Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Zakaz handlu w niedziele. Komisja przyjęła projekt ustawy

32
Podziel się:

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła w czwartek projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Projekt został skierowany do drugiego czytania.

Przewodnicząca komisji Beata Mazurek, wiceprzewodnicząca Bożena Borys-Szopa i Grzegorz Matusiak podczas posiedzenie sejmowej komisji ws. projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele
Przewodnicząca komisji Beata Mazurek, wiceprzewodnicząca Bożena Borys-Szopa i Grzegorz Matusiak podczas posiedzenie sejmowej komisji ws. projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele (PAP/Radek Pietruszka)

Handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia - zakłada projekt ustawy ws. ograniczenia handlu w niedziele. W czwartek Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy.

Podczas obrad komisji naniesiono jedynie poprawki o charakterze legislacyjnym.

Projekt ustawy dotyczący handlu w niedziele jest inicjatywą obywatelską autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".

Nad projektem pracowała już sejmowa podkomisja ds. rynku pracy. Przewodniczący podkomisji, poseł sprawozdawca Janusz Śniadek (PiS) poinformował, że na posiedzeniu podkomisji odbyła się dyskusja nad projektem, w wyniku której zostały do niego wprowadzone poprawki.

Zobacz także: W które niedziele sklepy będą czynne? Znamy plany PiS. Zobacz wideo:

Prócz wskazania, w które niedziele będzie dozwolony handel, podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

Zmieniła się też wysokość kary dla firm, które nie przestrzegałyby zakazu. Posłowie zaproponowali karę grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł.

Jak mówił Śniadek, w związku z pewnymi wątpliwościami dotyczącymi naniesionych do projektu ustawy poprawek skierował kilka zapytań do Biura Analiz Sejmowych.

- Mamy opinię Biura Analiz Sejmowych, która w swoich tezach stwierdza, że wprowadzenie przez podkomisję poprawek do projektu, które przewidują w Kodeksie karnym, Kodeksie pracy oraz Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, nie skutkuje koniecznością dalszego rozpatrywania projektu w tzw. trybie kodeksowym - powiedział w czwartek poseł sprawozdawca.

Ponadto - jak mówił - uwzględniając fakt, że "projekt stanowi propozycję przyjęcia nowej ustawy głównej, nie zaś ustawy nowelizującej przepisy już obowiązujące (...), wydaje się, że poprawki przyjęte przez podkomisję nie wykraczają poza konstytucyjny standard wyznaczający granicę materii poprawek".

Śniadek przypomniał, że pojawił się postulat, żeby w trybie procedowania pominięto kwestię notyfikacji Komisji Europejskiej. Biuro Analiz Sejmowych oceniło, że projekt "nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej".

W związku z tym, mimo opinii BAS - podczas posiedzenia komisji przewodnicząca Beata Mazurek (PiS) zapowiedziała, że skieruje do Ministerstwa Spraw Zagranicznych pismo, w którym poprosi o opinię na temat notyfikacji tej ustawy w Komisji Europejskiej. MSZ będzie miało pięć dni na przygotowanie tej opinii.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska złożyła wniosek o odrzucenie w drugim czytaniu projektu ustawy ograniczającej handel w niedziele. Wniosek został odrzucony.

Posłem sprawozdawcą został Janusz Śniadek.

Projekt ustawy dot. handlu w niedziele trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku. Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

Projekt przewiduje wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 r.

Katarzyna Fiuk, PAP

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
Jolcia
6 lat temu
Mam pytanie.Czy właściciel,który sam stanie za ladą,czy może pomóc rodzina np. mąż -żonie np.układając towar na półkach,dostawić napoje....sklep mały.
$%$$%$%$%
6 lat temu
WOLNE NIEDZIELE OD KOŚCIOŁA !
waldemar
6 lat temu
No i kolejna obietnica wyborcza nie spełniona..........Byle by dostać się do władzy!
Magda
6 lat temu
Witam jesteśmy przecież w UE niewiem dlaczego musimy się stosoać do przepisów unijnych . Przecież w Niemczech Belgi i innych krajach UE niema czwarta trzecia czy druga niedziela tam jest całkowity zakaz handlu w niedzielę sa markety zamknięte dlaczego PO nie powie żeby Pan Tusk zarządził w Belgi otwarcie marketów w niedzielę. Nie mamy polskich marketów tylko niemieckie francuskie itp napychamy im sami kasę w kieszenie a oni wraz nie płacą podatków . Jesteśmy krajem drugiej kategori , tanią siłą roboczą . Dlaczego kraje UE mogą mieć w każdą niedzielę zakaz handlu a u nas mamy pracować. Dajcie ludziom wolne dla rodzin dzieci znajomych czy chwili dla samych siebie w tym wyścigu szczurów i pędzie życia.
Krzyś
6 lat temu
Od 01 01 2018 należy wprowadzić zakaz prania w 1 i 3 niedzielę, zakaz iżywania odkurzaczy w 24 tygodniu roku, zakaz mycia okien w 2 i 4 sobotę ORAZ ZAKAZ PRACY SEJMU I SENATU PRZEZ 365 dni w roku przez okres 25 lat WTEDY POLSKA WRÓCI DO NORMY
...
Następna strona