Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zagraniczne służby będą pomagały Polakom. Są nowe przepisy

0
Podziel się:

Nowe prawo ma usprawnić współpracę służb między innymi podczas katastrof i klęsk żywiołowych.

Akcja ratunkowa francuskich służb na paryskim Placu Vendome</br>
Akcja ratunkowa francuskich służb na paryskim Placu Vendome</br> (ABACA/EAST NEWS)

Sejm uchwalił ustawę, która określa zasady udziału zagranicznych funkcjonariuszy i pracowników we wspólnych operacjach lub działaniach ratowniczych w Polsce. W założeniu MSW ma ona usprawnić współpracę między innymi podczas katastrof i klęsk żywiołowych.

W głosowaniu ustawę poparło 286 posłów z PO, TR, PSL i SLD. Przeciw było 140 z PiS i SP. Jeden poseł się wstrzymał. Chwilę wcześniej większości nie uzyskał złożony przez PiS wniosek o odrzucenie projektu. Poparło go 138 posłów, podczas gdy 273 było przeciw.

Zgodnie z dotychczasowym prawem udział we wspólnych operacjach i działaniach ratowniczych w Polsce może odbywać się przede wszystkim na podstawie dwustronnych umów międzynarodowych. Polska ma je podpisane m.in. ze wszystkimi sąsiadami z wyjątkiem Białorusi. Ponadto nasz kraj jest wpisany w międzynarodowy system udzielania pomocy ratowniczej. MSW motywowało uregulowanie tych kwestii w ustawie potrzebą ujednolicenia przepisów i przyspieszenia działań ratowniczych i porządkowych.

Tuż przed głosowaniem Jarosław Zieliński (PiS) apelował o odrzucenie ustawy. Pytał, po co jest _ ustawa o bratniej pomocy _ i _ do czego potrzebne są rządowi uzbrojone posiłki z obcych państw _. _ - Rząd wyraźnie boi się imprez masowych i demokratycznych zgromadzeń publicznych. Boi się Polaków i gotowy jest dla utrzymania się przy władzy sprowadzać do Polski obce siły i rezygnować z suwerenności państwa _ - ocenił.

MSW, które przygotowało projekt uchwalonych w piątek przepisów, już wcześniej zapewniało, że ustawa wdraża decyzje UE, a nowe przepisy mówią o formach współpracy policyjnej przyjętych między krajami wspólnoty. Przedstawiciele resortu zwracali też uwagę, że już teraz praktycznie wszystkie dwustronne umowy o współpracy policyjnej, zwłaszcza na obszarze przygranicznym, umożliwiają obcym funkcjonariuszom używanie broni palnej i środków przymusu bezpośredniego wobec obywateli polskich.

Ustawa ma ułatwić funkcjonariuszom lub pracownikom z państw Unii Europejskiej i strefy Schengen udział na terytorium Polski we wspólnych operacjach. Chodzi o wspólne z polskimi policjantami, pogranicznikami i funkcjonariuszami BOR patrole i innego rodzaju działania w celu ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości, działania podejmowane w celu ochrony porządku w razie zgromadzeń publicznych i imprez masowych, klęsk żywiołowych i poważnych wypadków; mowa jest też o pomocy udzielanej przez specjalne jednostki interwencyjne policji.

Nowe prawo określa też zasady udziału funkcjonariuszy i pracowników z innych państw (nie tylko należących do UE i strefy Schengen) we wspólnych działaniach ratowniczych z polskimi strażakami na terytorium naszego kraju.

Podczas wspólnych operacji w Polsce zagraniczni funkcjonariusze i pracownicy będą podlegać ochronie prawnej przewidzianej dla polskich funkcjonariuszy. Ustawa przyznaje im prawo do noszenia własnych mundurów służbowych, a także wwozu i posiadania broni palnej, amunicji i środków przymusu bezpośredniego. Użycie broni i środków przymusu będzie obwarowane przepisami obowiązującymi polskie służby.

Ustawa przewiduje, że we wniosku o udział obcych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach na terytorium Polski należy wskazać podstawowe informacje dotyczące planowanej wspólnej operacji lub wspólnych działań ratowniczych. Są to m.in. dane o przewidywanym okresie pobytu, rodzaju sił uczestniczących i rodzaju oczekiwanej pomocy, a także dane dowódcy wspólnej operacji lub działań ratowniczych.

Ustawa o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub działaniach ratowniczych na terytorium Polski trafi teraz do Senatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Gangsterzy ochraniali dyskoteki. 22 zatrzymanych 11 osób oskarżyła krakowska prokuratura o działanie w gangu zajmującym się rozprowadzaniem narkotyków i przejmowaniem siłą ochrony krakowskich lokali rozrywkowych.
Ropa w Wiśle. Strażacy walczą w Krakowie Strażacy zamierzają odizolować substancję na wysokości stopnia Dąbie za pomocą specjalnej zapory przeciwolejowej, a następnie zebrać ją z powierzchni wody. Na miejscu jest już osiem zastępów straży.
Korupcja w tureckiej policji. Trwa czystka Wśród usuniętych ze stanowiska są prefekci policji w stołecznej Ankarze, Izmirze na zachodzie, Antalyi na południu i Diyarbakir na południowym wschodzie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)