Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Koniec z geoblokowaniem zakupów online. Rabaty i tańsze oferty dla wszystkich mieszkańców UE

17
Podziel się:

Obecnie 63 proc. europejskich sklepów internetowych dyskryminuje kupujących ze względu na narodowość i miejsce zamieszkania.

Różnicowanie cen ze względu na obywatelstwo, czy miejsce zamieszkania nie będzie już możliwe.
Różnicowanie cen ze względu na obywatelstwo, czy miejsce zamieszkania nie będzie już możliwe. (Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)

Skończy się dyskryminacja klientów. Zakaz geoblokowania w handlu internetowym oznacza, że również Polacy będą mogli korzystać ze wszystkich sklepów i nie będą narażani na niekorzystne różnice w cenach.

Od 3 grudnia 2018 r. sklepy internetowe nie będą mogły blokować dostępu do swoich stron klientom z krajów UE, ani ich przekierowywać na inne wersje tych stron – informuje "Rzeczpospolita". Różnicowanie cen ze względu na obywatelstwo, czy miejsce zamieszkania nie będzie już możliwe. Problemem od dwóch lat zajmuje się Parlament Europejski.

Obecnie 63 proc. europejskich sklepów internetowych dyskryminujekupujących ze względu na narodowość i miejsce zamieszkania. Chcąc kupić produkt np. w niemieckim lub brytyjskim sklepie internetowym, bo jest taniej, klient z Polski zostaje przekierowany np. do polskiego odpowiednika, gdzie promocji już nie ma. Pisaliśmy o tym w money.pl.

Jak to działa? Technicznie rzecz polega na wykrywaniu przez sklep czy serwis internetowy zagranicznego naszego IP, albo przy pisywaniu danych do wysyłki sprawdzenie kodu pocztowego i wyboru języka. Wtedy albo tracimy możliwość korzystania z usług, albo możemy z nich korzystać na innych warunkach lub za inną cenę.

Przykładem nich będzie sprawa wypożyczalni samochodów w Wielkiej Brytanii, która przy zamawianiu usługi z Polski albo innego kraju Europy Wschodniej proponowała inne (wyższe) ceny niż dla mieszkańców Wysp.

Zobacz także: Zwykłe zakupy przez internet to nie wszystko. Tak się teraz kupuje:

Jak pisaliśmy w money.pl, znamienna była również sprawa polskiego klienta duńskiego e-sklepu. Chciał on skorzystać ze znaczącego rabatu na interesujący go naszyjnik. Złożył zamówienie w ramach tej promocji, ale po wyborze Polski, jako miejsce dostawy, promocja przestała być aktywna.

Na nierównym traktowaniu swoich gości przyłapano choćby podparyski Disneyland. Park rozrywki w zależności od kraju skąd kupowano bilet w sieci, proponował inne ceny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Andrzej
6 lat temu
Dlatego Panstwa Starej Unii zgodzily sie na rozszerzenie. Najpierw agresywny kapital z zydowskim na czele rozmontowal niemal calkowicie Polski przemysl.Co prawda byl nieudolny i przestarzaly, ale mozna bylo przeciez modernizowac a nie zamykac. Potem , kiedy rodzima produkcja ..wszystkiego spadla do niemal zerowego poziomu, firmy z Zachodu zaczely tu pchac swoje produkty..do tego po zawyzonych cenach. Nie ma wyboru, wiec kupuje sie to , co jest. Prywatny import nie pokryje zapotrzebowania w skali kraju a roznice w cenach widzi kazdy, kto podrozuje. Tak to dziala. Wydojone z Polski w ten sposob pieniadze sa nam oddawane w formie dotacji Unijnych..Biznes Zachodni i Banki nic nie starcily, zyski wzrosly, ludzie maja prace na Zachodzie i jest cool. Kilka montowni w Polsce otwarto ..Kiedy nadejdzie kryzys - co cenniejsze maszyny zostana wywiezione i zostana opuszczone blaszane hale, za ktore i tak zaplaca firmy ubezpieczeniowe Zachodnim inwestorom. ..W Polsce?? Coz...ludzie bedze znowu musieli wyjsc na ulice i palic opony...bo granice beda dla nas juz zamkniete i nie bedzie mozliwosci emigracji.. Pierwsza zrobi to Wielka Brytania po Brexicie.
Jola
6 lat temu
w Niemczech sprzet elektroniczny , gospodarstwa domowego , kosmetyki i chemia do domu jak i ciuchy sa duzo tansze , natomiast zywnosc jest duzo drozsza , a papierosy sa w Polsce takze duzo tansze, dlatego wielu Niemcow z miejscowosci przygraniczych robia w Polsce zakupy
fuyj
6 lat temu
to przez pis mamy tak wysoki wat
ety
6 lat temu
w uni jesteśmy 14 lat a ile jeszcze jest róznic w tej syfiatej uni na niekorzyśc mniejszych krajów
Wacek58
6 lat temu
W Polsce taka sytuacja jak w Europie .Przyjechał gość do Polski .Chciał skorzystać z usług stomatologa.W Kaliszu Wizyta i stomatologa 100 zł.Gdy dowiedział sie że z Anglii pacjent chciał już 200 zł za wizytę.Ale mu si e nie udało bo pacjent miał tłumaczkę.