Notowania

ubój rytualny w polsce
12.07.2013 13:01

Zakaz uboju rytualnego zostaje. Posłowie zagłosowali

Ustawie stanowczo sprzeciwiali się obrońcy praw zwierząt, którzy przez kilka tygodni prowadzili w tej sprawie głośną kampanię.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie odrzucili rządowy projekt ustawy znoszącej zakaz uboju bez ogłuszania w Polsce.

Ustawie stanowczo sprzeciwiali się obrońcy praw zwierząt, którzy przez kilka tygodni prowadzili w tej sprawie głośną kampanię - _ To nie jest polityka to są czujące istoty, które a nie musza w ten sposób. Jesteśmy krajem europejskim nie czas mordy rytualne na zwierzętach - _przekonywali pod parlamentem protestujący.

Przeforsowania rządowych rozwiązań domagali się hodowcy i branża mięsna. Wskazywali, że chodzi o pięć tysięcy miejsc pracy - _ Przecież jeżeli zwierzę kupują od nas rolników i wywożą za granicę żeby tam ubić, to jaki to jest sens. Za chwilę żywe zwierzęta będziemy wozili 500 kilometrów, czy one nie będą cierpieć w takim upale? _

Rządowy projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który stwierdził, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Zakaz uboju zgodnie z wymogami religijnymi obowiązuje zatem od początku 2013 r.

Resort rolnictwa przekonuje, że utrzymanie zakazu uboju rytualnego może mieć poważne skutki dla polskiej gospodarki i grozi utratą tysięcy miejsc pracy w rolnictwie i jego otoczeniu. Z kolei przeciwnicy rządowego projektu argumentują, że przez 6 miesięcy obowiązywania zakazu uboju rytualnego nie obniżył się poziom zatrudnienia w polskich ubojniach, nie straciliśmy także rynków zewnętrznych. Przekonują też, że nie można zasłaniać się koniecznością certyfikacji mięsa na Bliski Wschód, jeżeli chodzi o wspólnoty muzułmańskie, bo z różnych odmian tzw. uboju halal przynajmniej trzy czwarte to produkty, które pochodzą z uboju z tzw. ogłuszeniem równoległym, tzn., że zwierzę nie ma świadomości w momencie zabicia.

Przeciwko rządowemu projektowi chce głosować PiS, Ruch Palikota i SLD. Za są PSL i Solidarna Polska.

Czytaj więcej w Money.pl
Płatne parkowanie w niedzielę? Dziwne, że dopiero teraz Zdaniem ekonomisty, parkowanie na darmo to anomalia. Zobacz, dlaczego.
Co z dotacjami do przedszkoli? Jest decyzja Od września 2013 r. edukacja przedszkola będzie dotowana z budżetu państwa - zdecydował Sejm nowelizując ustawę o systemie oświaty.
Zmiany w obrocie węglem. Podatek... Nowelizowana ustawa ma umożliwić nieskrępowany biurokratycznie obrót wyrobami węglowymi między podmiotami pośredniczącymi w obrocie.
Tagi: ubój rytualny w polsce, ubój, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz