Notowania

Zamożny Polak jest jak biedny Europejczyk. Raport nie pozostawia złudzeń

W Polsce jest coraz więcej zamożnych osób, wynika z raportu KPMG. Za zamożną osobę uznano taką, która zarabia przynajmniej 7,1 tys. zł. brutto. Tylko to, co u nas oznacza dobrą pensję, na Zachodzie nie daje nawet wstępu do klasy średniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
Zamożnych Polaków jest coraz więcej, ale dystans do Zachodu nadrabiamy dość powoli

Zamożnych Polaków jest coraz więcej - w 2018 r. mamy już 1,3 mln osób, które zarabiają 7,1 tys. zł brutto i więcej. To wzrost o 100 tysięcy w porównaniu do 2017. A firma KPMG szacuje, że będzie już tylko lepiej. Do 2021 majętnych Polaków ma być o 300 tysięcy więcej.

Czemu KPMG ustaliła w swoim raporcie o luksusie właśnie taki próg zamożności? Firma tłumaczy, że osoby z takimi zarobkami wchodzą już w drugi, 32-procentowy próg podatkowy.

Money.pl

Bogaty Polak jak ubogi kuzyn

Jak zatem taki zamożny Polak, który zarabia 7,1 tys. zł brutto, wypada na tle Europejczyków? Prezentuje się jako ubogi kuzyn. Zresztą jego wynagrodzenie raczej wzbudziłoby współczucie nawet przedstawicieli klasy średniej z wielu krajów UE.

7,1 tys. zł brutto to ledwo ponad 5 tys. na rękę. W przeliczeniu na euro to trochę ponad 1100. Tymczasem w Luksemburgu czy Danii przeciętna pensja wynosi dużo ponad 3 tys. euro. W większości krajów zachodniej części Unii natomiast przeciętni pracownicy zarabiają mniej więcej o połowę więcej niż zamożni Polacy.

Co kupujemy, gdy jesteśmy coraz bogatsi. Zobacz wideo:

Money.pl

Również przeciętny mieszkaniec południa Europy zarabia więcej niż Polak, który ledwo przekroczył próg zamożności. Przeciętna pensja netto w Hiszpanii i Włoszech to ponad 1,7 tys. euro. Polak z drugiego progu PIT zarabia jednak już więcej niż Grek czy Portugalczyk z klasy średniej. Oni otrzymują na rękę około 900 euro. Majętny Polak zarabia też o mniej więcej 150 euro więcej niż statystyczny Czech oraz niemal 400 euro więcej niż przeciętny Litwin.

Nie tylko jednak zamożni Polacy wypadają dość blado na tle mieszkańców Zachodu. Aby przeciętny Polak zarabiał jak Niemiec, potrzeba mniej więcej 50 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wynagrodzenia, zamożność, zarobki, kpmg, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2018

markCo za kłamliwy tekst , nie uwzględniający parytetu siły nabywczej, oraz pensji netto. Co z tego ,że na zachodzie więcej się zarabia, jak pensja netto … Czytaj całość

06-12-2018

abrakadabra32% próg podatkowy, czyli te 7 tys, brutto, nie zmienił się chyba z ponad 10 lat. O czym mowa, oficjalna zakłamana inflacja 2%? Przypomnijcie sobie, … Czytaj całość

06-12-2018

say what againBedac w Polsce zauwazylem ,ze wielu zamoznych polskich malzenstw zarabiajacych 15 000 PLN miesiecznie posiada znacznie wieksze telewizory niz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (186)