Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamieszki w Chile po proteście w sprawie bezpłatnych studiów

0
Podziel się:

Władze poinformowały, że podczas starć w portowym mieście Valparaiso zatrzymano ponad 130 osób. Podpalone zostały dwa policyjne motocykle.

Zamieszki w Chile po proteście w sprawie bezpłatnych studiów
(PAP/EPA)

Grupy młodych ludzi starły się wczoraj z policją przed budynkiem parlamentu Chile, obrzucając funkcjonariuszy koktajlami Mołotowa i kamieniami. Do zamieszek doszło po proteście, którego uczestnicy żądali przywrócenia bezpłatnej nauki na wyższych uczelniach.

Władze poinformowały, że podczas starć w portowym mieście Valparaiso zatrzymano ponad 130 osób. Podpalone zostały dwa policyjne motocykle.

Wcześniej około 10 tys. ludzi przeszło pokojowo ulicami miasta, domagając się przywrócenia bezpłatnych studiów wyższych.

Protest ten odbył się przed przemówieniem prezydenta Chile Sebastiana Pinery na temat stanu państwa. W wystąpieniu Pinera apelował do deputowanych, by nie ulegli żądaniom dotyczącym studiów. Powiedział, że państwo nie powinno płacić za tych, których stać na opłacenie nauki.

Uczestnicy demonstracji krytykowali chilijski system edukacji twierdząc, że publiczne szkoły wyższe są niedoinwestowane, a ich wykładowcy niekompetentni. Prywatne uczelnie są z kolei bardzo drogie i na naukę w nich trzeba zaciągać kredyt.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ AL-JAZEERY (ang.)

Chilijczycy muszą pokrywać 75 proc. kosztów studiów wyższych, podczas gdy Amerykanie finansują 40 proc., a Skandynawowie tylko 5 proc. Edukacja w Chile należy do najkosztowniejszych wśród krajów należących do OECD.

Czytaj więcej w Money.pl
Masowe protesty. Studenci chcą darmowej... Studenci protestują już od dwóch lat, ale wczorajsze manifestacje w wielu miastach były pierwszymi ogólnonarodowymi akcjami w bieżącym roku i największymi w ciągu ostatnich dwóch dekad.
Strajk w kopalniach miedzi sparaliżował kraj Związki zawodowe oceniają, że pracę porzuciło około 45 tys. osób.
Silne trzęsienie ziemi w Chile. "Panika" Trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera nawiedziło środkowe Chile.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)