Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zamachy w Iraku. Do autorstwa ostatnich przyznał się sojusznik Al-Kaidy

0
Podziel się:

Tylko w zeszłym tygodniu w zamachach i strzelaninach zginęło ponad 100 osób. W lipcu było to ponad tysiąc ofiar śmiertelnych.

Samochód zniszczony po wybuchu bomby w bagdadzie z 28 sierpnia
Samochód zniszczony po wybuchu bomby w bagdadzie z 28 sierpnia (PAP/EPA)

Stowarzyszone z Al-Kaidą Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL) wzięło na siebie odpowiedzialność za serię niedawnych zamachów bombowych w Bagdadzie i innych irackich miastach, twierdząc, że był to odwet za egzekucję sunnickich więźniów.

_ Pomścimy krew naszych braci _ - głosi oświadczenie w tej sprawie, które ISIL zamieściło w internecie. Jak pisze Reuters, najprawdopodobniej nawiązuje ono do stracenia w Iraku w tym miesiącu 17 osób, w większości skazanych za terroryzm.

Od kilku tygodni przez Irak przetacza się największa od co najmniej pięciu lat fala aktów przemocy na tle wyznaniowym. Tylko w zeszłym tygodniu w zamachach i strzelaninach zginęło ponad 100 osób. W lipcu było to ponad tysiąc ofiar śmiertelnych. Sunnicka rebelia przeciwko zdominowanemu przez szyitów rządowi przybiera na sile.

Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie znacznie nasiliło w tym roku ataki. Odżyły obawy przed powrotem przemocy na tle wyznaniowym z lat 2006-2007.

Czytaj więcej o sytuacji w Iraku w Money.pl
To była krwawa jatka. Aż 130 zabitych! Wczoraj rebelianci przejęli kontrolę nad miastem Sulejman Pek, około 150 km na północ od Bagdadu.
Zaatakowali kwaterę główną policji Kirkuk leży na terenie irackiego Kurdystanu, gdzie znajdują się bogate złoża ropy naftowej.
Sunnici protestują. Irakowi grozi powstanie? Protest ten był kolejnym przejawem wzmagających się w Iraku międzywyznaniowych napięć.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)