Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec z geoblokowaniem zakupów online. Rabaty i tańsze oferty dla wszystkich mieszkańców UE

Obecnie 63 proc. europejskich sklepów internetowych dyskryminuje kupujących ze względu na narodowość i miejsce zamieszkania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)
Różnicowanie cen ze względu na obywatelstwo, czy miejsce zamieszkania nie będzie już możliwe.

Skończy się dyskryminacja klientów. Zakaz geoblokowania w handlu internetowym oznacza, że również Polacy będą mogli korzystać ze wszystkich sklepów i nie będą narażani na niekorzystne różnice w cenach.

Od 3 grudnia 2018 r. sklepy internetowe nie będą mogły blokować dostępu do swoich stron klientom z krajów UE, ani ich przekierowywać na inne wersje tych stron – informuje "Rzeczpospolita". Różnicowanie cen ze względu na obywatelstwo, czy miejsce zamieszkania nie będzie już możliwe. Problemem od dwóch lat zajmuje się Parlament Europejski.

Obecnie 63 proc. europejskich sklepów internetowych dyskryminujekupujących ze względu na narodowość i miejsce zamieszkania. Chcąc kupić produkt np. w niemieckim lub brytyjskim sklepie internetowym, bo jest taniej, klient z Polski zostaje przekierowany np. do polskiego odpowiednika, gdzie promocji już nie ma. Pisaliśmy o tym w money.pl.

Jak to działa? Technicznie rzecz polega na wykrywaniu przez sklep czy serwis internetowy zagranicznego naszego IP, albo przy pisywaniu danych do wysyłki sprawdzenie kodu pocztowego i wyboru języka. Wtedy albo tracimy możliwość korzystania z usług, albo możemy z nich korzystać na innych warunkach lub za inną cenę.

Przykładem nich będzie sprawa wypożyczalni samochodów w Wielkiej Brytanii, która przy zamawianiu usługi z Polski albo innego kraju Europy Wschodniej proponowała inne (wyższe) ceny niż dla mieszkańców Wysp.

Zwykłe zakupy przez internet to nie wszystko. Tak się teraz kupuje:

Jak pisaliśmy w money.pl, znamienna była również sprawa polskiego klienta duńskiego e-sklepu. Chciał on skorzystać ze znaczącego rabatu na interesujący go naszyjnik. Złożył zamówienie w ramach tej promocji, ale po wyborze Polski, jako miejsce dostawy, promocja przestała być aktywna.

Na nierównym traktowaniu swoich gości przyłapano choćby podparyski Disneyland. Park rozrywki w zależności od kraju skąd kupowano bilet w sieci, proponował inne ceny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: geoblokowanie, zakaz, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-08-2018

BoloDlatego popieram Rząd i Partię! Już od 1965 roku popieram! Nasz Naczelnik pokaże tej Europie i Ameryce gdzie raki zimują!

17-08-2018

zofjaskandalem jest , ze Polacy mieszkajacy na stale za granica nie moga legalnie ogladac polskich platformy satelitarnych. Musza podac polski adres i … Czytaj całość

18-08-2018

n00neNic to nie da. Sklep w Niemczech napisze, że nie wysyła do Polski i już.

Rozwiń komentarze (17)