiania przez skype...hahahahahahahahahahahahaha
won618
94.254.129.* 2016-03-14 18:32
W Zusie i Msz pracują ...kanalie .
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Zwolnić ich
31.61.137.* 2016-03-14 16:24
To k**** i złodzieje emerytury zabierają a sie k**** wożą ZUS w rybniku wymienił drzwi w całym oddziele a za pół roku zrobił to samo bo syn kierowniczki Zuzi otwarł hurtownie z okna i drzwi i cisza
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Zobacz więcej komentarzy (159)