Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy wolą zakupy w towarzystwie. Tylko 20 proc. par wybiera się do sklepu oddzielnie

6
Podziel się

Polacy robią zakupy bardzo chętnie. Siła nabywcza rośnie. Robimy zakupy w najróżniejszy sposób: z partnerami, rodzinami, czasami szybko, po pracy, biegnąc do domu.

Polacy wolą zakupy w towarzystwie. Tylko 20 proc. par wybiera się do sklepu oddzielnie
(Piotr Kamionka/REPORTER)
bDYNGhed

Status związku wpływa na decyzje zakupowe i towarzystwo, w jakim Polacy robią zakupy spożywcze. Samotni Polacy, zwłaszcza mężczyźni, chętnie korzystają z listy zakupów, co pozwala im kontrolować budżet i opierać się promocjom. Z kolei pary wolą kupować razem. Tylko jedna na cztery robi zakupy oddzielnie, twierdząc, że tak jest sprawniej lub wygodniej.

Z badań GfK wynika, że pod względem siły nabywczej Polska plasuje się daleko od europejskiej czołówki – w przeliczeniu na jednego obywatela wynosi ona nieco ponad 6,7 tys. euro w porównaniu do 17 tys. euro Włochów i 19 tys. Belgów. Mimo to poziom zamożności Polaków, a wraz z nią siła nabywcza i chęć wydawania pieniędzy, stale rosną, przy czym największą część budżetu Polacy przeznaczają na żywność. Z danych GfK wynika, że zakupy spożywcze pochłaniają nawet 43 proc. siły nabywczej.

Polacy robią zakupy bardzo chętnie. Siła nabywcza rośnie. Robimy zakupy w najróżniejszy sposób: z partnerami, rodzinami, czasami szybko, po pracy, biegnąc do domu. Zakupy to taka część naszego życia, która stale jest coraz ciekawsza – mówi agencji informacyjnej Newseria Patryk Patryk Górczyński, dyrektor generalny ASM Sales Force Agency.

bDYNGhef
Zobacz także: Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

Jak pokazuje badanie „Z perspektywy klienta”, przeprowadzone przez ASM Group, status związku ma istotny wpływ na to, jak Polacy robią zakupy spożywcze. 90 proc. singli dokonuje sprawunków samodzielnie – wyjątkiem są jedynie młode osoby mieszkające z rodzicami i w ich towarzystwie wybierające się do sklepów. Spośród Polaków będących w związkach tylko jedna na cztery pary robi zakupy oddzielnie. Przyczyną jest podział obowiązków w gospodarstwie domowym i przekonanie, że samodzielne zakupy są wygodniejsze i sprawniejsze. 3 proc. respondentów stwierdziło nawet, że sprawunki bez towarzystwa dają im namiastkę wolności.

– Polacy nabywają przyzwyczajenia zakupowe z uwagi na status w swoim życiu, status związku, chociażby przyzwyczajenia partnerki do produktów, które spożywa, z czasem przekonując się do nich. Polacy przejmują swoje przyzwyczajenia zakupowe – osoby, którzy są w związkach, wspólnie się odchudzają się bądź mają jakąś specyficzną dietę – mówi Patryk Górczyński.

bDYNGhel

Badanie ASM Group pokazało jednocześnie, że wyprawa do sklepu w pojedynkę może się wiązać z brakiem dyscypliny finansowej. 3 proc. ankietowanych osób przyznało, że w takich sytuacjach często kupują nieplanowane produkty. To jeden z powodów, dla których Polacy robiący zakupy samotnie, zwłaszcza mężczyźni, koncentrują się na liście zakupów.

Niezależnie od statusu związku Polacy podczas zakupów opierają się o wypracowane wcześniej nawyki, co sprawia, że są mniej otwarci na nowości i opierają się promocjom.

– Mamy utarte schematy zakupowe. Polacy są mało elastyczni na różnego rodzaju nowinki, także raczej korzystamy z gotowych, utartych schematów zakupowych. Zakupy to chyba jest ciężka praca, którą musimy wykonać i bardziej obowiązek niż przyjemność – mówi Patryk Górczyński.

bDYNGhem

Badanie „Z perspektywy klienta” zostało wykonane w kwietniu 2018 r. w sklepach o różnej wielkości w Katowicach, Łodzi i Warszawie. Wzięło w nim udział sześćdziesięciu rozmówców. Pytania dotyczyły m.in. nawyków konsumenckich i zwyczajów zakupowych Polaków.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

bDYNGheG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(6)
Ewcia
3 lata temu
Strata czasu. Ja wysylam meza lub sama jade raz w tygodniu, wieczorem gdy jej malo ludzi. Zakupy w weekendy to horror gdy widze te cale rodziny z dziecmi.
asad
3 lata temu
facet z listą zakupu??? jedynie chyba gdy pensja zmusza do codziennego survivalu lub żona każe kupić to i to :)
Ewa
3 lata temu
Mi zakupy sprawiają przyjemność może gdybym miała mniej pieniędzy zakupy uważałabym za coś nieprzyjemnego. Spożywcze zakupy w markecie robię z mężem ktoś je musi nieść;)) w sumie lubimy takie zakupy we dwoje jednak jeżeli chodzi o kupowanie ubrań butów chodzę na te zakupy sama z tego powodu że nie czuję presji czasu a z drugiej strony mąż się nudzi to co go będę męczyć. Na zakupy ubrań dla niego chodzimy razem bo ja się nie nudzę i czasem namówię go żeby sobie jescze coś kupił oprócz tego co potrzebuje podsumowując zakupy u nas nie wywołują konfliktów więc jest przyjemnie.
bDYNGheH
major
3 lata temu
Rola facetów w sklepach najczęściej sprowadza się do posłusznego dreptania za kobietami, targania wybranych przez nie zakupów i oczywiście zapłacenia za nie przy kasie. Dzisiejsi faceci są jacyś tacy niedecyzyjni, większość chyba wychowana przez samotne matki...
Piotr
3 lata temu
To poproszę badania ilu osobom podobają się wspólne zakupy i idą na nie dobrowolnie, oraz czy czasem ich udział nie ogranicza się do: potrzymać torebkę i weź zakupy