Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zagraniczni specjaliści i przedsiębiorcy masowo opuszczają Rosję

0
Podziel się:

W ciągu ostatnich dwóch lat w Rosji drastycznie zmalała liczba żyjących i pracujących tam wysoko wykwalifikowanych migrantów zarobkowych - czytamy w "The Moscow Times".

Zagraniczni specjaliści i przedsiębiorcy masowo opuszczają Rosję
(Pavel Kazachkov / Flickr (CC BY 2.0))

Jak wynika z danych zebranych przez Federalną Służbę ds. Migracji, w okresie styczeń 2014 - grudzień 2015 liczba niemieckich obywateli żyjących w Rosji zmniejszyła się o ponad połowę, z 350 tys. do 112 tys.

W tym samym okresie zmalała też liczba obywateli USA mieszkających i zarabiających w Rosji - z 221 tys. do 48 tys. Ten sam trend dotyczy Brytyjczyków: o ile w styczniu 2014 przebywało ich w Rosji 179 tys., to obecnie jest ich już zaledwie 29 tys.

Zdaniem ekspertów, przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w gospodarczej zapaści w Rosji. W ciągu ostatnich 18 miesięcy wartość wypłacanych w rublach pensji migrantów zarobkowych zmniejszyła się o połowę w przeliczeniu na dolary.

Nie bez znaczenia są też sankcje nałożone na Moskwę przez zachodnie państwa w związku z zaangażowaniem Kremla w konflikt na wschodzie Ukrainy - i kroki odwetowe, jakie w odpowiedzi powzięli Rosjanie. W efekcie dla wielu zagranicznych firm prowadzenie działalności w Rosji stało się nieopłacalne. Z kolei znaczna część rosyjskich przedsiębiorstw zredukowała swój zagraniczny personel.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)