Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ważne dane o zaległościach sieci handlowych. To prawie 140 mln zł

6
Podziel się:

Tysiąc największych pod względem przychodów firm zapłaciło 13,5 mld zł podatku CIT.

Ważne dane o zaległościach sieci handlowych. To prawie 140 mln zł
(PAP/Wojciech Pacewicz)
bESXTlRx

Największe sieci handlowe w Polsce mają się dobrze. Tylko 29 z przebadanych 681 firm ma kłopoty z regularnymi płatnościami - wynika z raportu BIG InfoMonitor.

"Zaległości posiadane przez niesolidne sieci handlowe warte są razem 139,4 mln zł" - czytamy w komunikacie BIG InfoMonitor. "Tylko na nieopłacone w terminie kredyty dziewięciu przedsiębiorstw przypada ponad 138,8 mln zł. Średnio przeterminowane kredyty przypadające na jedną firmę warte są 15,4 mln zł" - podaje BIG InfoMonitor.

Jak powiedział PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, "rekordzista ma zadłużenie na kwotę przekraczającą 55,7 mln zł, a drugi w kolejce 33,2 mln zł".

bESXTlRz

Zdaniem Bisnode Polska "jeżeli chodzi o możliwości płatnicze, to nie ma wątpliwości, że zdecydowaną większość sieci handlowych stać na bezproblemowe obsługiwanie zobowiązań". Jak wynika z danych wywiadowni gospodarczej, "są one bowiem od lat w bardzo dobrej kondycji finansowej".

Na koniec kwietnia spośród blisko 420 firm zbadanych przez Bisnode Polska, 83 proc. wykazało się bardzo dobrą i dobrą kondycją finansową, z czego ponad 55 proc. bardzo dobrą. W słabej (6,7 proc.) i w bardzo złej kondycji (9,8 proc.) znajdowało się ok. 17 proc. tego typu przedsiębiorstw.

Jak komentuje prezes Sławomir Grzelczak, "otwarte pozostaje pytanie, czy sieci handlowe faktycznie terminowo płacą swoim odbiorcom, czy też kontrahenci z obawy o relacje nie zgłaszają opóźnianych płatności do Rejestrów Dłużników BIG".

Doskonałą kondycję sieci handlowych potwierdzają wypracowywane wyniki. "Największe firmy z każdym rokiem nie tylko otwierają nowe sklepy, ale wykazują także wielomiliardowe przychody i zwiększają zysk, co ciekawe przy spadającej jednocześnie rentowności" - czytamy w raporcie.

bESXTlRF

Sieci handlowe płacą też coraz większe podatki. "W 2015 r. w większości przypadków wykazały wzrost odprowadzonego podatku CIT w porównaniu z rokiem 2014, choć ogólna tendencja była odwrotna. Tysiąc największych pod względem przychodów firm zapłaciło 13,5 mld zł podatku CIT, o 8,5 proc. mniej niż rok wcześniej" - wskazał BIG InfoMonitor.

bESXTlSa
gospodarka
kredyty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Havranek
5 lata temu
Handel w Polsce ma się bardzo dobrze Niemcy ,Francuzi zacierają ręce a Polska bierze kredyty aby mogli złotówki zamieniać na euro i z powrotem do banków w których Polska bierze kredyty.
kjj
5 lata temu
trzeba wygnac z naszego kraju francuski handel bo kradnie nam pieniadze
Diana
5 lata temu
Handel w naszym kraju ma się dobrze, bardzo dobrze. Wszystko spływa z półek a pieniądze za granicę. Tylko te małe sklepiki padają, bo nie wytrzymują konkurencji tamtych. Sytuacja się poprawi ale trzeba poczekać jak w marketach zabraknie klientów wyjeżdżających za granicę za chlebem i pracą. Na pochodzie już krzyczeli tak, jak na początku XX wieku, ale tamto to były strajki spowodowane przez komunistów, nazywanych Maksami, Leningami i, no nie pamiętam, bo to takie swojskie nazwiska.
bESXTlSb
jkj
5 lata temu
wygnac francuski hanel z naszego kraju
JASIU
5 lata temu
PIS, WEŹCIE SIĘ ZA TO CO OPISUJE TEN ARTYKUŁ. ŁATWO DYKTOWAĆ WARUNKI MALUCZKIM JAK NIE MAJĄ ALTERNATYW.