Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakup mieszkania. To dobry moment, ceny spadają

0
Podziel się

W lipcu średnie transakcyjne ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły najbardziej we Wrocławiu.

Zakup mieszkania. To dobry moment, ceny spadają
(Donat Brykczyński/Reporter)
bErxLeWJ

W lipcu średnie transakcyjne ceny mieszkań na rynku wtórnym spadły najbardziej we Wrocławiu, a wzrosły w Poznaniu i Gdyni - wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera. W stolicy za metr kwadratowy mieszkania płacono 7 tys. 184 zł.

Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse zwrócił uwagę, że w lipcu w większości dużych miast ceny mieszkań nie spadały w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. - _ Tylko we Wrocławiu można kupić mieszkanie taniej, niż przed rokiem. W innych dużych miastach ceny są bardzo porównywalne do tych z wakacji 2012 roku _ - podkreślił.

Z analizy wynika, że w lipcu średnie transakcyjne ceny mieszkań używanych spadły we Wrocławiu o 7,7 proc. wobec lipca ub.r. do 5 tys. zł.

bErxLeWL

Według raportu największe wzrosty średnich cen transakcyjnych odnotowano w Poznaniu i Gdyni. Tam za metr kwadratowy mieszkania płacono odpowiednio: 4 tys. 946 zł i 4 tys. 955 zł, co oznacza wzrost cen mieszkań w tych miastach o 7,2 proc. oraz 3,5 proc.

Analityk Expandera Jarosław Sadowski podkreślił, że dotychczasowe obniżki stóp procentowych spowodowały spadek przeciętnego rocznego oprocentowania kredytów hipotecznych do około 4,3 proc., a średnia marża rośnie od czterech miesięcy i wynosi 1,61 proc. _ - Jest ona najwyższa od marca 2011 roku _ - zaznaczył.

Sadowski zwrócił uwagę, że dobrą informacją dla wielu osób spłacających kredyty hipoteczne jest spadek kursu franka szwajcarskiego. _ - Jeszcze w końcu czerwca kosztował on 3,52 zł, a obecnie około 3,42 zł. W rezultacie rata wynosząca 500 franków będzie w lipcu o około 50 zł niższa niż przed miesiącem _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny mieszkań spadają. Tu najbardziej Ponad trzy procent taniej niż w zeszłym miesiącu? Dynamika spadków jest dość wysoka.
Chińczycy wykupują nieruchomości w USA Tylko w zeszłym roku Chińczycy kupili w USA nieruchomości za 68,2 mld dolarów. Wybierają te bardziej luksusowe.
Rynek nieruchomości w Polsce. ATAL nie narzeka na kryzys W komunikacie spółka chwali się, że od początku roku nabywców znalazły 654 mieszkania z oferty dewelopera. Z kolei w pierwszym miesiącu wakacji firma sfinalizowała łącznie 161 umów.
bErxLeXm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)