Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Zalewski: Węgiel bezpieczną alternatywą dla atomu

0
Podziel się:

Nadarza się okazja na odsunięcie w czasie rygorystycznych limitów emisji CO2.

Zalewski: Węgiel bezpieczną alternatywą dla atomu

Money.pl: Czy awaria elektrowni atomowej w Japonii sprawi, że polską prezydencję w Unii Europejskiej zdominują kwestie energetyczne?

Paweł Zalewski, deputowany PO do Parlamentu Europejskiego: Niewątpliwie problemy energii atomowej będą w najbliższych miesiącach obecne w wielu dyskusjach. Choćby dlatego, że w samych Niemczech od wielu lat mówi się już o kwestiach bezpieczeństwa energetyki jądrowej. Teraz ta dyskusja może rozlać się na całą Unię Europejską. Z pewnością wzmogą się głosy domagające się całkowitej rezygnacji z atomu, choć moim zdaniem jest to zupełnie nierealne.

Czy nie pojawia się jednak szansa, by pokazać węgiel, jako alternatywę dla ryzykownego atomu?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t92965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;nie;boja;sie;elektrowni;atomowych,151,0,796567.html) Polacy nie boją się elektrowni atomowych
Oczywiście że tak. Tym bardziej, że Niemcy już apelują do Polski, by zrezygnowała z budowy elektrowni atomowych. Musimy im w tym momencie pokazać, że jeśli z tego zrezygnujemy, to potrzebujemy innych rozwiązań i to w możliwie najkrótszym terminie. Najbardziej oczywisty wydaje się tu węgiel, który mamy przecież pod ręką.

Uważa Pan, że Niemcy uznają nasze argumenty?

Niemcy na pewno zaproponują nam jako alternatywę gaz. Prowadzą przecież w tym względzie duże inwestycje z Rosjanami. Władze niemieckie na pewno chcą usprawiedliwić wydatki na ten cel przed własnym społeczeństwem a jednocześnie jak najwięcej na gazie zarobić. Musimy im jednak uświadomić, że nie chcemy być uzależnieni od jednego dostawcy gazu. Jeśli chcą, żebyśmy przestawili się na energetykę gazową, to nie mogą nam jednocześnie blokować dostępu do gazoportu. Taka sytuacja występuje przecież w przypadku Świnoujścia, gdzie Niemcy nie chcą zakopać rury w morskim dnie, przez co uniemożliwiają kursowanie największych statków.

Całkowite przestawienie się na gaz nie byłoby jednak prostą operacją. To byłby długotrwały i kosztowny proces.

Dlatego musimy zwrócić uwagę, że obecnie potrzebujemy prostszych rozwiązań. A takim byłoby odsunięcie w czasie wprowadzania rygorystycznych limitów na emisję CO2. To można zrobić tu i teraz. Powinniśmy również starać się o uznanie dla ekologicznych technologii, takich jak gazyfikacja węgla. Unia powinna wspierać ich rozwój.

Moglibyśmy liczyć na dodatkowe środki z unijnego *budżetu *na ten cel?

Wydaje się, że tak. Niewątpliwie dyskusja, która się zaczyna wokół bezpieczeństwa energetyki jądrowej, otwiera dodatkowe pole dla finansowania alternatywnych dla niej rozwiązań, również tych węglowych. Gazyfikacja jest dziś bardzo kosztowna, ale zarazem ekologiczna. To poważny argument.

Jakie kraje mogłyby nas wesprzeć w tej sprawie?

[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/253/t135421.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/ludzie/prof;urszula;woznicka;promieniowanie;z;japonii;polsce;nie;zagrozi,107,0,795499.html) Prof. Urszula Woźnicka: Promieniowanie z Japonii Polsce nie zagrozi
Pod największą presją może znaleźć się Francja, której energetyka opiera się na atomie. To ona może być teraz krajem, którego będą dotyczyć największe kontrowersje. To oczywiście tworzy taką sytuację, w której wszystkie inne projekty i technologie mogą być odbierane w znacznie przyjaźniejszy sposób.

W takim razie Francja na pewno nie ułatwi nam zadania, tylko będzie bronić z całych sił energetyki jądrowej.

Już to robi, o czym świadczą wypowiedzi prezydenta Sarkozy'ego. Nam jednak sytuacja ta może pomóc przesunąć linię sporu w Unii Europejskiej. Dziś jego stronami są kraje, które domagają się eliminacji węgla i te, które nie mogą sobie na to w najbliższym czasie pozwolić. W nowej sytuacji dyskusja może skupić się na popieraniu lub zwalczaniu atomu.

Tylko że sami przecież chcemy budować elektrownie jądrowe.

Dlatego musimy pokazać, że konieczne są prace nad budową jeszcze bezpieczniejszych technologii jądrowych, które w przyszłości wykorzystamy do budowy naszych siłowni. Do tego czasu potrzebujemy jednak elektrowni węglowych. Stąd powinniśmy się domagać przełożenia terminu wprowadzania limitów emisji CO2.

Wprowadzimy te postulaty do katalogu priorytetów naszej prezydencji?

Nie musimy. Temat pojawi się mimowolnie, właśnie w efekcie tego, co dzieje się teraz w Japonii. Pozostaje nam po prostu dobrze przygotować się do dyskusji na temat energetyki, która niewątpliwie nastąpi i nie skończy się na naszej prezydencji. Stajemy przed szansą, by złagodzić ostry stosunek niektórych państw do węgla i zyskać na czasie. Potrzebujemy go przecież, by spokojnie zmodernizować nasz system energetyczny. Teraz szanse na to na pewno wzrosły.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t37525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;bedzie;pieniedzy;i;odwagi;na;polski;atom,17,0,793617.html) "Nie będzie pieniędzy i odwagi na polski atom" Pierwsze wpłaty na budowę elektrowni atomowej to kilka miliardów dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t135334.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dym;nad;reaktorem;w;fukushimie;sytuacja;jest;bardzo;powazna,167,0,795303.html) Dym nad reaktorem w Fukushimie."Sytuacja jest bardzo poważna" Przerwano akcję polewania wodą 3 i 4 reaktora. Promieniowanie jest zbyt duże.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/elektrownie;atomowe;sa;bezpieczne,168,0,793256.html) Elektrownie atomowe są bezpieczne Fizyk Łukasz Turski dowodzi, że tę tezę udowodniło trzęsienie ziemi w Japonii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)