Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamachy
08.07.2005 07:46

Zamachy bombowe zmusiły G-8 do zajęcia się sprawą terroryzmu

Czwartkowe zamachy bombowe w Londynie wstrząsnęły uczestnikami rozpoczynającego się, szczegółowo zaplanowanego szczytu w Gleneagles. Spotkanie, które miało być poświęcone sprawom środowiska i nędzy w Afryce, przekształciło się w forum, na którym prezydent USA George W.Bush i inni światowi przywódcy zaprezentowali jedność w walce z terroryzmem

Podziel się
Dodaj komentarz

- pisze w piątkowym wydaniu "International Herald Tribune".

W artykule, przedrukowanym z "New York Times", gazeta podkreśla, iż już w kilka minut po inauguracyjnej sesji, stało się jasne, iż szczyt ten będzie oceniany przede wszystkim ze względu na reakcję zgromadzonych tu polityków na uderzenie islamskich ekstremistów.

Jeśli nawet bomby w Londynie - jak to ocenił premier Tony Blair - miały zakłócić przebieg szczytu, to w rzeczywistości zjednoczyły przywódców, mających różne poglądy w wielu kwestiach - od wojny w Iraku po sprawy handlu i kursów walut. Co więcej, tego właśnie dnia w Gleneagles oprócz liderów ośmiu państw grupy znajdowali się także zaproszeni przywódcy Chin, Indii, Meksyku, Brazylii i RPA. Dołączyli oni do pokazu jedności przywódców świata po londyńskich zamachach.

Także dwaj europejscy politycy, często prezentujący diametralnie różne opinie niż Blair czy Bush - prezydent Francji Jacques Chirac i kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder - deklarowali "pełną solidarność" z Brytyjczykami - pisze "International Herald Tribune".

Gazeta dodaje, iż ten pokaz jedności poglądów nie sprawi jednak by brytyjski rząd mógł uniknąć wewnętrznej debaty, czy u podstaw ataków nie leżało poparcie Blaira dla polityki Busha w Iraku.

Tagi: zamachy, terroryzm, londyn, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz