Notowania

gospodarka
26.10.2017 09:20

Zakaz handlu w niedziele. Rząd chce pokazać, że to "nie boli"

Zakaz handlu w każdą niedzielę? Rząd do tego dąży. To pierwszy krok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER)
Zakaz handlu w każdą niedzielę? Rząd do tego dąży. To pierwszy krok.

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rozpatruje sprawozdanie podkomisji ds. rynku pracy na temat projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. - Robimy pierwszy krok na drodze dojścia do zakazu, w takim kształcie, jakiego oczekuje Solidarność - mówił szef podkomisji ds. rynku pracy Janusz Śniadek (PiS).

Już pierwsze chwile dyskusji były gorące. Poseł Ryszard Petru ściął się moderującą sprawozdanie przewodniczącą komisji. Zaznaczył, że mimo wprowadzonych poprawek tworzony jest "prawny potworek". Lista wyłączeń sprawi, że handel przeniesie się do hoteli, aptek, na stacje paliw i dworce. A dozwolenie sprzedaży dewocjonaliów i pamiątek pozwoli sklepom obchodzić prawo.

.@RyszardPetru: ustawa #ZakazHandlu spowoduje, że handel w niedzielę przeniesie do hoteli, aptek, na stacje paliw i dworce.#KupujęKiedyChcę

-- .Nowoczesna (@Nowoczesna) 26 października 2017

- Nie wylewajmy dziecka z kąpielą. Nie zabijajmy handlu - apelował poseł Petru i dodał, że gwarancja dwóch wolnych niedzieli w miesiącu dla pracowników jest lepszym rozwiązaniem niż zakaz handlu.

- Zrujnowaliście to co złożył komitet obywatelski. Mówienie więc o szacunku wobec wnioskodawców mija cię z celem. Mówicie już o 2, a nie 4 niedzielach, z czym w dalszym ciągu się nie zgadza komitet - mówiła Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej. - Wyłóżmy karty na stół. Nie wiemy na czym skończymy. Zachowujemy się tak, jakbyśmy wprowadzali drobne zmiany. A jest to bardzo poważna kwestia, która będzie wpływać na dochody wielu gospodarstw domowych, producentów, rolników i w końcu na wpływy do budżetu państwa.

Z kolei poseł Jacek Świat poparł rządowe propozycje. – Projekt jest dobry, bo nie podoba się ani radykalnym zwolennikom utrzymania handlu w niedzielę, jak i tym, którzy chcą go ograniczyć. Jest to dobry kompromis jako punkt wyjścia do dalszej pracy. Potwierdzają to sondaże - mówił.

A co na to sam Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej? Alfred Bujara zgłosił dwie poprawki uściślające listę wyłączeń. - Chcemy m.in ograniczyć możliwość otwarcia wielkim sieciom swoich podmiotów na dworcach, portach, lotniskach, czy wykorzystując stacje benzynowe itd - zaznaczył. Poprawki dotyczyły również funkcjonowania stacji benzynowych w święta. Zdaniem komitetu Polska łamie umowę międzynarodową - konkordat - pozwalając na pracę w niedzielę.

Tuż przed przerwą komisja głosowała wniosek .N o odrzucenie sprawozdania. Większością głosów został on jednak odrzucony, a posłowie zgłosili kolejne poprawki do ustawy.

Kompromis w ogóle możliwy?

- W tym momencie ustawa jest procedowana w formule pewnego kompromisu, którego byłem autorem; nie ukrywam też, że zrobiłem to czy zaproponowałem to, żeby przyspieszyć procedowanie i dać czas do namysłu - powiedział szef podkomisji Janusz Śniadek w TOK FM. Zauważył, że mowa jest "nie tyle o zakazie, co o ograniczeniu handlu".

NSZZ "Solidarność" domaga się jednak zakazu handlu we wszystkie niedziele, - Odpowiadam im, że rozpoczynamy, że wreszcie robimy pierwszy krok na drodze dojścia do tego zakazu, w takim kształcie, jakiego oczekują koledzy - zaznaczył.

- Gdybym był na miejscu moich kolegów, mówiłbym podobnie - dodał Śniadek, tłumacząc, że związki zawodowe muszą "robić swoje", ale to na władzy ciąży odpowiedzialność za państwo. Jak mówił, nigdy nie padła wiążąca deklaracja, że całkowity zakaz handlu w niedziele zostanie wprowadzony "natychmiast", czy w konkretnym terminie.

Śniadek zauważył, że społeczeństwo jest w tej kwestii bardzo podzielone. - I właśnie po to, by uniknąć być może niepotrzebnych napięć, pokazać, że to nie boli robimy ten zakaz częściowy - powiedział. Poseł przekonywał również, że pracownicy w handlu nie stracą pracy ze względu na planowane ograniczenia. Zdaniem Śniadka "sprzedaż przesunie się na inne dni"; argumentował też, że przykładowo na Węgrzech obroty wzrosły ze względu na to, że kupowano na zapas.

Jak dodał "dzisiaj wciąż jest realne", by ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2018 r.

Handel w drugą i czwartą niedzielę

Zgodnie z proponowanymi poprawkami do projektu ustawy dot. handlu w niedziele handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Będzie można również handlować w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Zakazowi handlu nie podlegałyby m.in. stacje paliw, kwiaciarnie, placówki prowadzone przez właściciela, apteki oraz punkty apteczne.

Posłowie poszerzyli ten katalog. Zgodnie z poprawkami zakaz handlu nie obowiązywałby także m.in. w sklepach i platformach internetowych, w strefach wolnocłowych, w punktach, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży prasy. Posłowie chcą zezwolenia na handel w niedziele także w placówkach pocztowych, hurtowniach farmaceutycznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt.

Zaproponowano, aby osoba, która "wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie takiej pracy pracownikowi lub zatrudnionemu" podlegała karze grzywny w wys. od 1 tys. do 100 tys. zł.

– połóżmy karty na stół. Nie wiemy na czym skończymy. Zachowujemy się tak jakbyśmy wprowadzali drobne zmiany, jest to bardzo poważna kwestia, która będzie wpływać na dochody gospodarstw domowych, producentów, rolników i w koń [PC1] cu wpływów do budżetu państwa.

Tagi: gospodarka, prawo, handel, detal, praca, związki, sejm, solidarność, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-10-2017

Ekonomistka emerytkaPanie Śniadek czy ksiądz Pleban w niedzielę nie będzie zbierał na tacę a jeśli już to wystawiał PARAGONY ?

26-10-2017

GEN. ANDERSPOLSKA MA JEDEN PROBLEM !!!! MIANOWICIE MUSIMY czy chcemy czy nie to MUSIMY ZREDUKOWAĆ LICZBĘ POLITYKÓW !!! ZMNIEJSZYĆ LICZBĘ URZĘDNIKÓW , POZAMYKAĆ … Czytaj całość

26-10-2017

bynekBardzo dobrze, że nie będzie handlu w niedzielę. Ludzie przyzwyczaili się do tego szybko i szybko się odzwyczają. Młodzi niech popytają rodziców, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (167)