Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zagraniczne firmy prawnicze uciekną z Polski?

0
Podziel się:

Międzynarodowe firmy prawnicze protestują przeciwko planom polskiego rządu wprowadzenia limitów maksymalnych honorariów za usługi prawnicze.

Zagraniczne firmy prawnicze uciekną z Polski?
(PAP/ Radoław Pietruszka)

Międzynarodowe firmy prawnicze protestują przeciwko planom polskiego rządu wprowadzenia nowego cennika usług, likwidującego dotychczasową swobodę w określaniu maksymalnych honorariów za usługi prawnicze - pisze w "Financial Times".

Jak podkreśla londyński dziennik, zagraniczne a także polskie firmy prawnicze obawiają się, że planowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja ustawy Prawo o adwokaturze w praktyce oznaczać będzie ograniczenie ich dochodów i tym samym ich działalność przestanie być opłacalna.ZOBACZ TAKŻE:

To z kolei oznaczałoby wycofanie się zagranicznych firm z Polski, będącej - jak podkreśla "Financial Times" - centrum działań międzynarodowych firm prawniczych na cały region Europy Środkowowschodniej. Z punktu widzenia międzynarodowych firm prawniczych, gra bowiem toczy się o dużą stawkę, przede wszystkim biorąc pod uwagę olbrzymie kontrakty, jakie będą podpisywane przed finałami piłkarskich mistrzostw Europy Euro-2012 w Polsce i na Ukrainie.

Zdaniem cytowanego przez dziennik Petera Farrena z londyńskiej firmy prawniczej Linklaters, propozycje polskie w efekcie oznaczać będą zaoferowanie subsydiów wielkim koncernom działającym w Polsce i potencjalnie mogą prowadzić do exodusu międzynarodowych firm prawniczych z tego kraju. "Międzynarodowa firma prawnicza nie powinna mieszać się w polską politykę, jednakże ten projekt może spowodować reperkusje, nieprzewidziane naszym zdaniem przez autorów nowelizacji" - powiedział brytyjski prawnik.

Przeciwnicy propozycji - brytyjskie, amerykańskie i polskie firmy prawnicze - zastanawiają się też, czy plany polskiego rządu są zgodne z ustawodawstwem Unii Europejskiej. Obawiają się także, iż jeśli Polska zdecyduje się na takie posunięcie, jej śladem pójdą inne kraje - nowi członkowie UE - pisze "Financial Times", zaznaczając że polski resort sprawiedliwości nie chciał skomentować dla gazety sprawy ustawy.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości, celem projektu jest doprowadzenie do określenia wynagrodzenia adwokatów i radców na poziomie rozszerzającym dostęp do usług prawnych osób o różnej skali dochodów. Pomysł ministerstwa ma być konsultowany m.in. z przedstawicielami środowisk prawniczych. Projekt nowych rozwiązań, według planów resortu, ma trafić do Sejmu pod koniec 2007 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)