Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Zamożny Polak jest jak biedny Europejczyk. Raport nie pozostawia złudzeń

185
Podziel się

W Polsce jest coraz więcej zamożnych osób, wynika z raportu KPMG. Za zamożną osobę uznano taką, która zarabia przynajmniej 7,1 tys. zł. brutto. Tylko to, co u nas oznacza dobrą pensję, na Zachodzie nie daje nawet wstępu do klasy średniej.

Zamożnych Polaków jest coraz więcej, ale dystans do Zachodu nadrabiamy dość powoli
Zamożnych Polaków jest coraz więcej, ale dystans do Zachodu nadrabiamy dość powoli (ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bEpGHXMB

Zamożnych Polaków jest coraz więcej - w 2018 r. mamy już 1,3 mln osób, które zarabiają 7,1 tys. zł brutto i więcej. To wzrost o 100 tysięcy w porównaniu do 2017. A firma KPMG szacuje, że będzie już tylko lepiej. Do 2021 majętnych Polaków ma być o 300 tysięcy więcej.

Czemu KPMG ustaliła w swoim raporcie o luksusie właśnie taki próg zamożności? Firma tłumaczy, że osoby z takimi zarobkami wchodzą już w drugi, 32-procentowy próg podatkowy.

bEpGHXMD

Money.pl

Bogaty Polak jak ubogi kuzyn

Jak zatem taki zamożny Polak, który zarabia 7,1 tys. zł brutto, wypada na tle Europejczyków? Prezentuje się jako ubogi kuzyn. Zresztą jego wynagrodzenie raczej wzbudziłoby współczucie nawet przedstawicieli klasy średniej z wielu krajów UE.

7,1 tys. zł brutto to ledwo ponad 5 tys. na rękę. W przeliczeniu na euro to trochę ponad 1100. Tymczasem w Luksemburgu czy Danii przeciętna pensja wynosi dużo ponad 3 tys. euro. W większości krajów zachodniej części Unii natomiast przeciętni pracownicy zarabiają mniej więcej o połowę więcej niż zamożni Polacy.

bEpGHXMJ
Zobacz także: Co kupujemy, gdy jesteśmy coraz bogatsi. Zobacz wideo:
bEpGHXMK

Money.pl

Również przeciętny mieszkaniec południa Europy zarabia więcej niż Polak, który ledwo przekroczył próg zamożności. Przeciętna pensja netto w Hiszpanii i Włoszech to ponad 1,7 tys. euro. Polak z drugiego progu PIT zarabia jednak już więcej niż Grek czy Portugalczyk z klasy średniej. Oni otrzymują na rękę około 900 euro. Majętny Polak zarabia też o mniej więcej 150 euro więcej niż statystyczny Czech oraz niemal 400 euro więcej niż przeciętny Litwin.

Nie tylko jednak zamożni Polacy wypadają dość blado na tle mieszkańców Zachodu. Aby przeciętny Polak zarabiał jak Niemiec, potrzeba mniej więcej 50 lat.

bEpGHXML

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpGHXNe
KOMENTARZE
(185)
Mikusik1
3 lata temu
Mi tam 20 tys brutto wystarczało
Sojuz
3 lata temu
Redaktor zapomniał o zrabowanym majątku Polskim w wojnach i 50 lat rządów sowieckij komuny, jestem dumny że to przetrwaliśmy i dobrze sobie radzimy.
życzliwy
3 lata temu
to wychodzi 5013 złotych netto ,co w Polsce jest znacznie poniżej pensji minimalnej jaka powinna u nas być przyjęta. już od 20 lat. mając na uwadze że Polak za swoją pensje ma kupić mieszkanie i założyć rodzinę .sama rata kredytu co miesiąc na mieszkanie kosztuje 2000 złotych ,przedszkole 600-800 złotych ,czynsze ,kablówki ,internety ,ubrać się wyżyć do następnej pensji .itd.
bEpGHXNf
Marek
3 lata temu
pracuje w niemczech ,1800 euro na ręke i to jest dobra pensja - nie wierzcie w bzury że przeciętna pensja na ręke to 3000euro -chyba że to pensja prostytutki ,tego nie wiem - nie jestem prostytutką - następny artykuł napisany przaez jakiegoś "geniusza"
Pamiętliwy
3 lata temu
No za PO to był dobrobyt.
...
Następna strona